Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Zeus - dobrman

Obrazek

 

datum narození: srpen 2007

chovatelská stanice: bez PP

typ výcviku: internátní výcvik

druh výcviku: náprava deprivanta, socializace, výcvik poslušnosti

termín výcviku: 20.3.-20.5.2008

 

Na úvod chci poznamenat, že Zeus je pes, který navždy zůstane v naší mysli, je psem, kterého si musí zamilovat snad každý a je psem, kterému jsme velice vděčni za to, že nás tolik naučil. Ačkoli Zeus nezískal desítky pohárů, je pro nás šampionem. Zeusku díky ! 

 

CHARAKTERISTIKA PSA:

U psa byla jasně již od počátku zanedbaná socializační část, pes byl extémně bázlivý, příčinou byla zmíněná socializace tak i druhý pes, který s rodinou žil - fena ze stejného vrhu. Chovatel těchto štěňat doporučil majitelům Zeuse vzít si z vrhu tu nejdominantnějí se projevující se fenu a nejsubmisivnějšího psa. Výsledek byl takový, že fena Zeusa na 5 měsíci věku pokousala na krku tak, že jeho zranění muselo být šito. Majitelé se nikterak nesnažili neadekvátní chování fenky zmírnit a vyčkávali, až si to psi "vysvětlí" sami. Fenka Zeuse odháněla od krmiva, pelíšku a nakonec i od samotných majitelů. Fenka, která byla nejsilnější z vrhu se nechovala nijak nepřirozeně či zákeřně, příčinou jejího chování bylo špatné či nijaké řešení ze strany majitelů. Fenka se jen zcela přirozeně naučila využívat své převahy. V kombinaci všech faktorů nebylo jiné možnosti, než že z malého Zeuse vyrostě problémový pes. Zeus byl bázlivý naprosto vůči všemu - psi, lidé, ruch města, zvuky , ... Pes byl neustále ve stresu, s nulovým sebevědomím a negativníma reakcema na okolní svět. Neměl zájem o kontakt s lidmi, jinými zvířaty ani o procházky, žil svůj svět.

Zeus propadal hysterii i při letmém dotyku na krku, nesnesl obojek ani vodítko, což nejspíše bylo důsledkem pokousání jeho sestry v kombinaci se špatnou zkušeností s pokusy vzít ho na procházku. Za to dobu, co majitelé psa měli se jim povedlo dostat psa ven pouze 4x a vždy to skončilo hysterickým záchvatem a nevůli psa se hýbat či naopak utéct, beznaději propadala i majitelka a Zeus, jako správný dobrman, byl velice vnímavý vůči pocitům svého majitele a tak se jeho chování pouze upevňovalo. Místo toho, aby to byl radostný psí mladík, z něj byla hromádka neštěstí. Při stresových situacích se pes pomočoval, propadal hysterickým záchvatům, při kterých si by byl schopný i ublížit a měl tendenci utíkat pryč či naopak ztuhnul a odmítal se jakkoli hýbat.

 

POČÁTEK VÝCVIKU

Zeus byl dovezen majiteli od Olomouce, s majitelkou psa jsme si před výcvikem vyměnili pár e-mailů. Dle e-mailů jsem pociťovala značnou bezmocnost ze strany majitelky a čekala jsem opravdu velice bázlivého psa, ovšem tu trosku co přivezli, jsem však nečekala. Pes byl opravdu v hrozném stavu, když ho přivezli, nebyli schopni ho dostat ani z auta, pes byl v takovém stresu, že seděl v autě jako přikovaný. Majitel musel Zeuska z auta vyndat silou a povedlo se mu to až na několikátý pokus. Ani potom však nebylo zdaleka vyhráno, pes nechtěl nikam jít, těch pár metrů k našemu domu jsme ho dostávali dost těžce. Majitelka před psem utíkala a nakonec vyhrál jeho strach, že ho majitelka opustí a velmi rychlým tempem se ustrašeně vydal k ní.

Majitelé odjeli a my se Zeuskem zůstali sami. Pár schodů do bytu pro něj byl nepředstavitelný problém. Hystericky řval, brečel a vzdoroval. Asi by raději na místě za pár dní pošel hlady, než se někam hnout. Nakonec jsem psa přenesla domů. Bylo však více než jasné, že to s ním lehké nebude. Především mi bylo psa líto a nechápala jsem, že to majitelé nechali zajít tak daleko.

Pes se choval velice bázlivě a propadal hysterickým projevům, při kterých by snad byl schopný se udusit či se umlátit k smrti. Měl panickou hrůzu z obojku a vodítka, odmítal kamkoli jít, jeho obrannou reakcí bylo ztuhnutí či velmi hlasitý hysterický záchvat a snaha o úprk.  Odmítal jakoukoli stravu, pokud byl v jeho blízkost nějaký člověk. Byl zcela neschopný se soustředit. Měl velmi ustrašené reakce na prudší pohyby, často se stresem pomočoval. Měl bázlivé reakce na jakýkoli pokus o hru. Pes odmítal od psovoda jakoukoli stravu, neměl ani zájem očuchat dobroty, které mu nabízíme. Absolutně podbízení psovoda ignoruje. Pamlsky sbírá pouze ze země a to v případě, že nejsme v jeho blízkosti.

 

 

21.03.-23.03.2008

 

Pes se adaptuje do prostředí, seznámen s kotcem i bytem. Výcvik poslušnosti prozatím probíhat nebude, pes není schopen ani procházky venku, natož soustředění k výcviku. Pes nemá dostatečné sebevědomí a majitelé ho ve strachu nechtěně utvrzují. Pes nemá žádný zájem o kontakt s námi, v kotci i  v bytě se uchyluje na jedno místo a na psovoda nikterak nereaguje. Jeho tělo je ztuhlé a podléhá svalovému třesu. Pes často psychickou únavou usíná, reaguje však na sebemenší zvuk a proto nemá ani možnost si odpočinout.

Se Zeusem nyní pracujeme pouze na utvoření vztahu mezi ním a námi a zvykáme ho na nové prostředí. Stravu přijímá z rukou psovodů bez větších problémů, z misky je ochoten žrát pouze když nás nevidí. Negativní reakce na vodítko je vysoká, Zeus odmítá spolupracovat ve chvíli, kdy jen kdekoli vodítko uvidí, není schopen kolem vodítka ani projít. Na prudší pohyby těla nebo snahu o kontakt se psem zhora reaguje opět velice negativně a bázlivě. Pes však začíná očima kontaktovat psovoda, blízký kontakt však ještě není zcela možný, pes před psovodem couvá, přiblíží se k psovodovi pouze v případě nabízení stravy a po odebrání stravy se opět uchyluje do bezpečné vzdálenosti.

 

 

24.03.2008

 

1. vycházka mimo pozemek

Zeus při každé situaci, kdy se vodítko napne propadá panice, odmítá spolupracovat, couvá, má snahu se vysvobodit neustálým skákáním, pomočuje se, lehá si a klepe se.

 

 

25.03.2008

 

Zeus k nám získává důvěru, na pozemku se chová přirozeně, vítá nás a dožaduje se krmení, avšak bázlivé reakce jsou stále, pes má velký zájem o okolí, jeho strach je prozatím však větší. Pes projevuje náklonost. Bázlivě reaguje na pokus o hru s míčkem či hadrem. Kladně reaguje na fenu labradora, kterou jsme se rozhodli pro získání si jeho pozornosti použít.

2. vycházka mimo pozemek

Na psovi je znát, že je zvyklý ve chvíli, kdy propadá panice na litování od majitelů a utěšování, je zvyklý se posadit a čekat či pokračovat v hysterickém záchvatu, v tu chvíli však psa zbytečně utvrzujeme v jeho strachu. Zeus je velice vnímavý a pocity nejistoty a strachu ze strany psovoda velice dobře vnímá.

Ze začátku procházky Zeus často propadal hysterickým záchvatům a choval se velice bázlivě. Když však zjistil, že si psovod z jeho hysterických záchvatů nic nedělá a na směru chůze trvá, mlčky psovoda těsně za nohama následuje, nalepený čumákem na jeho pozadí :) Několikrát se snaž svůj záchvat hysterie ještě opakovat.

 V závěru vycházky se pes choval mnohem lépe, zjistil, že hysterické záchvaty nemají cenu a že jeho stres nikterak neřešíme a že jsme v pohodě, chvílemi se v jeho očích objevilo štěstí z pohybu a šťastně se vlnil, psovod určoval tempo, na což pes vždy zatím reagoval bázlivě - pohyb šňůrou, napnutí, po chvíli se pes však uklidnil a následoval psovoda. Na konci procházky jsme několikrát vyzkoušeli zastavení se psem a opětovnou chůzi, pes následoval psovoda, na psovi byla viditelná bázlivost a nejistota, ale vše se obešlo bez sebemenší mechaniky, nátlaku a hysterického řevu.

Majitelka nevědomky zcela špatně přistupovala k jeho stresu, v případě, že pes nechtěl jít, čekala na místě a stresovala se jeho bázlivostí, čímž ho jen utvrdila v tom, že je opravdu čeho se bát, projevovala vůči němu lítost a utešovala ho. Vzhledem k jeho obranné reakci - ztuhnutí - byl Zeus schopný takto čekat opravdu dlouho a jen tak posiloval dle svých zkušeností toto chování jako správné a jediné možné řešení - majitelka po několika minutách vycházku vzdala a vrátila se s ním domů - tudíž bez touto obrannou reakcí dosáhl svého a vyhnul se tak tomuto prostředí.


 

 

26.03.2008

 

Zeus nejhůře snáší oblékání do postroje a vyvedení z pozemku, pohyb na procházce mu už nedělá tak velké problémy. Mimo pozemek projevuje zájem o okolí, avšak velice bázlivě pozoruje ruch okolo (lidé, psi, auta). Dnes se dal mnohem lépe korigovat na vodítku, pomalu se přizpůsobuje směru naší chůze bez stresových reakcí. Zastavení a vykročení opět vpřed nedělalo psovi žádný problém. Vycházka probíhala za přítomnosti labradorského retrívra. Zeus projevuje zájem o fenku, není schopen blízkého kontaktu, ale fenka posiluje jeho zvědavé chování a sebevědomí venku. Fenku pronásleduje i když v dostatečné vzdálenosti.

Obrazek

odpočinek s druhým psem, pokrok psa je znatelný i v tom, že vydrží v klidu stát, jeho obranou reakcí bylo posazení nebo zalehnutí k zemi, což souviselo s následným těžkým uváděním do pohybu, nyní se Zeus začíná z procházek těšit a zastavování při chůzi pro něj začíná být nuda . Nejraději by pořád někde běhal. I když je již velice rád na procházce, každé zastavení a uvedění zpět do pohybu ho ještě trošku rozhodí.

Obrazek

Zeus byl dnes poprvé přepínán z kšírů na obojek, reakce na obojek jsou o něco horší než reakce na kšíry, chůze na vodítku na obojku je prozatím jen v krátkých sekvencích a bez regulace směru chůze.

 

 

31.03.2008

 

Zeuse dnes nebylo nutné z pozemku vystrkovat mechanicky, sám pouze na povel "jdeme" vyrazil ke vratům. Reakce na nandávání kšír je však stále dost negativní.

Zeus přestává mít z vodítka strach, důkazem toho je dnešní procházka, Zeus byl vždy svým strachem nucen před vodítkem utíkat - tedy velice táhl a snažil se tím vodítku utéci - dnes proběhla zhruba 1/3 procházky v pomalém tempu s prověšeným vodítkem. Pes se již vždy rozchází sám na povel "jdeme".

Během procházky stále probíhá přepínání z kšír na obojek, toto přepínání snáší již lépe.

Pes není zvyklý si s psovodem nijak hrát, na hru zatím nereaguje.

 

 

 

01.04.2008

 

 

Pokroky, které Zeus za dobu pobytu již udělal

 

vstah se psovodem - Zeus psovoda již velice bouřlivě vítá, vyžaduje pozornost a začíná být velice kontaktní

chůze na vodítku + obojek, či kšíry - Zeus se nechá již slušně korigovat, nesnaží se před vodítkem utéci, není stále v tahu, nevyhýbá se připnutí na vodítko

opuštění pozemku, či bytu - pes se již ven těší, není nutná mechanická pomoc pro dostání psa ven

socializace se psy - Zeus se pomalu otrkává, jeho reakce na psy je zatím však poměrně bázlivá

socializace s lidmi - Zeus je stále dost  bázlivý k cizím lidem, od všech lidí ale prozatím přijme potravu a nechá se přivolat - kontakt s ním však musí být mírný a klidný

socializace s ruchem města - zatím pouze okrajová

výcvik - se Zeusem začínáme s výcvikem těchto povelů - ke mně, chůze u nohy, sedni, lehni

hysterické záchvaty - již od šestého dne jsme se obešli zcela bez hysterických záchvatů, Zeus v nás získává oporu a jistotu.

uzavřené prostory - Zeus měl velký strach z uzavřených prostorů - domy (chodby, schody, vchod do bytu, výtah), auto, mosty - nyní překonáváme vše toto pouze s menší známkou nejistoty

 

 

02.04.-08.04.2008

 

Dále se soustředímě převážně na odstraňování bázlivého chování psa v současné době s velkým důrazem na socializaci se psy a lidmi.

Výcvik těchto povelů

ke mně - jak pes začíná získavat na sebedůvěře a jeho zájem o okolí je větší, tak začíná vznikat problém při přivolání, které se mu ne vždy hodí :)

chůze u nohy - pes jeví stále bázlivé reakce při mechanickém usměrňování

odložení v leže, sedě - pes se při zpáteční cestě psovoda bázlivě plazil, nyní jsme na dobré cestě odbourání této reakce

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

 10.04.2008

 

Výcvik za přítomnosti dalších psů, Zeus je ve společnosti cizích psů stále dost nejistý.

ke mně - v případě toho, když Zeus nechce přijít na přivolání je již navyklý na zakazovací povel a na změnenou intonaci pes reaguje velice dobře

chůze u nohy - zatím pouze velice krátké intervaly

odložení v sedě, leže - krátkodobé i dlouhodobé, přiřazení bez obcházení, odložení i ve skupině dalších psů

 

Obrazek

Obrazek

 

Obrazek

odložení v leže ve skupině psů

 

 

14.04.2008

 

ke mně - přivolání - předsednutí

odložení v sedě, leže + přiřazení

chůze u nohy + obraty

sedni, lehni

Pes byl při dnešním výcviku velice soustředěný se zájmem o výcvik

 

Obrazek

Obrazek

k noze

Obrazek

lehni

Obrazek

ke mně - předsednutí před psovoda

Obrazek

odložení v sedě

Obrazek

Obrazek

chůze u nohy

 

 

22.04.2008

 

Zeusovo sebevědomí se dostalo na slušnou úroveň, pes se zbavuje bázlivosti i v rušném prostředí - městě.

Pes musí mít však pocit, že se může o psovoda opřít a to ne skrze utěšování, ale skrze jistotu a bezstarostnost psovoda jako vůdce.


1.5.2008

Zeusův výcvik pokračuje velice úspěšně, Zeus začíná sám od sebe vyhledávat blízký kontakt se psy, lépe reaguje i na cizí lidi, o které však nejeví nikterak velký zájem, což však není vůbec na škodu. Při chůzi městem se jen minimálně projeví bázlivá reakce. Je nadšen z každého dne, kdy můžeme někam vyrazit. Zeus si také vyzkoušel cestu vlakem a autobusem, kde se mu nejvíce libili cestující se svačinou.


10.5.2008

Se Zeusem nyní procvičujeme tyto cviky:

ke mně, přiřazení k noze

chůze u nohy - na vodítku, bez vodítka

polohy u nohy psovoda - sedni, lehni, vstaň

štěkání na povel

dlouhodobé odložení

odložení na dálku - lehni

Se Zeusem je nyní radost jít na procházku, je velice kontaktní se psovodem, aktivní a neustále veselý. Nyní se již chová jako 9 měsíční dobrman, má plno práce s lumpárnama. Již je schopný vzdálit se při běhání se psy od psovoda bez toho, aby se neustále ohlížel, na přivolání však reaguje okamžitě a jeho radost z toho, že ho psovod volá je až neuvěřitelná. Jedinou obtíží je jeho neustále štípání psovoda do zadku ve chvílích, kdy se nudí a psovod si ho nevšímá :)))


20.5.2008

Zeus je dnes vrácen z internátního výcviku, musím přiznat, že je tu bez něj smutno, ticho a žádný dlouhý čumák mi nerejdí po kapsách s dobrůtkami. Přikládám video z 18.5.2008. Zeus zvládá perfektně základní poslušnost, je velice vnímavý a ochotný spolupracovat. Naší největší odměnou je jeho jiskra v oku, která dříve byla spíše kalným střepem.Po odevzdání psa majitelům jsme s nimi byli ještě zhruba 2 měsíce v kontaktu a vše probíhalo jak má, s jeho chováním i poslušnost byli manželé Novákovi velice spokojeni. Nám tu však chybí, on i jeho "smysl pro humor“, který tkvěl v tom skákat co nejvýše a s co největším rozběhem, krást všechno, co jsem si usmyslela vzít do ruky a budit mě důrazným šťouchancem jeho čumáku do žeber.  Dle informací od majitelky si Zeusek po příchodu domů svou sestru srovnal a fenečka ho již neměla šanci ho šikanovat :)

  

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zdar vaší práci

(Ivana, 14. 9. 2015 20:45)

Tak to je velice krásný příběh!Více příběhů s takovým oncem!Držím vám palce.Ivana

jak na to???

(dagggmar@seznam.cz, 30. 8. 2012 22:35)

se zájmem jsem si přečetla Váš příspěvek....mám roční fenku cane corso a jsem na tom podobně...má fobii z lídí které nezná a ne a ne ji to vysvětlit.žádnou špatnou zkušenost s nikým nemá,ale trvá ji několik dnů než si zvykne.