Jdi na obsah Jdi na menu
 

Weight pulling

tahání těžkých břemen

***

Jako sportovní disciplína se pulling začal nejdříve prosazovat hlavně v Kanadě a USA. V roce 1984 byla v Severní Americe založena organizace International Weight Pull Association, která ustanovila pravidla a podmínky pro soutěže v této disciplíně. Soutěže se na severu Ameriky však konají více než 70 let. Těší se zde velké popularitě. Je to napínavá podívaná podpořená i možností peněžních sázek.

V České republice se první závody konaly po roce 1990. V začátcích byl tento sport využíván většinou jen jako doplňkový pro mushery (závodníky se psím spřežením). Po čase si získal mnoho příznivců hlavně u majitelů, kteří chtěli závodit a při tom neměli zájem věnovat se rychlostním sportům s více psy. V dnešní době se na soutěžích v pullingu setkávají téměř jen samí specialisté na tento sport. V roce 2002 byla oficiálně schválena Asociace pořadatelů Českomoravského pullingového poháru. Byl vypracován soutěžní řád (ten je proti závodnímu řádu neustále upřesňován a rozšiřován) a pravidla pro oficiální soutěže. Podle těchto pravidel se u nás každoročně koná už mnoho kvalitních a známých závodů.

***

DOBŘE

Ukázka - pes americký stafordšírský teiér - pokročilý

Obrazek

pes jde klidně u nohy

Obrazek

***

Vhodný pes

Pullingu se můžeme věnovat téměř s každým atleticky stavěným a přiměřeně osvaleným psem. Minimální doporučená výška v kohoutku je okolo 50 cm. Tedy kromě severských plemen (aljašský malamut, sibiřský hasky, samojed, grónský pes) to mohou být plemena ovčácká, pastevecká, dogovitá a někteří teriéři (stafordšírský bulteriér, pitbulteriér). Nevhodná jsou plemena s jemnou konstitucí. Důležitý je ukončený tělesný vývoj psa. Proto bychom měli trénovat s plnou zátěží nejdříve po dovršení osmnácti měsíců věku psa. Záleží na jednotlivých plemenech. Vzhledem k tomu, že pes bude tahat těžký náklad, musíme předpokládat změnu ve vzhledu jeho postavy. Některým psům je dokonce tah lehké zátěže doporučován. Pes si tréninkem může zlepšit úhlení zadních končetin, rozšíří se mu hrudník, ale pak se také může stát, že by mohl mít postoj hrudních končetin příliš široký. Rozhodují vrozené dispozice v exteriéru psa. Pes tahá na soutěžích jen ze své vůle a „pro svého pána“. Může být nadšeně povzbuzován jen slovními povely, případně také lákáním na pamlsky. Proto je přátelský vztah mezi majitelem a psem velmi důležitý. Pes musí mít v krvi také alespoň trochu soutěživosti podpořenou ctižádostivostí (tu si velmi rychle vypěstují hlavně úspěšní psi).

***

Obrazek

ObrazekPomůcky

***

Důležitý je dobře padnoucí postroj, přímo určený pro práci v těžkém zápřahu. Nevhodné jsou druhy s tzv. „volnými zády“ na sprintový trénink v zápřahu. Tažné lano nesmí pružit. Jeho délka musí být nejméně 2 metry. Zátěž pro lehký trénink – pneumatika z osobního vozu (typ přiměřený velikosti psa), svazek silných řetězů nebo malá kláda. Pro trénink těžké zátěže můžeme využít plně obsazenou tréninkovou káru určenou pro psí spřežení, různé druhy naložených čtyřkolových přepravních vozíků nebo i vyřazeného Trabanta. Pro zimní trénink jsou ideální pevné nákladní saně. Je možné použít i saně původně určené za malého koně.

Obrazek

Obrazek


Psovod nemusí disponovat žádnou zvláštní fyzickou kondicí, musí však být pro psa dobrou psychickou oporou, dokázat ho motivovat a náležitě povzbudit. A to nejen při tréninku, ale zejména na závodech.

zdroj: www.efauna.cz