Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

VÝCHOVA PSA OBECNĚ

 Výchova je velice důležitý aspekt soužití psa s člověkem, podceněná nebo špatná výchova se vždy později odrazí a leckdy přinese nemalé potíže. Výchova totiž formuje pozdější charakter daného jedince a jeho chování jako celek. S výchovou se musí začít od prvního dne, kdy si psa přivezete domů, zahrnuje sociální návyky, čistotnost, apod ... a neméně důležité je i upevňování hierarchie smečky.

 

 Je třeba si uvědomit, že výchova je dlouhodobý a soustavný proces, je špatné se domnívat, že výchova psa končí jeho dospěním, výchova trvá po celý život psa, ať už zdárně, či nezdárně :)

 

 

 SOCIALIZACE - základní sociální návyky

Seznámení psa s okolním světem, velice důležitá fáze! Největší důraz na socializaci je třeba klást na 6-16 týden života psa. Psa je nutné seznámit se vším, s čím se má v životě bezproblémově setkávat, pes vyhodnocuje situace na základě svých zkušenosti a upevněných zvyků, proto k správnému vyhodnocení a chování psa je nutné, aby dané zkušenosti získal v co nejútlejším věku a setkával se s nimi pravidelně, jedno setkání s jízdou v městské hromadné dopravě Vám nezaručí, že pozbytek svého života bude pes bezproblémové zvládat cestu MHD, takže je jasné, že blbnutí se dvěma sousedovic psy nezaručí, že se pes bude umět chovat ve psí společnosti.

 

ČISTOTA

nácvik čistoty u psů - článek -ZDE-

Čistota psa nebývá problém, pes je inteligentní zvíře, proto se to naučí většinou rychle. Nedělejte z loužiček u štěněte třetí světovou, snažte se ho brát jako lidské dítě, kdyby děti nedostavály plenky, bylo by to s čistotou mnohem horší, než u pejska, je nutné si uvědomit, že ovládání močových svěračů u psa přichází zhruba na 6 měsíci a ani tak nesmíte podcenit častost venčení. Nejvhodnější je dospělého psa venčit 3-4 denně.

Ale je třeba nezapomenout, že i když bude čistota pejska doma již v pořádku, stále bude exkrementy vylučovat a Vy máte povinnost, exkrementy uklidit. :)

 

"MANTINELY"

 Nastavení pomyslných mantinelů, které musí pes akceptovat a nesmí je překročit a když už se stane, že je pes překročí, musí ho majitel ihned vyvést omylu. Je však víc než nutné, stát si za svým a neposouvat mantinely jednou tak, podruhé tak- tomu se říká důslednost. Problém velice často vzniká v rozdílném přístupu k výchově psa v rodině, příslušnící rodiny mají často rozdílné pohledy na to, jak by se pes měl chovat a ještě častěji mnohem větší názory na výchovné metody. Je vhodné sjednotit postup výchovy i výše zmíněné mantinely.  K tomuto tématu také můžeme připsat, návyk správné reakce na zakazovací povely - přerušení nežádoucí činnosti. Často podceňovaný a nedocvičený povel, který je spolu s přivoláním ovšem v praxi ten nejdůležitější. K čemu je majiteli psa podavání packy, perfektní polohy při noze, když není schopen ukončit nežádoucí chování psa a korigovat ho tak v tom, co je v jeho chování žádoucí a co nikoli. Zakazovací povel se nám velice osvědčil i v zapojení k výcviku základní ovladatelnosti, kdy začínajícíjm psovodům pomáhá v usměrňování špatného chování psa a při zapojení takovém, jaký požadujeme dosahujeme mnohem rychlejších výsledků.

 

POSTAVENÍ VE SMEČCE - HIERARCHIE

Hierarchie smečky musí být jasná od začátku, pes by nikdy neměl mít pocit, že je hierarchicky výše, než jeho majitel. Střed sporů vzniká občas s dětmi, pes vnímá dítě jako štěně, tudíž hierarchicky níže, než sám sebe, je to potom o konkretním psovi, jak k dítěti přistupuje. Dítě by se mělo od mala učit umět se k psovi chovat. Díky tomu, že se lidé nevzdělávají v oboru etologie, vzrůstá problému dítě versus pes. Stačí se podívat kolem sebe, jaké množství dětí se neumí ke psovi chovat vůbec, kolik obdivuhodné trpělivosti s nimi mnoho psů má. V případě, kdy dítě (lidské štěně) překračuje hranici vhodného chování, je potrestáno, jen u lidského dítěte bývají následky trestu větší, jelikož kůže dítěte není tak odolná jako kožíšek štěněte - což neznamená, že necháte svého psa vychovávat Vaše dítě, na místě ovšem je, snažit se zamezit možným konfliktům mezi psem a dítětem, malé děti nemívají tolik citu a leckdy jsou psi pod rukama malých dětí opravdu týrání. Je také si třeba uvědomit, že ačkoli se Vám zdá, že Alík má s dcerkou Terezkou výborný vztah, pořád je to zvíře a nedoporučuji nechávat dítě se psem nikdy samotné. Každý kontakt psa a dítěte by měl být pod kontrolou.


 

DŮSLEDNOST

O tom, že je důslednost velmi důležitá se snad nemusíme přít, důslednost je základem k tomu, mít ovladatelného a spolehlivého psa.

 

Mnoho lidí výchovu svého psa podceňuje a to hlavně u plemen, které jsou známi svou milostí (např. Labradorský retrívr, Zlatý retrívr), nechají pejska růst, jako dříví v lese a když pejsek dospěje, diví se, že se chová jako tank a o poslušnosti se nedá ani mluvit, neuznává je za autoritu a nevidí důvod, proč by měl poslouchat. Každý pes, ať je to Čivava či Irský vlkodav, potřebuje správnou a důslednou výchovu a důslednou socializaci a základní výcvik poslušnosti.

 

  

Mnoho lidí výchovu svého psa podceňuje a to hlavně u plemen, které jsou známi svou milostí (např. Labradorský retrívr, Zlatý retrívr), nechají pejska růst, jako dříví v lese a když pejsek dospěje, diví se, že se chová jako tank a vůbec neposlouchá, neuznává je za autoritu a nevidí důvod, proč by měl poslouchat. Každý pes, ať je to Čivava či Irský vlkodav, potřebuje správnou a důslednou výchovu a důslednou socializaci a základní výcvik poslušnosti. A zklamu majitele retrívrů, kteří si myslí, že již s tímto plemenem si koupili poslušného a spolehlivého kamaráda, není tomu tak, tito psi jsou velice temperamentní a stejně tak jako všechna ostatní plemena se musí poslušnosti naučit. Výsledkem podceňování výcviku těchto psů je i fakt, že naší psí školu navštívilo již 32 jedinců těchto plemen, a z toho si s 27 jedinci majitelé nevěděli vůbec rady, byli zoufalí z jejich temperamentu, neposlušnosti mezi lidmi a psy, šlo především o jedince ve věku 8-24 měsíců, kteří neměli zvládnutou ani bezproblémovou chůzi na vodítku (bez tahání) natož základní poslušnost. Na druhou stranu mě velice těší, když se ozve majitel s malým štěňátkem tohoto plemene a zajímá se o to, kdy už mohou chodit na cvičák a k mé radosti - těchto majitelů pořád přibývá.