Jdi na obsah Jdi na menu
 

Velký japonský pes - FCI 344
 

Originální název plemene
Great Japanese Dog

Země původu
Japonsko, vývoj v USA

Klasifikace F.C.I.
Skupina 2 - pinčové, knírači, plemena molossoidní (dogovitá plemena typu mastifa) a švýcarští salašničtí psi.

Použití
Společenský pes

Celkový vzhled
Velký pes robustní konstituce, harmonický, celkově mohutný a silné kostry. Pro plemeno je charakteristická široká hlava ve tvaru tupého trojúhelníku s hlubokou tlamou, poměrně malýma očima a vztyčenýma ušima, směřujícími kupředu většinou ve stejné úrovni se zadníčástí šíje.

Povaha
Přátelský, ostražitý, vnímavý, důstojný, učenlivý a odvážný pes.

Velikost, proporce, substance
Kohoutková výška u psa 66 - 71 cm, u feny 61 - 66 cm.

Důležité proporce :
poměr kohoutkové výšky k délce trupu je 9 : 10 u psů a 9 : 11 u fen. Hloubka hrudníku dosahuje poloviny kohoutkové výšky psa. Poměr vzdálenosti odšpičky čenichu ke stopu a vzdálenosti od stopu k týlnímu hrbolu činí 2 : 3.

Hlava a lebka
Hlava : Masivní, ale v dobrém poměru k tělu, v klidu bez vrásek. Hlava tvoří při pohledu shora tupý trojúhelník.
Mozkovna plochá a široká mezi ušima. Mělká rýha na přední části dobře patrná.
Stop dobře vyjádřený, ale ne příliš výrazný.

Oči
Oči : Tmavě hnědé, poměrně malé, nevystupují, téměř trojúhelníkovitého tvaru. Okraje očních víček černé a těsně přiléhající. Masové zbarvení okrajů očních víček je povoleno jen u bílých jedinců.

Uši
Pevně vzpřímené a v poměru k hlavě malé. Ohneme-li ucho kupředu, jeho špička dosahuje k hornímu okraji oka. Uši jsou trojúhelníkového tvaru, na špičkách poněkud zaoblené, nad oči rovnoběžně s linií šíje.

Morda
Tlama široká, hluboká a plná. Jazyk růžový.

Nos
Nosní houba široká a černá. Masové zbarvení je povoleno jen u bílých jedinců, ale černé se dává vždy přednost.

Pysky
Pysky černé a ne příliš visící. Masové zbarvení pysků je povoleno jen u bílých jedinců.

Zuby
Čelisti nejsou zaoblené, ale tupé a velmi silné. Zuby jsou silné, dobře vyvinuté a plného počtu. Přednost se dává nůžkovému skusu, ale klešťový skus je přípustný.

Krk
Silný a svalnatý s minimálním lalokem, poměrně krátký, silně se rozšiřující k plecím. Výrazná šíje harmonicky přechází k mozkovně.

Tělo
Délkou přesahuje výšku.

Hrudník
Hrudník široký a hluboký. Žebra dobře klenutá s dobře vyvinutým předhrudím. Břicho lehce vtažené.

Hřbet
Hřbet rovný, bedra pevně osvalená.

Ocas
Mohutný a bohatě osrstěný, vysoko nasazený a nesený nad hřbetem nebo bokem zatočený ze tří čtvrtin, zcela, nebo dvakrát, vždy na úrovni hřbetu nebo pod ním. Je-li ocas zatočen ze tří čtvrtin, jeho špička klesá těsně podél boku. Kořen ocasu je široký a silný. Natáhneme-li ocas podél pánevní končetiny, poslední článek ocasu dosahuje ke hleznu. Osrstění je na ocasu hrubé, rovné a husté, vzhledem nepřipomíná chochol.

Hrudní končetiny
Silné kosti a při pohledu zepředu rovné. Plece silné a mohutné, Přiměřeně šikmo uložené. Nadprstí lehce skloněná směrem kupředu s úhlem zhruba 15 stupňů vůči svislici.

Pánevní končetiny
Silně osvalené, široké a silných kostí, srovnatelných s hrudními končetinami. Paspárky se na pánevních končetinách odstraňují. Stehna silná, dobře vyvinutá, při pohledu zezadu rovnoběžná. Kolena přiměřeně úhlená. Hlezna svislá, nevytáčejí se dovnitř ani ven.

Tlapy rovnoběžné, kočičí tlapky, dobře klenuté prsty se silnými polštářky.

Kůže
Kůže není příliš tenká ani příliš těsně nepřiléhá, ani není příliš volná.

Osrstění
Patrová, podsada silná, jemná, hustá a kratší než krycí srst. Krycí srst (pesíky) rovné, tvrdé a poněkud odstávající. Srst na hlavě, v dolní části končetin a na uších krátká. Délka srsti na kohoutku a zádi přibližně 5 centimetrů, což poněkud přesahuje délku srsti na ostatních částech těla s vyjímkou ocasu, kde je srst nejdelší a nejbohatší.

Barva srsti
Jakákoliv barva jako červená, žlutá, bílá atd., přípustná je i strakatá a žíhaná. Barvy jsou zářivé a jasné, znaky jsou dobře vyvážené, s maskou nebo bez ní, nebo s lysinou. Bílí psi (jednobarevní) masku nemají. Strakatí psi mají bílou základní barvu s velkými rovnoměrně rozmístěnými skvrnami pokrývajícími hlavu a více než jednu třetinu těla. Barva podsady se smí lišit od barvy krycí srsti.

Způsob chůze
Plný síly, přiměřeně dlouhý a vydatný. Při pohledu zepředu a zezadu se končetiny pohybují rovnoběžně, pánevní končetiny vydatný, pevný a stejnoměrný pohyb.

Poznámka
Psi musí vykazovat dvě zjevně normálně vyvinutá varlata zcela setouplá v šourku.