Jdi na obsah Jdi na menu
 

Vipet - FCI 162
 

 

Originální název plemeneObrazek
Whippet

Země původu
Velá Británie

Klasifikace F.C.I.
Skupina - 10 chrti
Sekce - 3 krátkosrstí chrti

Použití
Společník, hony a závody.

Celkový vzhled
Má budit dojem moci a síly, spojené s velkou elegancí a ladností. Hlavním požadavkem je u něho symetrie tělesných proporcí,

vyvinuté svalstvo a hrdé držení těla, protože je stavěn pro rychlost a práci, je třeba se vyvarovat všech forem přehánění

Povaha
Přátelský, přítulný, vyrovnaný. Ideální průvodce. Vysoce přizpůsobivý v domácímu a sportovnímu prostředí.

Velikost, proporce, substance
Kohoutková výška psů: 47 - 51 cm,
fen: 44 - 47 cm.
Váha: 12,5 - 13,5 kg

Hlava a lebka
Dlouhá a suchá, plochá mozkovna přechází lehkým stopem k hřbetu nosu, poměrně široká mezi očima, silné a jasně vyznačené čelisti.

Oči
Oválné, zářivé, velmi pozorný výraz.

Uši
Tvaru růžového listu, malé s jemnou srstí.

Morda
Rovná

Nos
Černý čenich, u modrých psů je povolen namodralý čenich, u játrově zbarvených psů játrový čenich, u bílých nebo strakatých psů je přípustný i "motýlí" čenich.

Zuby
Silné čelisti s dokonalým, pravidelným, nůžkovým skusem, t.zn., že horní řezáky přesahují těsně řezáky spodní a stojí kolmo k čelistem.

Krk
Dlouhý a svalnatý, ladně vyklenutý.

Tělo
bedra vzbuzující dojem síly, .

ObrazekHrudník
Hrudník velice hluboký, s dostatkem prostoru pro srdce,hrudní svaly dobře utvářené, žebra pružná a dobře osvalená u nasazení hřbetu. . Bedra vzbuzující dojem síly.

Hřbet
Široký, pevný, svalnatý, spíše dlouhý a ukazující určité vyklenutí nad bedry, nikoli však hrbatos.

Ocas
Bez praporce. Dlouhý, zužující se. Při pohybu je nesen v lehkém oblouku nahoru, ale nezvedá se nad hřbet.

Hrudní končetiny
Plece šikmé a svalnaté, lopatky se zvedají k páteři a na vrcholu těsně k sobě přiléhají.
Hrudní končetiny jsou rovné a vzpřímené, s nepříliš širokým postojem, záprstí silné a pružné, lokty pěkně posazené pod trupem.

Pánevní končetiny
Silná, nahoře široká stehna, dobře zaúhlená kolena, nízko postavená hlezna. V klidu pes zabírá v postoji hodně místa a vykazuje vydatný posun.

Osrstění
Jemná, krátká, tak přiléhavá srst, jak to její složení dovolí.

Barva srsti
Všechny barvy nebo kombinace barev.

Způsob chůze
Volná, pánevní končetiny se dostatečně předsunují pod tělem, aby dávaly pohybu záběr. Hrudní končetiny se pohybují v chůzi rovnoběžně nízko nad zemí, dosahují daleko dopředu. Pohyb celkově nemá být toporný ani s vysokou akcí končetin, krátkým, drobivý ani hopkavý.

ObrazekVady
Slabé, šikmé nebo strmé záprstí, prsty jako u holubů, svázané lokty, přehnané nebo vypouklé plece, na vrcholu široké a strmé lopatky, ploché boky. Přehnaně úzká fronta se nemá podporovat. Kulatá lebka, krátká přední nebo dolní část hlavy. Uši špičaté nebo tulipánovité. Předkus nebo podkus. Zahrdlené spojení krku s čelistí. Trup krátce svázaný, křečovitý postoj, také přehnaný hřbetní oblouk, velbloudí nebo hrbatý hřbet (oblouk začínající za lopatkami) a příliš krátká nebo příliš dlouhá bedra. Rovná kolena, málo svalnatá stehna a lýtka. Tlapky protáhlé, ploché nebo otevřené. Ocas vesele nesený, prstencovitý nebo zkroucený, krátký nebo ustřižený. Srst drátovitá nebo lámavá, hrubá nebo jako vlna, hrubá, silná kůže.

Poznámka
Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá a plně v šourku sestouplá varlata.