Jdi na obsah Jdi na menu
 

Země původu: Velká Británie
FCI č. 127

Skupina 8:Retrívři,slidiči a vodní psi
Sekce 2: slidič

Celkový vzhled: masivní pes silné stavby těla s krátkýma nohama a dlouhým tělem, živý, jehož charakteristickým pohybem je na rozdíl od ostatních španělů výrazné kolébání, tzv."rolling gait - valivý pohyb", plemeno má mít ustaraný a vážný vzhled, ke kterému přispívá výraz zamračeného obočí.

Velikost: výška 38-41 cm, hmotnost 16-23 kg

Srst: dlouhá, hustá, hladká, bez náznaku zkadeření, s bohatou podsadou, uši jsou pokryté jemnou, zvlněnou, ale nepříliš bohatou srstí, hrudní i pánevní končetiny mají praporce, ale níže na hleznu už jsou čisté, ocas je hustě osrstěný, na krku dole je zřetelně delší srst - žádné stříhání! Přijatelné je pouze zastříhávání tlapky do tvaru nebo mezi polštářky na tlapkách, případně mezi hleznem a tlapou, třásně mezi prsty na noze musí být ponechány v dostačující délce tak, aby zakrývaly drápy, srst vyžaduje pravidelné česání.

Barva: sytá, zlatě játrově hnědá se světlými zlatými konečky, jiné zbarvení není přípustné - tmavě játrová nebo zrzavá barva je hrubá vada.

Oči: oříškově hnědé, spíše větší, nikoliv kulaté, spojivka nemá být příliš viditelná.

Uši: tlusté, poměrně velké, nasazené poněkud nad úrovní očí, visící dolů podél hlavy.

Hlava a lebka: široká lebka má být zaoblená mezi ušima, ani rovná ani kulatá, s mírnou prohlubní uprostřed, výrazný stop, obočí "zamračené", znatelný, ale nikoliv špičatý týlní hrbol, čenich má být široký a čtvercový z profilu, nozdry dobře vyvinuté, játrově hnědé barvy, pysky poněkud převislé, hlava má být dobře vyvážená.

Chrup: silné čelisti s dokonalým pravidelným a úplným skusem, horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelisti.

Krk: krátký, silný, lehce klenutý - ale nesmí nést hlavu příliš vysoko nad úrovní zad, poněkud volná kůže na krku.

Trup: hluboký, dobře vyvinutý hrudník, nepříliš kulatý, dobře klenutá žebra, dobře osvalená zád, silné tělo nemá mít od kohoutku až k zádi žádný náznak zeštíhlení.

Hrudní končetiny: ramena široká a volná, délka a úhel lopapatky je takový, že přední nohy, které mohou být mírně do oblouku, jsou dobře položené pod psem, dobře osvalené krátké končetiny s pevnými kostmi, loketní kloub je velký a silný, záprstí krátké a silné, tlapy jsou velké, okrouhlé a s krátkými chlupy mezi prsty.

Pánevní končetiny: dobře osrstěné, svalnaté, se silnými kostmi, krátké a silné, pánevní končetiny nesmí být delší než hrudní a mají být tak široce posazené od sebe, jako jsou přední (lopatky), záď nesmí být přestavěná, zadní nohy jsou krátké od hlezna k tlapce a nemají být ani kratší než přední ani příliš zahnuté v hleznu (přičemž hlezna nemají být vytočená ani dovnitř ani ven).

Tlapy: kulaté s pevnými polštářky,mezi prsty osrstěné.

Pohyb: přímý, s charakteristickým kolébáním.

Ocas: níže nasazený, nikdy není nesen nad úrovní zad, živě nesený - vrtí se.

Vady: příliš dlouhé nohy, slabé zadní nohy, neadekvátní kosti, netypická hlava (úzká, slabý čenich, světlé oko, tzv. obrácené nůžky - spodní zuby jdou přes vrchní), nežádoucí barva nebo výzor srsti (kudrnatá), odchylky od správné výšky.