Jdi na obsah Jdi na menu
 

ORIGINÁLNÍ NÁZEV PLEMENE:

Schapendoes

POPIS:

Ovčácký a honácký pes.

POVAHA:

Toto plemeno bylo původně určeno k hlídání a zároveň to byl pes honácký. Jeho základními rysy jsou ostražitost, hravost. Nikdy není ostrý. Je to pes přátelský s hravou povahou.

SRST:

Holandský ovčácký pudl má hustou, dlouhou srst s bohatou podsadou. Srst je drsná a vlnitá,  nepřípustné je, aby byla hedvábná.

BARVA:

Upřednosťuje se barva modro - šedá s černou, ale jinak jsou přípustné všechny barvy.

VÝŠKA:

Psi: 43 - 50 cm.
Feny: 40 - 47 cm.

HMOTNOST:

24 - 32 kg.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:

SCA

ČÍSLO STANDARDU:

313/26.3.1992 (Nizozemsko).

Další informace:

Péče o srst:

Jeho srst má díky své kvalitě samočistící charakter. Psa myjeme pouze v případě, že je hodně zašpiněný. Protože tento pes má sklony k plstnatění, musím ho pravidelně jednou týdně kartáčovat. Výjimkou je srst mladého psa, která nevyžaduje tolik péče, neboť ještě nemá sklony k plstnatění. Srst psa může být trochu rozcuchaná, ale to není na škodu.

Výchova:

Tito psi se při výcviku dobře  a rádi učí, Jsou pracovití. Se svou vlastností, kterou je hravost, si velmi dobře rozumí s dětmi.

Nároky na pohyb:

Jako bývalý pastýřský pes vyžaduje  hodně pohybu. Potřebuje dostatečný výběh, aby se zbavil nahromaděné energie. Podnikejte proto se svým psem dlouhé procházky.  Pokud psa dostatečně vyvenčíte, bude pak v domě tichý.

ZajímavostI:

Obyvatelé Holandska, kteří vlastní totot plemeno musí dodržovat rozhodnutí Kinologické federace v Nizozemí, která  povolila koupání Holandského ovčáckého pudla pouze když je velmi špinavý.