Jdi na obsah Jdi na menu
 

Sicilský chrt, standard FCI č. 199
Cirneco dell´Etna

Klasifikace FCI skupina 5 - špicové a primitivní plemena, sekce 7 - primitivní psi

Celkový vzhled
Z celkové stavby těla je zřejmé, že nejde o psa vhodného k použití na velké vzdálenosti, trup je kvadratický, harmonický s tělesným formátem a lehce disharmonický s tělesným rámcem. Čilý, lehce stavěný pes s dokonale vyvinutými smyslovými orgány, jež se uplatňují hlavně při lovu na králíky v obtížném, těžko schůdném terénu.

Velikost a tělesná hmotnost
Kohoutková výška u psů činí 46-50 cm, maximálně 52 cm, u fen 42-46 cm; tělesná hmotnost psů je 10-12 kg, fen 8-10 kg.

Hlava
Má dlouhou lebku, celková délka hlavy představuje 4/10 kohoutkové výšky. Šířka mozkovny mezi oběma jařmovými oblouky může dosahovat poloviny celkové délky hlavy, nemá ji přesahovat. Délka čenichové partie má se k délce mozkovny jako 8:10, nebo ještě lépe jsou obě stejné.

Nos
Je v téže výšce jako linie nosního hřbetu, je velký, jeho svrchní linie je maličko klenutá. Zbarvení při světle červené nebo světle červeno-bílé srsti je kaštanově červeno-hnědé nebo masové, u tmavě červených jedinců je sytě kaštanově červené a někdy až skoro černé, ale opravdu černé nikdy!

Nosní hřbet
Rovný. Délka viz hlava.

Pysky
Dosti úzké.

Čelisti
Normálně vyvinuté s úplným a uzavřeným zubním obloukem.

Stop
Velmi slabě vyznačený.

Mozkovna
Poněkud delší než čenichová partie, která vůči ní je v poměru 8:10. Vyskytují se ale i jedinci, u kterých je tento poměr 1:1.

Oči
Vypadají poněkud malé, jsou oválné, nikdy kulaté, poněkud na stranách uložené. Duhovka je světle okrově nebo jantarově zbarvená, nikdy kaštanově hnědá nebo sytě oříškově hnědá.

Uši
Jsou trojúhelníkovité, jejich délka nemůže nikdy být větší než polovina celkové délky hlavy, ale menší. Dosti vysoko nasazené, vztyčené, dopředu natočené. Vrcholky uší jsou rovné, nikoli zaoblené.

Krk
ve svrchní linii je pěkné klenutí s jasným oddělením od krku. Je velmi svalnatý. Přechod krku do plecí je plynulý, probíhá v harmonické linii. Charakteristickým znakem plemene je zřetelně klenutá šíje. Délka krku odpovídá celkové délce hlavy. Hrdlo je bez laloku a kůže musí dobře přiléhat.

Hrudní končetiny
Lopatky jsou dlouhé, silné, v pohybu volné, s tenkou dobře patrnou a od sebe oddělenou svalovinou pod kůží. Délka lopatky je rovna třetině kohoutkové výšky a její osa svírá 55°. Vrcholy lopatek jsou velmi blízko u sebe.

Tlapky
Okrouhlé, tzv. kočičí, s klenutými a uzavřenými prsty a tvrdými nášlapnými polštářky, jejich barva je táž jako barva drápů. Drápy jsou zahnuté, kaštanově hnědé barvy nebo masové, nikdy černé.

Trup
Délka těla rovná se kohoutkové výšce.

Předhrudí
Je poněkud úzké,svalovina hrudi je slabě vyvinuta.

Hrudní koš
Bení tak prostorný jako třeba u ohařů, dosahuje ale k loktům, je tvořen klenutými žebry a není kýlovitý.

Žebra
Jsou slabě klenutá, ale přece nejsou plochá, uložena jsou šikmo.

Hřbet
Je dlouhý, rovný.

Bedra
Jsou harmonickým pokračováním hřbetu bez jakéhokoliv přerušení. Při pohledu z boku jsou lehce klenutá, pevně osvalená, ne však široká, krátká.

Břicho
Při pohledu z boku je břicho proti hrudníku vytažené, je suché, jeho linie stoupavá.

Záď
Je suchá, krátká, ale plochá. Její délka odpovídá třetině kohoutkové výšky. Spadá asi v úhlu 40°.

Ocas
Pokračuje v linii zádě, je nízko nasazen, po celé délce je silný, a to stále stejně. V klidu je šavlovitě zahnutý, při vzrušení se zatáčí jako trubka postilióna nad zádí. Jeho délka může být o několik cm větší, než je vzdálenost od tlapky po loket na hrudní končetině.

Pánevní končetiny
Stehno dlouhé, široké, ploše osvalené, jeho délka dosahuje asi třetiny kohoutkové výšky. Končetiny - suché, jemných kostí.

Tlapky
Mírně oválné, podobné jako na hrudních končetinách.

Zbarvení
Povolené zbarvení je jednotně světle červené jakéhokoli odstínu (plavé, pískové aj.), světle červené s bílou na hlavě, hrudi, břiše, špičce ocasu a tlapkách. Bílý obojek je málo žádoucí. Jednotné bílé zbarvení nebo bílé s oranžově zbarvenými skvrnami se toletuje. Povolené je i světlé žíhání.

Osrstění
Hladké na hlavě a na uších, jakož i na končetinách. Delší, ale stále krátké a přiléhající, je na těle a na ocase.

Kůže 
Dobře přiléhá k tělu, je jemná, její barva odpovídá barvě srsti, nikdy na ní nejsou černé skvrny.

Pohyb
Skákavý klus, při lovu bývá střídán cval s klusem.