Jdi na obsah Jdi na menu
 

Datum publikace platného originálního standardu: 6.4.2000.

Použití: Teriérům podobný honácký pes. Je vhodný také k pohánění větších zvířat. Jeho čich je dobře vyvinutý. Skvěle se osvědčil při boji proti dravé zvěři a hlodavcům. Je vynikajícím domácím psem a bez problémů snáší chov v bytě. Potřebuje hodně pohybu a je vynikajícím společenským psem a psem pro sportovní kynologii. 

Klasifikace FCI: Skupina 1 Ovčáci a honáčtí psi (s výjimkou švýcarských salašnických psů), Sekce 1 Ovčáčtí psi. Bez pracovní zkoušky. 

Krátký historický přehled: Pumi vznikl v 17. - 18. století v Maďarsku křížením primitivních puli s importovanými německými a francouzskými psy podobnými teriérům s postavenýma ušima. Za samostatné plemeno se považuje od počátku 20. století. 

Celkový vzhled: Jedná se o středně velikého, teriérům podobného ovčáckého psa, který je vždy naladěn na žertování a legraci. Jeho charakter teriéra nejlépe dokazuje jeho hlava. Obličejová partie je protažená a horní třetina vztyčených uší se sklápí dopředu. Tělesná stavba je kvadratická. Díky jeho neustálé pozornosti je nesení jeho krku vyšší než u průměrných psů. Středně dlouhá, zvlněná srst tvoří kudrny. Pumi se vyskytuje ve více barevných rázech, ale vždy musí být jednobarevný. 

Důležité proporce: * Délka těla odpovídá kohoutkové výšce. * Hloubka hrudníku činí poněkud méně než je polovina kohoutkové výšky. * Délka tlamy je poněkud kratší než polovina celkové délky hlavy. * Délka krku odpovídá délce hlavy a činí 45 % kohoutkové výšky. Chování / charakter (povaha): Tento opravdu živý a činorodý honácký pes má neúnavný temperament. Je mimořádně odvážný a vůči cizím osobám poněkud nedůvěřivý. Díky svému rozumnému chování, celkové živosti a bohatosti výrazů je vždy a všude schopen přitahovat pozornost. Pumi je poměrně hlasitý pes. Jeho celkový vzhled vyzařuje potřebu činnosti a vzhledem k jeho neklidu a podnikavosti jsou všechny jeho končetiny a části těla neustále v pohybu. Je vždy aktivní a v pohotovosti. Plaché nebo flegmatické chování jsou tomuto plemeni cizí. 

Hlava: poměrně dlouhá a štíhlá. Tvar hlavy je charakterizován protaženou čenichovou partií. Mozkovna 

Lebka: Temenní partie je poměrně široká a klenutá. Dlouhé čelo je jen málo klenuté, při pohledu ze strany je ploché. Nadočnicové oblouky jsou přiměřeně vyvinuty. 

Stop: Téměř neznatelný. Rovina čela probíhá mezi očima téměř rovně až ke hřbetu nosu. Lebka obličejové části Nosní houba: Štíhlá, tupě řezaná, u všech barevných rázů vždy jen černá. 

Tlama: Hřbet nosu je rovný. Protažená obličejová část hlavy se směrem k nosu zužuje, nikdy ale není špičatá. 

Pysky: Pevně přiléhají k čelistem, jsou tmavě pigmentované. Čelisti / zuby: Silné čelisti. Silné a dobře vyvinuté zuby jsou bílé. Pravidelný, zubnímu vzorci odpovídající úplný nůžkový skus. 

Líce: Dobře osvalené. Oči: Středně daleko od sebe posazené a trochu šikmo uložené, středně velké, oválné, dobře uzavřené, tmavě hnědé. Výraz je živý a inteligentní. Okraje očních víček pevně přiléhají k oční bulvě a jsou dobře pigmentované. 

Uši: Vzpřímené uší jsou vysoko nasazené. Horní třetina ucha se sklápí dopředu. Středně velké, stejnoměrně postavené a nesené uši mají tvar obráceného písmene V. Jejich výraz je živý. 

 

Krk: Středně dlouhý, málo klenutý, dobře osvalený. Tvoří úhel mezi 50 a 55 stupni s horizontálou. Kůže na hrdle je suchá, pevně přiléhající, bez záhybů a vrásek.

trup: Svalstvo je dobře vyvinuté, suché, mimořádně pevné a houževnaté. Jedná se o mimořádně štíhlé plemeno harmonického vzhledu. Horní linie z profilu: Rovná. 

Kohoutek: Vyjádřený, dlouhý a dozadu skloněný. Hřbet: Krátký, rovný a pevný. 

 Bedra: Krátká, pevná a rovná. Záď: Krátká, lehce spadající, střední šířky. 

Hruď: Přední fronta hrudi je rovná, není široká, ale spíše hluboká. Žebra jsou lehce klenutá, spíše plochá. Hrudní koš je hluboký, dlouhý a dosahuje až na úroveo loktů. 

 Břicho: pevné, směrem dozadu vtažené. 

Ocas: Vysoko nasazený ocas tvoří široký kruhový oblouk nad zádí. Srst na spodní straně ocasu je 7 až 12 centimetrů dlouhá, drátovitá, odstávající, s malým množstvím podsady. Vrozeně zkrácený ocas nebo kupírovaný ocas je nepřípustný. 

 

Končetiny Hrudní končetiny: Hrudní končetiny vycházející z přední fronty hrudníku podpírají trup jako sloupy. Jsou svisle postavené, rovnoběžné a nejsou příliš široce postavené. 

Plece: Lopatka je dlouhá a lehce skloněná. Její úhel sklonu k horizontále činí cca 55°. Špičky lopatek stojí svisle nad nejhlubším bodem hrudníku. 

Nadloktí: Krátké a dobře osvalené. Lopatka a pažní kost tvoří v rameni úhel zhruba 100° - 110°. Loket: Těsně přiléhá k tělu. 

Předloktí: Dlouhé, štíhlé. Přední nadprstí: Strmé. 

Tlapy hrudních končetin: Kulaté kočičí tlapky s těsně navzájem přiléhajícími prsty. Polštářky tlap jsou pružné. Drápy jsou silné, černé nebo břidlicově šedé. 

Pánevní končetiny: Pánevní končetiny jsou velmi silné. Při pohledu ze strany jsou postaveny poněkud směrem dozadu. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny rovnoběžné, nepříliš úzce, ale ani příliš široce. 

Stehna: Svalnatá, dlouhá a dozadu skloněná. 

 Kolena: Na stejné výšce jako lokty. 

Lýtka: Dlouhá, štíhlá. Hlezna: Hlezno je štíhlé a ostře řezané. 

Zadní nadprstí (nárt): Krátké, strmé. 

Tlapy pánevních končetin: Jako tlapy hrudních končetin. Paspárky jsou nežádoucí. 

Chody: Pohyb je vysloveně živý, temperamentní. Krok je krátký, energický, dynamický a harmonický. Držení je odvážné a hrdé. Klus je lehký a harmonický; pes klade tlapy pánevních končetin přesně do stop tlap hrudních končetin. 

Kůže: Bez záhybů a vrásek, silně pigmentovaná. Holé plochy kůže jsou černé nebo břidlicově šedé. 

Osrstění Srst: Zvlněná, kudrnatá srst tvoří chomáče a nikdy není hladká ani zplstnatělá. V průměru jsou chlupy v srsti dlouhé 4 až 7 cm, drží v menších nebo větších chomáčcích, jsou chundelaté a husté. Osrstění se skládá ze silné, ale ne hrubé, drátovité krycí srsti a měkké podsady. Středně dlouhé, husté, drátovité pesíky na uších ční nahoru. Oči a partie tlamy nejsou porostlé dlouhou srstí. Žádoucí úpravy srsti se dosahuje trimováním rukou. Menší korekce nůžkami na hlavě a na končetinách jsou možné. Celou srst upravovat pomocí nůžek je však nežádoucí. 

 

Barva: * Šedá v různých odstínech (barva je obecně při narození černá a postupně světlá na šedou). * Černá. * Odstíny žluté (fakó - plavá). Základní barvy: červená, žlutá, krémově zbarvená (žádoucí je černý nebo šedý nádech a vyjádřená maska). Bílý znak na hrudi s průměrem pod 3 cm a / nebo bílá čárka na prstech nejsou vadou. Barva srsti musí být vždy vyjádřená a jednobarevná. * Bílá. 

 

Velikost a hmotnost Kohoutková výška psi: 41 až 47 cm, ideální 43 až 45 cm. Kohoutková výška feny: 38 až 44 cm, ideální 40 až 42 cm. Hmotnost psi: 10 až 15 kg, ideální 12 až 13 kg. Hmotnost feny: 8 až 13 kg, ideální 10 až 11 kg. 

 

Vady: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou. 

 

Vylučující vady: * Kulatá hlava podobná pulimu. Obličejová a nosní partie kratší než 40 % celkové délky hlavy. * Silně vyjádřený stop. * Chybění jednoho zubu nebo několika zubů, pokud jde o řezáky, špičáky, třeňové zuby (premoláry) 2-4, stoličky (moláry) 1-2; chybění více než 2× PM1; na M3 se nebere zřetel. * Předkus nebo podkus, zkřížený skus. * Zcela vzpřímené uši; uši visící hned od nasazení nebo nestejně nesené uši. * Krátká, hladká srst; dlouhá, silně zplstnatělá srst nebo odstávající srst bez struktury. * Čokoládově zbarvená a vícebarevná srst a dále jakýkoliv druh ostře ohraničených skvrn (například tříslové odznaky, tvorba pláště atd.). * Velikost odchylující se od mezí stanovených standardem. Pozn.: psi musí vykazovat dvě očividně+ normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

Standard byl zkopírován ze stránek ChKMPPČR