Jdi na obsah Jdi na menu
 

ANGLICKÝ NÁZEV:
Puli,
a). Feher (Blanc) - bílý
b). Egyeb Szinu (Autres Couleurs) - černý
PŮVOD:
Předpokládá se, že je tomuto psovi více jak tisíc let, dle písemných pramenů je znám již ze středověku. Je možné, že se do Maďarska dostal z Asie, a to s maďarskými kočovníky. Zevnějškem Puli připomíná Komondora, je však o mnoho menší. Hlavním znakem Puli je unikátní dlouhá srst, smotaná do šňůrek či provázků, sahajících až k zemi. Tmavá barva těchto psů je dovoluje lehce rozeznat ve stádě mezi ovcemi. Puli má svéráznou pasteveckou taktiku: řídí a vede stádo tím, že ovcím skáče na záda nebo zvířata přeskakuje. Puli je z ostatních maďarských pasteveckých psů tím nejznámějším.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů. Jako druhé označení se užívá Maďarský vodní pes.
Je to silný, velice pohyblivý pes středních rozměrů. Kosti jsou pevné. Tělo má kvadratický formát, záda jsou rovná, hruď je široká, avšak nikoliv sudovitá. Přední tlapy jsou rovné, nepříliš dlouhé, svalnaté, pokryté hustou srstí, díky které vypadá objemný. Zadní tlapy jsou také svalnaté. Hlava je poněkud krátká, kopulovitá, lebeční část v porovnání s čumákem není příliš široká. Oči mají tmavo-hnědou barvu, jsou zcela zakryté hustým obočím, což však nevadí jeho zraku. Uši jsou vysoce posazené, zhusta zarostlé, huňatá srst z nich kaskádovitě spadá, díky čemuž uši vypadají v porovnání se skutečností mnohem větší. Krk je rovný, krátký a svalnatý. Ocas je hustě střapatě porostlý srstí, zatočen vzhůru, ale jdoucí rovněž rovně dolů. Je to spolehlivý hlídač a velmi dobrý pastýř. Čumák tupý,okrouhlý.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 40 až 44 cm.
Fena má v kohoutku 37 až 41 cm.
VÁHA:
V rozmezí 9 až 18 kg.
SRST:
Srst je dlouhá, drsná, s měkkým základem, sbíhající se do zvláštních provázků. Zbarvení je: rezavě-černé a všechny odstíny šedé barvy.
CHARAKTER:
Živý a energický pes, velmi vytrvalý, vitální pes. Velice dobře se vyrovnává svými pasteveckými povinnostmi a je to nadaný hlídač. Lehko se trénuje. Velice společenský a poslušný pes.
PÉČE:
Srst vyžaduje udržovat v čistotě.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi
Sekce 1 – Ovčáci bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
PUL
ČÍSLO STANDARDU:
55 (Maďarsko)