Jdi na obsah Jdi na menu
 

ANGLICKÝ NÁZEV:
pol.: Owczarek Podhalanski; angl.: Tatra Mountain Sheepdog, Polish Mountain Dog
PŮVOD:
Předpokládá se, že předci tohoto horského pasteveckého psa přišli do Polska ve 4. nebo 5.století, avšak plemeno se zformovalo až v 17. století. Původem se Podhalaňský ovčák blíží k ovčáckým hlídacím psům Maďarska, Česka i Slovenska. Toto národní polské plemeno si vysloužilo velkou slávu: Tatranský ovčák může vozit náklady, ochránit stádo domácích zvířat od vlků a hodí se také na pátrací a zachraňovací akce. Na území USA a Kanady Podhalaňský ovčák pracuje u policie a armády.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů. Jako druhé označení se užívá Ovčácký horský pes Tater, neboli Tatranský ovčák. Je mohutné kostry a dobře vyvinutých svalů. Hlava je masivní a široká. Uši visící. Ocas spuštěn níže hlezen, pokrytý je dlouhou srstí.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 65 až 70 cm.
Fena má v kohoutku 60 až 65 cm.
VÁHA:
V rozmezí 45 až 69 kg.
SRST:
Srst je hustá, středně dlouhá, na předních tlapách má závěsy, na zadních má bohaté kalhoty. Zbarvení je bílé nebo mírně krémového nádechu.
CHARAKTER:
Tento veliký bílý pes vyniká nezávislou povahou, ani trochu však nepostrádá svázanost s člověkem. V práci je vždy ostražitý a aktivní. Může se držet i doma, péče o něj není nikterak náročná.
PÉČE:
Srst musíme každodenně rozčesávat kartáčem.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
POO
ČÍSLO STANDARDU:
252 / 08.06.1988 (Polsko)