Jdi na obsah Jdi na menu
 

ANGLICKÝ NÁZEV:
franc.: Berger Picard, Berger de Pikarde; angl.: Pikardy Shepherd
PŮVOD:
Pikardský ovčák pochází z pasteveckých psů, kteří přišli do Evropy spolu s kelty v 1. tisíciletí před naším letopočtem. Ve Francii je toto plemeno známé již od 9. století.
Pikardský ovčák má společný původ s ostatními francouzskými ovčáckými psy, a to s briardem a bauceron. V současné době se vyskytuje velmi řídce, vidět ho můžeme pouze na severu Francie, v kraji města Pa-de-Kale.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů. Je to zručný, inteligentní, všestranně obdařený, čílý pastýř ovcí. Je to pes střední velikosti, elegantního tvaru, silný a svalnatý. Hlava je přiměřená k velikosti psa, dlouhá a úzká, není masívní. Uši jsou vysoko posazené, u kořene široké, připomíná ovčí uši, jejich délka je do 10 cm. Oči jsou středně velké, tmavé barvy. Výraz by neměl být nedůvěřivý ani zlý.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 60 až 65 cm.
Fena má v kohoutku 55 až 60 cm.
VÁHA:
V rozmezí
u psů 30 - 34 kg,
pro feny 27 - 31 kg.
SRST:
Srst je huňatá, odstávající, dává psovi prostovlasý vzhled, tvrdá, ne přiléhavá, drsná. Délka je 5 - 6 cm. Podsada je jemná a hustá. Zbarvení: v různých odstínech šedé, černošedé, šedé s černým nádechem, šedomodré, světlé nebo tmavé plavá nebo směs těchto barev. Bílá barva se hodnotí jako nedostatek. Malé bílé skvrny a znaky na hrudi jsou přípustné. Hustá srst dovoluje psovi žít venku v libovolném počasí.
CHARAKTER:
Využívá se ke strážní a ochranné službě. Je to příjemný společník, třebaže zrovna nevyniká družností.
PÉČE:
Je nenáročný. Zajistíme-li mu dostatek pohybu, bude nám velmi dobrým společníkem.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
12-14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Pastevecký pes (shánění ovcí), hlídač.
VYUŽITÍ DNES:
Hlídač a společník.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BPI
ČÍSLO STANDARDU:
176 / 04.03.1996 (Francie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARTU:
31.10.1964