Jdi na obsah Jdi na menu
 

ANGLICKÝ NÁZEV:
Mastin de los Pirineos
PŮVOD:
Pastevecký strážní pes, původem z Pyrenejských hor, známý je již od dávnověku. Odvozován od středověkých mastifů, kteří přišli na Pyrenejský poloostrov spolu s postupujícími římskými legiemi. Pastevečtí psi Francie, Španělska a blízkých zemí mají společný původ. Španělský mastif, velký pyrenejský pes i pyrenejský mastin mají společné kořeny a je možné, že se křížili mezi sebou (ovčáci se obměňovali svými hlídacími psy), avšak nakonec se šířili jako samostatná plemena. Pyrenejský mastin byl uznán jako samostatné plemeno v polovině 19.století. Ve Španělsku je toto plemeno známé jako výborný strážce a přátelský společník.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů. Pyrenejský mastin je velký a těžký pes, svým zevnějškem připomíná bernardýna. Hlava větší, masivní, v lebeční části široká. Uši malé, přiléhající k lícím, visící. Tlapy velké, silné, svalnaté. Ocas vysoko nasazený, dlouhý, dosahující k hleznům, široký u kořene.
VÝŠKA:
V kohoutku
psi: 77-81 cm,
feny 72-75 cm.
VÁHA:
55-70 kg
SRST:
Srst středně dlouhá a přiléhavá, na hrudi a ocase delší. Zbarvení: základní odstín je bílý, skvrna šedá, tygří, černá nebo rezavá.
CHARAKTER:
Díky svému pozoruhodně oddanému charakteru si plemeno opět získává oblíbenost. Pyrenejský mastin je schopen ochránit milovaného pána v jakékoliv situaci. Je to statečný a důstojný společník. Srst jej ochraňuje od jakéhokoliv počasí. Hodí se ke strážní a ochranné službě.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.2 Molossi, horští psi.
Bez pracovních zkoušek.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
PM
ČÍSLO STANDARTU:
92 / 05.02.1996 (Španělsko)