Jdi na obsah Jdi na menu
 

Pražský krysařík - FCI není uznán
 

Originální název plemene
Pražský krysařík

Země původu
Česká republika

Použití
Ve svém použití má dvojí význam. Jednak nese plně znaky své tradice, jež vychází z jeho značně vyvinuté čichové schopnosti, a proto byl vzhledem k jeho malému vzrůstu a rychlému pohybu používán při zneškodňování krys a potkanů (odtud jeho historický název “krysařík” ). Tato vlastnost je mu dána dlouholetým historickým vývojem. Druhý jeho význam spočívá ve společenské povaze, v níž je poslušný, dobrosrdečný, přítulný k dětem a v lásce ke svému domovu je až konzervativní. Jeho ušlechtilá a inteligentní povaha je vrozená.

Celkový vzhled
Malý trpasličí psík, velmi životaschopný, čilý, temperamentní. Je krátkosrstý, zbarvení srsti nejčastěji černé s pálením. Jeho maximální výška je o 2 cm nižší než minimální výška trpasličího (malého) hladkosrstého pinče. Jeho hbitost je obdivuhodná. Vyniká výborným čichem, láskou ke svému pánu a značnou ostražitostí. Při běhu je velice rychlý a obratný

Povaha
Jemný, nenáročný, čilý a pozorný maličký psík. Ve své povaze je nedůvěřivý k cizím, příjemný, poslušný a dobrosrdečný ke členům rodiny. Miluje život v rodině, je přítulný k dětem. Ke svému domovu, který obývá spolu se svým pánem a členy jeho rodiny, a který uznává vždy za svůj domov, je až konzervativní. Jeho ušlechtilá a inteligentní povaha je vrozená.

Temperament
Vyniká temperamentem, pro který je zvláště ceněn. Jeho hbitost je obdivuhodná.

Velikost, proporce, substance
Výška: 19 cm (-1 cm) - 22 cm (+1 cm)
Ideální výška: 20 - 22 cm
Váha: nad 2 kg
Optimální váha: 2 kg

Důležité proporce (poměry):
Délka těla: výška v kohoutku = 1,00 – 1,04 u psa
-- 1,06 u feny
Hloubka hrudníku: výška v kohoutku = 0,45 – 0,50
Délka nosní partie: délka hlavy = 0,33 minimálně

Hlava a lebka
Celkový výraz hlavy je ušlechtilý, pravidelný a symetrický. Hlava je hruškovitého tvaru, bez fontanely.
Tvar lebky je zakulacený (není plochý jako u německého a trpasličího pinče), takže lebeční kost není rovnoběžná s nosním hřbetem. Týlní kost je vyznačena. Líce jsou pevné, znatelné a poněkud vystouplé, výrazné. Oči jsou posazeny daleko od sebe. Kůže na lebce je bez záhybů a je porostlá krátkými a jemnými chlupy. Uši jsou posazeny vzadu lebky. Šířka lebky nepřevyšuje její délku.
Stop je výrazný se znatelným čelním žlábkem.

Oči
Oči jsou tmavé. Čím tmavší, tím lepší. Jsou střední velikosti, kulaté, znatelně vystouplé, dosti vzdálené od sebe. Víčka jsou přilehlá, takže není vidět spojivka.

Uši
Uši jsou nekupírované, pevně nasazené, posazené v zadní části hlavy. Jsou postavené nebo mírně poklopené, nikdy však položené těsně k hlavě. Správně nesené uši jsou pevně postavené. Jsou dlouhé, na konci špičaté, mírně zaoblené.

Morda
Nosní hřbet je rovný a tvoří min. 1/3 celkové délky hlavy. K čenichu se zužuje. S čelem vytváří přechod k lebeční části hlavy. Po obou stranách hlavy je přechod nosní partie k lebeční partii souměrný a plynulý.
Tváře jsou hladké, rovné a přilehlé k čelisti.

Nos
Dobře vyvinutý čenich směřuje v přední části kolmo k zemi. V horní části vytváří čenich tupý klín. Je zbarven černě. Zesvětlení v přední ploše se připouští, pokud nezasahuje celou plochu nosu. U žlutého rázu může být zesvětlený, masového zbarvení.

Pysky
Pysky jsou přiléhavé, pevné a mají uzavřené koutky. Hořejší pysky lehce překrývají pysky spodní a tvoří uzavřenou čelistní partii.

Zuby
Zuby vykazují nůžkový skus a jsou čistě bílé. Předností je plnochrupost.
Obě čelisti jsou pevné a sbíhají se k čenichu.

Krk
Krk je suchý, naprosto bez laloku, ušlechtile klenutý, dostatečně dlouhý, ve správném souladu k tělu.

Tělo
Délka těla: výška v kohoutku = 1,00 – 1,04 u psa, 1,06 u feny Hloubka hrudníku: výška v kohoutku = 0,45 – 0,50
Bedra: krátká, pevně navazující na hřbet, plynně přecházející k ocasu.
Břicho: vtažené, mezi břichem a bederní krajinou je jasně zřetelný přechod do vtažené slabiny.

Hrudník
Mírně široký se zaoblenými žebry. V průřezu je oválný. Dosahuje minimálně po loketní kloub. Jeho hloubka je alespoň 45 % celkové výšky v kohoutku. Optimální poměr výšky v kohoutku k hloubce hrudníku je 2 : 1. Předhrudí: Vyvinuté, zaoblené a dosti prostorné (vzhledem k rozloze jedince).

Hřbet
Krátký, rovný, pevný.

Ocas
Vysoko nasazený a šikmo vzhůru nesený. Vzhlednější je kupírovaný, ale kupírování není povinnost.

Hrudní končetiny
Lopatka je šikmo položená. Lokty dobře přiléhají k nejnižší části hrudního koše, jsou usazeny dosti vysoko a směřují rovnoběžně přímo k zádi. Celá končetina je lehce elastická, dobře osvalená, kolmá a rovná.
Tlapy: kulaté, zavřené, krátké, pevné s klenutými prsty (tzv. kočičí tlapky). Drápy jsou tmavé. Polštářky pevné a tuhé.

Pánevní končetiny
Postavení je pevné, stehno široké s dobře vyvinutými svaly, kolení klouby jsou dobře zaoblené a pevné. Hlezno je nepříliš vysoké, vždy pevné. Pohyb je vydatný, pružný.

Kůže
Kůže je tuhá, dostatečně silná, pevná a elastická. Pevně přilehlá k tělu.

Osrstění
Krátké, lesklé, přilehlá k tělu, husté bez lysých míst. Na hlavě je srst obvykle řidší a kratší než na těle.

Barva srsti
a) Černé se sytými žlutými znaky (tzv. black and tan). Tyto žluté znaky jsou nad očima na tvářích, na hrudi a pod krkem, dále na spodní části končetin a kolem řitního otvoru pod ocasem. Čím jsou tyto znaky tmavší, tím lepší. Bílé znaky jsou nežádoucí jak na prsou tak na končetinách. V malém rozsahu na prsou se připouštějí.

b) Žluté (plavé) – recesivní oproti černému se žlutými znaky, tedy potomci tohoto zbarvení. c) Hnědé se sytými žlutými znaky jako u a). d) Modré se sytými žlutými znaky jako u a). Nežádoucí ( u černých se znaky) je černé zbarvení horního pysku. Nepřípustné je zbarvení tmavě žluté, tzv. srnčí (červené).
Nežádoucí ( u černých se znaky) je černé zbarvení horního pysku.
Nepřípustné je zbarvení tmavě žluté, tzv. srnčí (červené).

Způsob chůze
Pohyb obou párů končetin je vydatný, rovnoběžný, pružný, lehký a hbitý. Tlapky se při pohybu nesmějí otírat o zem (tzv. šouravý pohyb). Nežádoucí je luxace čéšky pánevních končetin.

Vady
Rozhozený skus, ztráta 2 premolárů P1, nebo kteréhokoliv jednoho z premolárů P2 – P3, nebo jednoho molárů M1-M3. Výška 23 cm. Mírně klenutý hřbet a bedra, záhyby kůže na hlavě, měkčí hřbet, více rozšířené žluté znaky na hlavě, mírně vybočené nebo vbočené tlapky.

Těžké vady
Spodní výška pod 18 cm. Ztráta dvou premolárů P1, jednoho z premolárů P2–P4, ztráta jednoho z molárů M1 – M3. Ztráta jednoho řezáku, klešťový skus. Značně klenutý hřbet a bedra, což má vliv na pružný pohyb. Větší bílá skvrna na hrudi nad 1 cm2. Ojedinělé bílé tečky na prstech. Částečná luxace čéšky.

Vylučující vady
Výška nad 23 cm a pod 17 cm. Jablkovitý tvar hlavy, tj. nosní partie nedosahuje 1/3 celkové délky hlavy. Ztrátovost více než 3 zubů P2 – P4 včetně M1 – M 2. Ztráta dvou řezáků. Velká bílá skvrna na hrudi, silně klenutý hřbet a bedra. Ucho položené těsně k hlavě. Předkus obou čelistí. Kryptorchizmus, monorchizmus. Jiné zbarvení než černé nebo hnědé s pálením (black and tan) a žluté (plavé). Zbarvení větší části hlavy žlutě (u černých /hnědých/ se žlutými znaky). Zbarvení tzv. srnčí (červené). Fontanela. Vrozená lysivost kdekoliv na těle. Trvalá luxace čéšky.

Poznámka
Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata sestouplá v šourku.