Jdi na obsah Jdi na menu
 

ANGLICKÝ NÁZEV:
franc.: Chien de Montagne des Pyrénées; angl.: Pyrenean Mountain Dog, Great Pyrenees
PŮVOD:
Pyrenejský horský pes pochází z Francie. Po mnoha staletí byl tento pes známý již ze středověku, ochraňoval stáda a nevolníky na Pyrenejích-které dali plemenu jméno. O zakladatelích rodu tohoto plemene není nic známo, ale pyrenejský horský pes je velice podobný maďarskému kubasu a maremmu a je zcela možné, že všichni měli společné předky.
Pyrenejští horští psi byli velice oblíbeni u francouzských odborníků a vědců - na konci 18.století, před Velkou francouzskou revolucí. V následujících letech se již toliko netěšil ze svých úspěchů a začátkem 20.století byl na hranici vyhynutí. Ale úsilím obdivovatelů bylo plemeno zachráněno.
POPIS:
Současné době je plemeno široce známé a často jej můžeme vídat na výstavách. Jde o plemeno služebních psů. Druhé označení se používá - velký pyrenejský pes.
Mohutný, velký a silný pes. Hlava velká, klínovitého tvaru, bez příznaků hrubosti, nesmí být těžká. Lebka je kulatá, přechod od čela na čumák je zcela plynulý. Morda je přiměřené délky, lehce se zužující ke konci. Čenich nosu a olemování očí musí být černé. Čumák rezavé nebo hnědé barvy – je nedostatek.Tlapy sevřené do hrudky. Ocas tlustý u kořene, postupně se zužující, dlouhý, dosahující až skákajících kloubů, bohatě osrstěný, tvořící závěs. V klidu nesený dolů nebo zlehka zohnutý a koneček směřující do strany, při vzrušení se stáčí nad hřbet do kruhu.
VÝŠKA:
V kohoutku 81 cm.
VÁHA:
41-59 kg
SRST:
Středně dlouhá srst, hedvábná na pohmat, může být zvlněná a volnější, s hustým a hedvábným základem. Zbarvení většinou bílé, možné jezevčí, šedé nebo světle žluté skvrny. Srst je nutné každodenně čistit (vyčesávat) kartáčem.
CHARAKTER:
S porovnáním se svými dávnými předky dnešní pyrenejský horský pes dostatečně zdomácněl a stal se oblíbencem jako miláček rodiny. Je to velice vytrvalý, zcela nenáročný pes, důkladný hlídač a strážce, trpělivý opatrovatel dětí. Může žít ve městě.
PÉČE:
Je to velice vytrvalý, zcela nenáročný pes.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.2 Molossi, horští psi.
Bez pracovních zkoušek.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
PHP
ČÍSLO STANDARDU:
137 / 27.02.1996 (Francie)