Jdi na obsah Jdi na menu
 

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Patterdale Terrier; čes.: Patterdale teriér
PŮVOD:
Patterdale teriér (Patterdale Terrier) má svůj původ v 18. století ve Velké Británii, ve sátě Yorkšír. Pojmenování plemene je od jména vesnice, ve které se objevili poprvé. Dřívější psi tohoto plemene byli využíváni především k honu lišek a jezevců. Vlastníci plemene se při jeho rozšiřování zaměřili pouze na jeho pracovní vlastnosti, a proto je vnější vzhled těchto psů velice různorodý. Na výstavách se toto plemeno začalo předvádět v roce 1932 a v témže roce byl založen i klub pro šíření tohoto plemene.
POPIS:
Patterdale teriér (Patterdale Terrier) je, jak již z jeho názvu vyplývá, plemenem teriérů.
Je to vydatný a svalnatý pes. Hlavu má pravidelného tvaru, s plochým čelem. Čelisti jsou silné vydatné. Čumák není dlouhý, je však široký. Vyžaduje se, aby čenich nosu byl černý.
VÝŠKA:
Patterdale teriér (Patterdale Terrier) má v kohoutku 30 až 30,5 cm.
VÁHA:
Patterdale teriér (Patterdale Terrier) váží v rozmezí 5 až 6 kg.
SRST:
Patterdale teriér (Patterdale Terrier) má drsnou a krátkou srst, která k tělu vydatně přiléhá. Uznané zbarvení je černé, rezavé, pšeničné, černé s pálením, rezavé v tříslech. Jsou povoleny i malé bílé značky na hrudi a tlapách.
CHARAKTER:
Patterdale teriér (Patterdale Terrier) je velice živý, čilý a aktivní. Nádherně se cítí mezi dětmi a svého chovatele zbožňuje. Je to vynikající hlídač s obzvláště silným hlasem. Doma i na honu je to oddaný společník a opravdový přítel.
PÉČE:
Patterdale teriér (Patterdale Terrier) potřebuje dostatek pravidelného pohybu a dlouhých procházek. Jeho srst potřebuje 2 krát týdně kartáčovat. Dlouhé chloupky mezi polštářky mu pravidelně zastřihávejte. Nezapomínejte mu také pravidelně kontrolovat ouška a čistit zvukovod.
PLEMENO:
FCI - Neunané plemeno.