Jdi na obsah Jdi na menu
 

 SOCIALIZACE - STYK S LIDMI

 

Pokud si pořizujete pejska, jistě myslíte na to, že Váš pes bude muset být schopný v klidu projít městem, aniž by se vrhl po každém člověkovi, který se přiblíží blíže, než na deset metrů nebo naopak bude mít problém okolo člověk projít blíže než na deset metrů. Bude muset umět jezdit městskou dopravou, kde se na sebe lidi lepí, či se bude muset nechat pohladit a tolerovat Vaše známé. Je třeba, abyste ho na to již odmalička zvykali, pokud psa s něčím "zapomenete" seznámit, nemůžete po něm poté chtít, aby uměl danou situace vyřešit tak, jak si zrovna přejete. Pes vyhodnocuje okolí dle svých zkušeností a pokud se s danou věcí či situací zatím nesetkal, může jeho reakce být opravdu jakákoli a pes za takové reakce nenese odpovědnost, tu za něj přebírá jeho majitel v den pořízení.

 

Výchova společenského pejska

- výchova takového psa musí začít již od štěněcího věku, do tří měsíců by se měl seznámit s lidmi a jejich chováním, snažte se, aby v něm lidé nechali pouze pozitivní zážitek, pokud někdo štěněti v mladí ublíží, je velmi pravděpodobné, že bude mít se stykem s lidmi problém. Je důležité, abyste ho připravili na všechny různé situace s lidmi, se kterými se může setkat.

 

Výchova psa obranáře

- pokud ze psa chcete mít psa, který Vás má hlavně za každé situace chránit, je třeba, aby zaujmul lhostejný postoj k ostatním lidem, krom Vaší smečky a nejbližším známých. Psa by odmala neměl nikdo cizí přehaně hladit, ani na něj konejšivě mluvit (to ale neznamená, že zamezíte psovi styk s lidmi, pes si i tak musí zvyknout na přirozené chování lidí). Obecně se doporučuje psa socializovat zhruba do 5-6 měsíců zcela bez výhrad, a poté přistoupit k tomu, že ve fyzickém kontaktu bude pouze s malým okruhem lidí, s ostatními lidmi bude v kontaktu již jen tak, aby nedošlo k hlazení apod. Zamezte také krmení od cizích lidí. Pro to, aby ze psa byl spolehlivý obranář, potřebuje kvalitní a zkušené figuranty, je třeba si uvědomit, že ne každý, kdo si vezme na sebe rukáv nebo ringo-oblek je hned zkušeným figurantem..pes by se měl také učit na kynologickém cvičišti obraně a to výcviku, který bude pod kontrolou zkušených kynologů! Pes by v době návštěv zavírán, aby ho to nenutilo návštěvu vítat a vzbudil se v něm ten pocit, že nově příchozí - to neplatí o členech smečky - je pro něj jen špatná věc, protože musí být odsunut od své smečky . Takových to maličkostí, jak si udělat ze psa obranáře je opravdu hodně. Mít psa obranáře, který za Vámi stojí jistě hladí ego, ale je třeba si i uvědomit, že pokud ze psa uděláte skutečného obranáře, může se Vám to lehce vymknout z rukou - pokud nemáte dostatek zkušeností - a  i tak bude někdy třeba vzít psa k veterináři, projít městem, či podobně ... Je morálně nepřípustné hladit si ego na úkor toho, že pes bude muset po zbytek svého života chodit pouze na vodítku a s náhubkem na tlamě.

 

Obrazek

Pro psa, by měl být lidský kontakt a dotek vždy příjemnou věcí a takový kontakt by měl také vyhledávat.

Obrazek

Majitel by na druhou stranu měl psa naučit, kde je únosná hranice jeho vyhledávání kontaktu, některým lidem, obzvláště těm, kteří nikdy pejska neměli, může být pejskovo vyjadřování lásky a nadšení značně nepříjemné, buďme proto dostatečně tolerantní vůči lidem, kteří si potěšení z psí lásky neužívají a nevyhledávají.

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář