Jdi na obsah Jdi na menu
 

  

PES SÁM DOMA 

Zvyknutí psa na samotu není otázkou jednoho dne, trvá to mnohem déle a je to u každého psa individuální. Neotálejte s nácvikem, nelitujte to malé štěňátko, které by si mělo již na samotu zvykat, čím dřívě začnete, tím méně to bude psovi dělat problémy.  

Zde uvádím body, které Vám velice napomohou k tomu, aby si pes na samotu zvykl co nejdříve. Předně však upozorním na to, že problémy se samotou se často vrácí v době, kdy je pes v pubertě.

 

1) unavení psa - před samotou je psa vhodné unavit, po fyzické či psychické námaze přichází automaticky spánkový útlum, kdy pes usíná ...

2) nevšední hračky - pes by měl mít v dispozici hračky, které jsou ve Vaší přítomnosti tabu - doporučuji psovi vyndat jakékoli hračky pouze když ho vyzíváte ke hře a pokud je pes sám doma, o hračku, kterou má pes k dispozici 24 hodin neprojeví sebemenší zájem a raději se pustí do Vašeho nového gauče :)

3) pamlsky - je možné pejskovi nechat různé druhy pamlsků - vhodnější jsou pamlsky, které déle odolají nátlaku psí tlamy :) - kosti z bůvolí kůže apod ... Stejně tak je vhodné psa odměnit při odchodu i příchodu Vaší osoby.

4) rádio, televize - mnoho psů samotu snáší lépe, pokud majitel nechá puštěné rádio, či televizi

5) zamezení zvuku z okolí - doporučuji pozavírat okna, tak doléhá ke psovi méně zvuků, které by ho mohl například rozštěkat

6) nic zvláštního se neděje - doporučuji, hlavně pokud samota dělá Vašemu pejskovi problém, se v nácviku se sem nikterak neloučit ani nevítat, aby se v něm nevzbudil pocit, že se něco děje a že je třeba to výrazně vnímat

 

Psa ponechte buď v jedné místnosti, nebo po celém bytě, zaleží na tom, jak myslíte, že pes bude na samotu reagovat, ale většinou se pes cítí lépe, má-li volnost po celém bytě. Pokud má pes destruktivní sklony - ničení věcí, nebojte se zakoupit výstavní klec a psa zvykat na samotu tam, alespon do doby, než ho jeho destruktivní chování přejde, pokud psa kladně naučíte na danou klec, bude to pro něj jedině dobře - krmení a voda by měla být pouze v kleci.

S nácvikem žačínejte již od útlého dětství, odrostlejší štěně, které je zvyklé být neustále s někým v kontaktu si na náhlé navykání na samotu zvyká mnohem hůře a trvá to rozhodně podstatně déle.

Ze začátku psa nechávejte doma samotného třeba jen tři minuty, jen se projděte po chodbě a postupně dobu samoty prodlužujte, pes si tak bude pomalu zvykat.

Ale nezapomeňte na to, že necháváte-li doma psa samotného dlouho a nemá dostatek pohybu a aktivity, může Vám parádně zničit celý byt, proměnit své chování v agresivní a svou poslušnost v neposlušnost. Pes je smečkový tvor a častá á dlouhá samota není nic pro něj...takže pokud máte v plánu psa nechávat dlouho samotného, radši si pořidte kočku.

Obrazek

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář