Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

 

SOCIALIZACE - styk s ostatními zvířaty

 

Kromě důsledného seznámení psa s lidmi, psy a okolím je důležité, psa seznámit i s ostatními zvířaty, od domacích po užitková. Nejlepší samozřejmě je, když se s daným zvířetem seznamuje jako malé štěně, ale není nemožné, seznámit s Vašimi zvířaty dospělého psa.

***

Pes zaujme vůči zvířatům jeden z těchto postojů.

***

1- lhostejný postoj - zvířata budou psovi ukradená a nebudou ho nijak vzrušovat

2- noví kamarádi - pes se bude se zvířaty chtít kamarádit a hrát si s nimi. Tady ale pozor, k nechtěnému úrazu může dojít velice lehce. Každá hra musí být pod kontrolou majitele a pokud svému psovi v tomto opravdu nevěříte, dávejte na zvíře dobrý pozor a nenechte ho u psa samotné. Stačí sekunda nepozornosti a pes může zvířeti ublížit či ho dokonce zabít.

3- pod své křídla - pes vezme zvíře pod svá ochranná křídla a bude se o něj chtít starat - většinou takový postoj zaujímají feny

4- kořist - psa ovládne jeho lovecký pud a bude chtít zvíře lapit, nemusí chtít zvíře lapit s úmyslem ho zabít, ale zranění přijde lehko.

5- nepřítel, sok - pes bude chtít zvířeti úmyslně ublížit, bude na něj žárlit.

***

U postoje 4 a 5 musí každopádně zakročit majitel psa - vůdce smečky a jasně psovi ukázat, že zvíře patří do Vaší smečky a jakákoli projevená agrese je zakázaná. Pes se při důsledném vyjádření majitele naučí zvířata ignorovat a zaujme 1., tedy lhostejný postoj.

 

Obrazek

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář