Jdi na obsah Jdi na menu
 

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Parson Russel Terrier; čes. Parson Russel Teriér
PŮVOD:
Parson Russel Teriér (Parson Russel Terrier)
Zakladatel tohoto plemene, pan reverend John (Jack) Russel se narodil v roce 1795 v Dartmouthu, v Devonu. Stal se knězem a po většinu svého života sloužil ve farnosti Swimbridge, v Devonu. Byl zkušeným jezdcem a ohromným lovcem, který byl náruživě zapojený do chovu a výběru teriérů. V roce 1873 byl založen Kennel Club a právě Russel se stal jedním z jeho brzkých členů. V roce 1883 zemřel v úctyhodném věku 87 let. Když studoval na Oxfordu, pořídil si svého prvního teriéra – bílou fenku se značeními, blížícími se dnešnímu standardu. Jack Russel se ujal několika různých mezi sebou zkřížených teriérů, a to jednobarevných i různobarevných. Jeho záměrem vždy bylo zlepšit schopnosti pro lov, bez ohledu na jednotnost typu. Tato tradice – křížení s jinými typy teriérů – pokračovala i později. Také se pokusil zkřížit toto plemeno s ostatními typy, jejich potomstvo však neodpovídalo dědičnému typu. Tyto snahy byly doprovozené zklamáním a bylo jich zanecháno.
Od konce 2. světové války se toto plemeno na evropském kontinentě těšilo ze stále rostoucí popularity, především mezi lovci a jezdci. Britský Kennel Club 22. ledna 1990 toto plemeno uznal a publikoval prozatímní standard pod názvem Parson Jack Russel Terriér. FCI přijalo toto plemeno na jejich seznamu 2. června 1990. Současné jméno Parson Russel Teriéra byl v roce 1999 daný britským Kennel Clubem. Plemeno bylo FCI definitivně uznáno 4. června 2001.
POPIS:
Parson Russel Teriér (Parson Russel Terrier) je robustní a houževnatě pracující pes, dobře vyvážené postavy. Celková délka těla je mírně vyšší, než jeho výška v kohoutku. Délka od nosu ke stopu je mírně kratší, než délka od stopu k týlu. Lebku má plochou a mírně širokou, směrem k očím se postupně zužuje. Stop má velice mělký. Nos má černý. Čelisti jsou silné a svalnaté. Oči má mandlově tvarované, slušně hluboko posazené, tmavé a s horlivým výrazem. Uši má malé, tvarované do písmene „V“, spadající dopředu, nesené blízko u hlavy, jejich konce dosahují koutku oka, jejich kůže je jen mírné tloušťky. Krk má čistý, svalnatý, dosti dlouhý, směrem k ramenům se postupně rozšiřuje. Tělo je dobře vyvážené, jeho délka mírně převyšuje jeho výšku v kohoutku. Záda má silná a rovná. Bedra jsou mírně klenutá. Hruď má jen mírnou hloubku, nedosahuje pod body loktů. Ocas je obvykle ukotvený, je silný a rovný, posazený mírně výše. Přední končetiny musí být silné, jejich klouby nejsou otočené dovnitř ani ven. Ramena má dlouhá a svažující a lokty blízko u těla. Zadeček má silný a svalnatý. Tlapky má kompaktní, paralelní, s pevnými polštářky a se značnou dávkou pohonu. Kůže musí být silná a uvolněná. Chůze má volný dlouhý krok, je dobře koordinovaná.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku ideální výšku 36 cm, s tolerancí +/- 2 cm.
Fena má v kohoutku ideální výšku 33 cm, s tolerancí +/- 2 cm.
VÁHA:
Parson Russel Teriér (Parson Russel Terrier) váží v rozmezí 5 až 8 kg. (Standard FCI přesnou hmotnost plemene neudává.)
SRST:
Parson Russel Teriér (Parson Russel Terrier) má přirozeně drsnou srst, hustou a dobře přiléhající, hrubou nebo hladkou. Osrstěné je i břicho a spodní strana těla.
Zbarvení je zcela bílé nebo převažující bílé s tříslovými, citronovými nebo černými značeními, nebo nějaká kombinace těchto barev.
CHARAKTER:
Parson Russel Teriér (Parson Russel Terrier) je dovedný, aktivní a hbitý pes, který je obzvláště postavený pro výdrž a rychlost. Celkový jeho obraz dává dojem rovnováhy a flexibility. Je to zásadně pracující teriér, se schopností přizpůsobit se přístupu k lovu. Je velice smělý a přátelský.
PÉČE:
Parson Russel Teriér (Parson Russel Terrier) má srst na péči jen nenáročnou, kterou stačí jednou týdně kartáčovat, v období línání odstraňujte chlupy gumovou rukavicí každý den. Drsnosrstého teriéra je třeba třikrát až čtyřikrát do roka trimovat.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Parson Russel Teriér (Parson Russel Terrier) se průměrně dožívá 13 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes, účastník honů na lišky.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Sekce 1 – Teriéři – velké a střední velikosti.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
PJR
ČÍSLO STANDARDU:
339/ 28. 11. 2003 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
29. 10. 2003