Jdi na obsah Jdi na menu
 

Německý špic - FCI 97
 

 

Originální název plemene
Deutscher Spitz

Země původu
Německo

Klasifikace F.C.I.
Skupina 5 - Špicové a primitivní psi
Sekce 4 - Evropští špicové
Bez pracovní zkoušky.

Použití
Hlídací a společenský pes

Celkový vzhled
Špicové vynikají krásnou srstí, jež díky bohaté podsadě odstává od těla. Zvláště nápadný je mohutný límec kolem krku připomínající hřívu a huňatě obrostlý ocas hrdě nesený nad hřbetem. Hlava podobná lišce s bystrýma očima, zašpičatělýma malýma blízko sebe stojícíma ušima, dodává špicovi jeho tolik typické smělé vzezření.

Povaha
Německý špic je stále ostražitý, živý a mimořádně fixovaný na svého pána. Je velmi učenlivý a lehce vychovatelný. Jeho nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu ho činí ideálním hlídačem pro dům a dvůr. Není ani bázlivý ani agresivní. Je odolný vůči počasí, pevná stavba těla a dlouhověkost jsou jeho velkou předností.

Velikost, proporce, substance
Trpasličí špic: 18 cm až 22 cm
Malý špic: 23 cm až 29 cm
Střední špic: 30cm až 38 cm
Velký špic: 42cm až 50 cm
Všechny velikostní variety musejí odpovídat poměru hmotnosti a výšky.
Poměr kohoutkové výšky a délky psa je 1:1.

Hlava a lebka
Hlava špice je středně velká, při pohledu shora vzadu nejširší a zužuje se klínovitě až ke špičce nosu.
Stop: mírně vyvinutý až zdůrazněný, nikdy ne náhlý.
Líce: jsou měkce zaoblené, ne vystouplé.

Oči
Jsou středně velké, mandlového tvaru, poněkud šikmo uložené, tmavé barvy. Okraje víček jsou u všech barevných rázů černě pigmentovány, u hnědých špiců tmavě hnědé.

Uši
Malé uši jsou relativně blízko u sebe nasazené a trojúhelníkovitě zašpičatělé. Jsou neseny vždy vzpřímeně s tuhými špičkami.

Morda
Čenich není příliš dlouhý, ani hrubý ani zašpičatělý a je v proporcionálně vhodném poměru k lebeční části (u velkého špice a středního špice cca 2:3, u malého a trpasličího špice cca 2:4).

Nos
Nos je kulatý, malý a čistě černý. U všech hnědých špiců je tmavě hnědý.

Pysky
Pysky nejsou převislé, pevně přiléhají a netvoří ke koutkům záhyby. U všech barevných rázů jsou černě pigmentovány, u všech hnědých špiců hnědé.

Zuby
Čelisti jsou normálně vyvinuty a vykazují plnocenný nůžkový skus s 42 zuby dle zubního vzorce, přičemž horní řada řezáků přesahuje bez meziprostoru přes dolní čelist a zuby stojí v čelisti kolmo. U malých a trpasličích špiců jsou tolerovány malé ztráty premolárů. Klešťový skus je u všech špiců přípustný.

Krk
Středně dlouhý krk je nasazen na plecích široce, v šíji je lehce klenutý, netvoří lalok a je osrstěn hřívovitým límcem.

Tělo
Horní linie začíná na špici vzhůru nesených vztyčených uší a přechází v měkkém oblouku v krátký rovný hřbet.
Bedra: krátká, široká, silná.
Záď: široká a krátká, nikdy spadající.
Spodní linie a břicho: hrudní koš zasahuje pokud možno co nejdále dozadu, břicho je pouze mírně vtaženo.

Hrudník
Dostatečně hluboký hrudník je dobře klenutý, přední fronta je dobře vyvinutá.

Kohoutek
Vysoký kohoutek neznatelně přechází v pokud možno krátký, rovný, pevný hřbet.

Hřbet
Krátký, rovný a pevně stavěný.

Ocas
Ocas je vysoko nasazen, je středně dlouhý, hned u kořene se stáčí vzhůru a dopředu přes hřbet. Leží pevně na hřbetě. Je velmi huňatě osrstěn. Dvojitá smyčka na jeho konci je přípustná.

Hrudní končetiny
Obecně: přímá, spíše široká fronta.
Plece: jsou dobře osvalené a pevně spojené s hrudním košem. Lopatka je dlouhá a leží šikmo vzad. Přibližně stejně dlouhé rameno s ní svírá úhel asi 90°.
Loket: kloub je silný, přilehlý k hrudníku a ani vtočený ani vytočený.
Předloktí: středně dlouhé, v poměru k trupu statné a zcela rovné, s dobrými praporci na zadní straně.
Nadprstí: slné, středně dlouhé nadprstí svírá úhel cca 20 stupňů ke svislé rovině.
Přední tlapky: jsou pokud možno malé, kulaté, s dobře vedle sebe ležícími a dobře klenutými prsty, tzv. kočičí tlapky. Drápky a polštářky jsou u všech barevných rázů černé, u všech hnědých špiců tmavohnědé.

Pánevní končetiny
Obecně: pánevní končetiny jsou velmi dobře osvalené a až po hleznový kloub bohatě osrstěné. Pánevní končetiny stojí rovně a paralelně.
Stehno/holeň: kosti stehenní a holenní jsou přibližně stejně dlouhé.
Koleno: kloub je silný, jen mírně zaúhlený a v pohybu není vytlačován ani ven ani dovnitř.
Zánártí: středně dlouhé, velmi silné a je kolmo postavené.
Zadní tlapky: tlapky pánevních končetin jsou pokud možno malé, kulaté, s dobře vedle sebe ležícími a dobře vyklenutými prsty, tzv. kočičí tlapky. Polštářky jsou drsné. Barva drápů a polštářků je pokud možno tmavá.

Kůže
Kůže na těle pevně přiléhá bez jakýchkoliv záhybů.

Osrstění
Němečtí špicové mají dvojité osrstění: dlouhé, rovné, odstávající pesíky a krátkou, hustou, vatovitou podsadu. Hlava, uši, přední strana hrudních i pánevních končetin a tlapky jsou osrstěny krátce a hustě (sametově), zbytek těla je porostlý dlouhou a bohatou srstí. Srst není zvlněná, kadeřavá či chundelatá, na zádech se nedělí do pěšinky. Krk a ramena pokrývá hustá hříva. Zadní stranu hrudních končetin porůstají pěkné praporce, pánevní končetiny od zádi až po hlezenní kloub jsou obrostlé bohatými kalhotami. Ocas je bujně osrstěný.

Barva srsti
Černý špic: v osrstění černého špice musí být také podsada stejně jako kůže tmavě zbarvená a zbarvení povrchu musí být lakově černé bez jakéhokoliv bílého nebo jiného odznaku.
Hnědý špic: má být stejnoměrně jednobarevně hnědě zbarven.
Bílý špic: srst má být čistě bílá, bez jakéhokoliv, zvláště pak žlutavého nádechu, který se vyskytuje zvláště na uších častěji.
Oranžový špic: špic má být pravidelně jednobarevný ve středním odstínu.
Vlkošedý špic: stříbrošedá s černými špičkami pesíků. Čenich a uši tmavě zbarvené, okolo očí výrazná kresba, sestávající z jemné černé linie, která probíhá šikmo od vnějšího očního koutku k dolnímu nasazení ucha a také čárkovaných linií a stínování, jež tvoří krátké, ale výrazné obočí. Hříva a oblast plecí světlé, hrudní a pánevní končetiny bez černých odznaků pod loktem resp. kolenem, s výjimkou lehkého čárkování přes prsty. Špička ocasu je černá, spodní strana ocasu a kalhoty světle stříbrné.
Dále pak jiné odstíny jako všechny krémové:
Creme sable špic
Orange sable špic
Black and tan špic
Strakoši musí mít základní barvu barvu bílou. Černé, hnědé, šedé nebo oranžové skvrny musí být rozděleny po celém těle.
Velký špic: černá, hnědá, bílá
Střední špic: černá, hnědá, bílá, oranžová, vlkošedá, jiná
Malý špic: černá, hnědá, bílá, oranžová, vlkošedá, jiná
Trpasličí špic: černá, hnědá, bílá, oranžová, vlkošedá, jiná

Způsob chůze
Pohyb musí být plynulý, pružný a vždy přímý.

Vady
Každá odchylka od výše uvedených bodů se považuje za vadu, jejíž hodnocení by mělo být v přesném poměru ke stupni odchylky.

Těžké vady
Vady stavby těla. Příliš plochá hlava, vysloveně jablkovitá hlava. Masově zbarvený nos, pysky a oční víčka. U vlčích špiců/keeshondů, velkých a středních špiců vady zubů. Příliš velké a příliš světlé oči, mokvavé oči. Vady v pohybovém aparátu. Chybějící kresba u šedooblačných špiců.

Vylučující vady
Neuzavřená fontanela. Předkus nebo podkus. Ektropium a entropium. Klopené uši. Zřetelné bílé skvrny u všech ostatních než bílých špiců.

Poznámka
Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata nacházející se zcela v šourku.