Jdi na obsah Jdi na menu
 

ANGLICKÝ NÁZEV:
Angl.: LOWCHEN (LITTLE LION DOG), franc.: Petit chien lion
PŮVOD:
Francie. V amienské katedrále, jejíž stavba spadá do 13. století, můžeme vidět dva malé psy lvíčky vytesané do kamene, kteří dokonale reprezentují svoje plemeno. V 15. st. je jeho charakteristická silueta často přítomna na tapisériích. Byl něžně milován dámami na burgundském dvoře. Nicméně v dílech malířů figuruje hlavně v 17. st. V 18. století ho velice přesně popisuje Buffon ve své Historii přírody a zdůrazňuje přitom jeho vzácnost. V téže době o něm rovněž mluví švédský přírodovědec Linné."Lvíček" byl nazván "Bišon Lvíček". Francouzský klub byl založen 18.listopadu 1947.
POPIS:
Je to malý inteligentní pes, veselý, živý a velice bystrý,celkově působí statně, je dobře stavěný, tělo má krátké a harmonicky vyvážené,hlava je nesena vzpřímeně, svým štíhlým zjevem připomíná chrta. Jeho chůze je hrdá, rázná, umocněná vlající upravenou lví hřívou. Neostříhané části musí vypadat zcela přirozeně, v žádném případě nesmí být upravené. Pro výstavy musí povinně mít "lví" úpravu.
VÝŠKA:
26-32 cm v kohoutku, s tolerancí +/- 1 cm.
SRST:
Srst je hustá, dlouhá, vlnitá, hedvábná, bez podloží. Všechny barvy nebo jejich kombinace jsou povoleny.
VÁHA:
Přibližně 6 kg
CHARAKTER:
Velice vřelý ve vztahu ke svým pánům a poslušný, pozorný a vnímavý, je v pohodě za každých okolností, na požádání dokáže zůstat klidný a nevtíravý. Svým upřímným a něžným pohledem se snaží pochopit, co se od něho čeká.
Chůze je živá, energická, široká, končetiny jsou paralelní v akci, držení hlavy je hrdé.
PÉČE:
Neostříhané části musí vypadat zcela přirozeně, v žádném případě nesmí být upravené. Pro výstavy musí povinně mít "lví" úpravu.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Petit chien lion se průměrně dožívá 13 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Společenský pes.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 1 – Bišoni a příbuzná plemena
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
LEO
ČÍSLO STANDARDU:
233/ 02. 04. 2004 (Francie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24.03.2004