Jdi na obsah Jdi na menu
 

ANGLICKÝ NÁZEV:
Swedish Lapphund, Ruotsinlapinkoira
PŮVOD:
Švédský Lapphund pochází od psů dávnověkých Lapphundů, osídlujících sever Švédska, Finska, Norska a Ruska. Spolu s Normany se dostali až do Anglie. Laponští špicové, kteří jsou na územích Švédska a Finska velice rozšířeni, se jeden od druhého neliší, MKF však uznala Švédské a Finské lapphundy jako samostatná plemena.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů.
Zvláštní využití Lapphundů je k práci v zápřahu, pastvě a uštvání jelenů.
Švédský lapphund je pes střední velikosti, čtvercového tvaru. Hlava je v lebeční části široká, čumák prodloužený, uši trojúhelníkového tvaru, vysoko posazené. Ocas je velmi chlupatý, ohnutý do kruhu, leží na zádech.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 45 až 51 cm (ideál 48 cm),
Fena má v kohoutku 40 až 46 cm (ideál 43 cm).
VÁHA:
Kolem 20 kg.
SRST:
Srst je přepychová, hrubá, na nohách obzvláště hustá, na hrudi vytváří „hřívu“. Podsrstí je dobře vyvinuté, husté a měkké. Zbarvení je obvykle černé nebo tmavě hnědé, dovolují se nevelké bílé známky.
CHARAKTER:
Švédský lapphund je velice přátelský a dobře se trénuje, díky tomu se dokonale přizpůsobil životu v rodině a přítomnosti dětí. Typická je pro něho vrozená podezíravost k cizím lidem, nebojácnost a tvrdohlavost. Chce-li nevelký Lapphund zadržet nějakého pachatele, dostávají se právě tyto vlastnosti do popředí.
PLEMENO:
FCI V. - Špicové a primitivní typy.
Sekce 3 - Severští hlídací psi.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
LAP
ČÍSLO STANDARDU:
135 / 01.01.2000 (Švédsko)