Jdi na obsah Jdi na menu
 

ANGLICKÝ NÁZEV:
Karst Shepherd,
PŮVOD:
Krašský ovčácký pes je nejstarší ovčák z místních plemen Jugoslávských Alp (ve středověku). Původem je blízký pasteveckým hlídacím psům Řecka a Rumunska, je možné, že je předchůdcem jiných pasteveckých plemen. Krašského ovčáckého psa je také možné někdy vidět na evropských výstavách psů, avšak za hranicemi vlasti není příliš známý.
POPIS:
Je plemeno služebních psů. Výška v kohoutku 51 až 61 cm, hmotnost v rozmezí 26 až 40 kg. Hlava má širokou lebeční část. Uši jsou malé, vysoko posazené. Hrudník je hluboký, břicho vtažené. Srst je středně dlouhá, drsnost spolu s hustým podsrstím ji dělá vodě odolnou. Na přední straně tlap je srst krátká, přiléhající; na zadních končetinách tvoří přepychové „kalhotky“. Zbarvení je šedě ocelové, okolo očí jsou pásma světlé srsti ve tvaru bodů, na čumáku je zřetelná černá maska.
VÝŠKA:
Výška v kohoutku 51 až 61 cm
VÁHA:
Hmotnost v rozmezí 26 až 40 kg.
SRST:
Srst je středně dlouhá. Drsnost spolu s  hustým podsrstím ji dělá vodě odolnou. Na přední straně tlap je srst krátká a přiléhající; na zadních končetinách – přepychové „kalhotky“. Zbarvení je šedě ocelové, okolo očí jsou pásma světlé srsti ve tvaru bodů, na čumáku zřetelná černá maska.
CHARAKTER:
Krašský ovčácký pes není tak samostatný a agresivní, jako ostatní ovčáčtí psi. Bude si vždycky moc rád hrát se svým majitelem i s jeho dětmi. Životní síla a energie, přitom však oddaný charakter, dělá z tohoto psa spolehlivého a bezpečného přítele člověka.
PÉČE:
Není náročná. Tlustá srst jej v drsném horském klimatu ochraňuje před jakýmkoliv počasím.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.2 Molossi, horští psi.
Bez pracovních zkoušek.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
KRO
ČÍSLO STANDARDU:
278 (Srbsko a Černá Hora)