Jdi na obsah Jdi na menu
 

Korejský Jindo Dog (Korea Jindo Dog)

Korejský Jindo Dog (Korea Jindo Dog) má velmi silný instinkt pro lov, Je smělý a odvážný, ostražitý a pohotový, a opatrný. Pohotově přijímá nového pána, na svoji oddanost minulému pánovi však nikdy nezapomíná.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Korea Jindo Dog; čes.: Korejský Jindo Dog
PŮVOD:
Korejský Jindo Dog (Korea Jindo Dog) má svůj původ poněkud zastřený. Neexistuje žádný písemný záznam o jeho prokazatelném původu. Mnohé instance však souhlasí s tím, že toto plemeno po několik tisíc let existovalo na ostrově Jindo, jenž se rozkládá na jihozápadním konci korejského poloostrova. O jeho starověkém původu existuje mnoho teorií, nicméně jedna z nich, která je nejvíce přijatelná, je, že Jindo Dog původem pochází z Korey, kde bylo po mnoho let udržované v čistotě, z důvodu tehdejší obtížné dopravy. V Korey byl korejský Jindo Dog zvaný Jindo-kae nebo Jindo-kyon. Slova „kae“ a „kyon“ znamenají korejsky pes.
POPIS:
Korejský Jindo Dog (Korea Jindo Dog) je dobře proporcionální a středně velký pes, po staletí používaný pro lov a ochranu. Se svýma vztyčeným aušima a srolovaným nebo srpovitě zatočeným ocasem by měl být živým výrazem čilosti, síly, bdělosti i důstojnosti. Jeho výška v kohoutku je k délce jeho těla v poměru 10:10,5.
Hlava při pohledu shora vytváří tupý triangl a rozhodně nepůsobí hrubým ani nemotorným dojmem. Lebka je v poměru k tělu středně velká, její vrchol je mírně zakulacený a postupně směrem k očím se zužuje. Šíře mezi ušima je v poměru k velikosti hlavy mírná. Stop je dobře ohraničený, ne však nijak náhle. Je zde viditelná brázda, která zasahuje směrem k čelu. Nos je černý, pokud je však zbarvení srsti psa bílé, je tělová barva nosu povolena. Čenich by neměl být objemný, ani obrácený nahoru. Rty má černé, dobře přiléhající, jsou tenké a nesvěšené, horní ret mírně překrývá ret spodní. Zuby jsou velmi silné, s nůžkovým skusem. Líce má dobře vyvinuté a suché, při pohledu ze strany a zepředu mírně zakulacené, směrem ke konci nosu se zužují. Oči jsou v poměru k velikosti spíše malé, mandlově tvarované, tmavě hnědě zbarvené, s velmi živým výrazem, vnější koutek obou očí je nasměrován k uším. Uši jsou středně velké, trojúhelníkově tvarované, silné a perfektně vztyčené, nejsou posazeny ani příliš nízko, ani příliš vysoko. Uvnitř uší je požadovaná jemná a hustá struktura srsti. Krk je dobře vyvážený, silný a bez laloku. Korejský Jindo Dog nese při vzrušení svůj krk vždy hrdě a dobře klenutý. Záda má silná a rovná. Bedra jsou dobře svalnatá, napjatá a hubená. Hruď má silnou, mírně hlubokou a ne příliš širokou, nejhlubší bod hrudi dosahuje těsně nad loket, ale stejná úroveň s loktem je také přijatelná. Břicho má vypracované. Ocas je dosti vysoko posazený, když je svěšen, by měl špičkou dosahovat až k hleznům, je srpovitý nebo srolovaný, špičkou dosahuje zad nebo boku, neměl by však být příliš zatočený, ocas je vždy hojně pernatý. Přední končetiny má při pohledu zpředu rovné a paralelní. Ramena má silná, mohutná a dobře položená. Lokty jsou blízko u těla. Přední tlapky jsou tzv. kočičí, s dosti krátkými kompaktními, zakulacenými prsty, těsně u sebe. Drápky jsou silné, preferované je jejich černé zbarvení. Polštářky jsou silné a dobře vyvážené. Zadní končetiny jsou při pohledu ze strany mírně hranaté, při pohledu zezadu jsou rovné a paralelní. Stehenní svaly jsou dobře vyvinuté. Hlezna jsou dobře snížena, nejsou rovná, jsou mírně hranatá. Zadní tlapky jsou stejné, jako přední. Chůze i pohyb jsou efektní a trvalé, záda by při chůzi měla zůstávat pevná a v linii, horní část ocasu se pohybuje mírně, v závislosti na změně směru psa.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 50 až 55 cm, ideální výška je 53 až 54 cm.
Fena má v kohoutku 45 až 50 cm, ideální výška je 48 až 49 cm.
VÁHA:
Pes váží v rozmezí 18 až 23 kg.
Fena váží v rozmezí 15 až 19 kg.
SRST:
Korejský Jindo Dog (Korea Jindo Dog) má dvojitou srst. Podsada je měkká a hustá, světle zbarvená, přiměřeně podporující krycí srst. Svrchní srst je tuhá a jakoby vztyčená od těla. V porovnání se srstí na těle je srst na hlavě, končetinách a uších kratší, a srst na krku, kohoutku, zádech a zadečku delší. Srst na ocase a zadních částech stehen je delší, než na zbylých částech těla.
Zbarvení je červené srnčí, bílé, černé, černé tříslové (black and tan), vlčí šedé a skvrnité.
CHARAKTER:
Korejský Jindo Dog (Korea Jindo Dog) má velmi silný instinkt pro lov, Je smělý a odvážný, ostražitý a pohotový, a opatrný. Není prudký ani impulsívní a dokáže odolat pokušení. Především je však extrémně věrný svému pánovi. Celkově není zrovna zamilovaný do ostatních zvířat, zvláště pak do psů. Má také velmi dobrý smysl pro směr. Je to sólový pes, pohotově přijímající nového pána, který však na svoji oddanost minulému pánovi, který ho vychovával od štěněčího věku, nikdy nezapomíná. Sám se udržuje čistý a jí vždy opatrně.
PÉČE:
Korejský Jindo Dog (Korea Jindo Dog) má srst, jenž potřebuje alespoň jednou týdně kartáčovat a v období línání srst pravidelně odstraňujte gumovou rukavicí. Pokud mu zajistíte dostatek pravidelného pohybu, bude Vám báječným druhem a společníkem.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Korejský Jindo Dog (Korea Jindo Dog) se průměrně dožívá 11 až 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes a hlídač.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes, hlídač a společník.
PLEMENO:
FCI V. - Špicové a primitivní typy.
Sekce 5 – Asijští špicové a příbuzná plemena.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
KJ
ČÍSLO STANDARDU:
334/ 13. 07. 2005 (Korea)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
09. 11. 2004