Jdi na obsah Jdi na menu
 

Komondor - FCI 53
 

Země původu
Maďarsko

Klasifikace F.C.I.
Skupina 1 - plemena ovčácká, pastevecká a honácká (s vyjímkou švýcarských salašnických psů).
Sekce 1 - ovčáci.

Použití
Hlídání stád, společník.

Celkový vzhled
Impozantní pes, jehož charakterizuje robustnost, odvaha, poutavý vzhled a krásné tělesné tvary. Celkově velký, svalnatý a kostnatý pes, budící strach.

Povaha
Odvážný, statečný a nesmírně oddaný. Pokorný vůči svému pánovi, ale napadne každého cizince a každý odpor ho činí ještě zuřivějším. Jeho zlobu uklidní jen laskání. Tyto vlastnosti ho činí způsobilým splnit podmínky nejen jako ovčáka, ale ještě spíše hlídače a obránce, zejména tam, kde stádo tráví větší část roku pod širým nebem, bez přístřeší. Zahání dravá zvířata s velkou odvahou a proti cizím psům a šelmám prokazuje nevídanou neohroženost.

Velikost, proporce, substance
Výška psi 80cm.
Výška feny 70cm.
Váha 36-61kg.

Hlava a lebka
Hlava je pokryta dlouhou srstí, takže jsou zřejmé jenom linie obrysu lebky, a tím vyhlíží poněkud krátce. Proto je také čelní partie poněkud široká. Je-li srst sčesána, jeví se lebka oblejší. Stop je mírný.

Oči
Věrného výrazu, střední velikosti, mandlového tvaru, nepříliš vpadlé. Jsou obklopeny dlouhou srstí, zježenou všemi směry. Barva oka je tmavohnědá nebo ještě tmavší. Světlá barva oka je nežádoucí. Namodralá duhovka má za následek diskvalifikaci. Lem víček je břidlicově šedý.

Uši
Jsou nasazeni dosti nízko na hlavě, spadají ke stranám a poněkud odstávají. Jsou střední velikosti, na vnější straně pokryty dlouhou srstí.

Morda
Je poněkud kratší než lebka, je rovný a z větší části pokrutý dlouhou srstí. Čenich není zúžen, nýbrž tupě ukončen, aniž se zpředu jeví stlačený.

Nos
Nos silný a nekončí špičatě. Nozdry široce otevřeny. Přední část je tupá. Nos je černý. Psi s čenichem masové barvy se vyřazují z chovu; s čenichem tmavohnědým nebo břidlicově šedým nejsou nežádoucí, mohou však být přechodně přijati do chovu.

Pysky
Pysky jsou dobře přilehlé k trupu, který úplně překrývají. Jsou černé nebo ocelově šedé barvy, skleslé v koutcích.

Zuby
Čelisti se silnými bílými zuby uzavírají tlamu a doléhají bezvadně na sebe.

Krk
Robustní, pokrytý dlouhou srstí, vyhlíží krátký, ale je střední délky. Je nesen téměř vodorovně a nesmí mít lalok.

Hrudník
Je charakterizován zejména prostorným hrudním košem, který je hluboký, se žebry přiměřeně klenutými. Hruď je mohutná a široká.
Břicho široké, mírně vtažené.

Kohoutek
Kohoutek je nevystouplý, přechází v šíji. Rozmezí mezi kohoutkem a hřbetem je poměrně dlouhé.

Hřbet
Hřbet nesmí být prosedlý ani vypouklý, má být - stejně jako bedra - dostatečně široký. Záď široká, svalnatá a mírně skleslá.

Ocas
Svislý, na konci ve výši hlezen prohnutý vzhůru. Pokrytý dlouhou srstí, v klidu splývající až k zemi. Je-li pes vzrušen, zvedne ocas až po hřbetní linii. Ocas nesmí být zkrácen.

Hrudní končetiny
Sloupovité, v mírně širokém postoji odpovídajícím šířce hrudi. Dobře osvalené, z kterékoli strany úplně rovné. Horní partie končetin jsou dobře přilehlé k tělu, lokty nesmějí odstávat. Jsou stejnoměrně pokryty splývající srstí.
Tlapy sevřené, dosti široké. Zadní jsou silnější než přední, jsou pokryty dlouhou srstí. Drápy černé nebo břidlicově šedé. Chodidla černá, pružná, tvrdá.

Osrstění
Dlouhá, huňatá, se sklony k plsnatění. Vlnovitá, hustá a na různých částech těla různé délky. U zvířat, která nejsou česána, zplstí srst v plotny na předních nohách, prsou, na břiše, na zádi, na stehnech a ocasu. Čím více pletencůů, tím lépe. Na hlavě je mírně dlouhá a prodlužuje se směrem dozadu. Na ocase dosahuje největší délky. Nejkratší je na hlavě a tlapách. Příliš kadeřavá srst je nežádoucí.

Barva srsti
Barva srsti je bílá, jiná není přípustná.

Vady
Světlý nebo masově zbarvený nos, namodralé nebo tzv. skleněné oko, malé, vysoko nasazené ucho, hladká srst na hlavě a tlapách, skvrnité zbarvení, silně zdvižený ocas.

Poznámka
Psi musí vykazovat dvě zjevně normálně vyvinuté varlata zcela setouplá v šourku.