Jak zamezit vyskakování ?
***
Problém se kterým se setkáváme je pro psy přirozená věc, přejatá od vlků. Když se vrátí máma vlčice k doupěti, mladí vlčci ji radostně vítají, poskakují a snaží se dosáhnout na její ústní koutek, dotknout se a olíznout ho. Na tento podnět pak vlčice vyvrhne kořist, kterou ulovila, narychlo spolykala a přinesla v žaludku domů.
Z tohoto chování se vyvíjí rituální pozdrav. Podřízený se snaží - mimo jiného - olíznout koutek výše postavenému.
Pokud váš pes s takto poskakuje, okřiknutím nebo plácnutím se nic nevyřeší. Čím více budeme psa odstrkovat a hubovat, tím více se pes bude snažit nám ten ústní koutek olíznout - a udobřit si Vás - alespoň ve většina případů. Samozřejmě se najdou i tací, kterým zakazovací povel stačí k usměrnění takového chování.
Může se taky stát, že při odstrkování psa zjistí, že je to pro něj bezva hra - a pak si takhle začne vynucovat pozornost, zcela nevědomky tak učíme psa aby skákal.
***
NÁPRAVA:
-
zůstaňte nehnutě stát a když na Vás načne pes skákat vůbec se neozývejte, dál stůjte a počkejte až se pes uklidní (po nežádoucím chování tak nic nepřijde i odstrkávání je pro psa často vytížený cíl)
-
až se uklidní hned psa pochvalte
-
pokud začne znova skákat, okamžitě s hlazením přestaňte. Stůjte a dívejte se jinam.
Pokud je Váš pes velký a skákáním Vám může způsobit újmu, zkuste praktikovat "stuhnutí" zády k němu.
Pokud na psa ignorace nezabírá (je nutné to však nějakou dobu cvičit). Praktikujte mechanické odbourávání. Pokaždé když pes skočí, sražte ho dolů s povelem například - DOLŮ! nebo použijte zakazovací povel - NE! A teprve poté, co bude pár sekund v klidu, si ho všímejte, při vítání se k psovi skloňte, aby neměl důvod na Vás skákat. Učíte ho vlastně tím toho, že pokud bude chvíli v klidu, přijde pozornost.
***
Přátelé a návštěvy by se měli chovat stejně, pes se tak po dostatečném opakováním tohoto cvičení zlozvyk odnaučí.