Jdi na obsah Jdi na menu
 

Francouzský buldoček

 

Standard F.C.I. čísloObrazek
101 / 28.04.1995 / F , D

Název plemene
Francouzský buldoček

Originální název plemene
Bouledogue francais

Země původu
Francie

Klasifikace F.C.I.
Skupina 9 - Společenští a doprovodní psi
Sekce 11 - Malí dogovití psi. Bez pracovní zkoušky.

Použití
Společenský, hlídací a doprovodný pes.

Celkový vzhled
Typický mossoid malého formátu. Přes svůj malý vzrůst silný, v každém ohledu krátký a kompaktní pes a krátkou srstí, krátkým tuponosým obličejem, vztyčenýma ušima a přirozeně krátkým ocasem. Musí působit dojmem živě čilého, inteligentního velmi svalnatého zvířete, kompaktní stavby a solidní kostry.

Povaha
Společenský, veselý, hravý, sportovní, čilý. Obzvlášť milý ve styku se svým majitelem a dětmi.

Velikost, proporce, substance
Hmotnost nesmí být nižší než 8 kg a ne vyšší než 14 kg.
U buldočka v dobrém stavu je velikost v poměru k hmotnosti.

Hlava a lebka
Musí být velmi silná, široká a čtvercová. Kůže, která ji pokrývá , tvoří skoro symetrické záhyby a vrásky. Hlava buldočka se vyznačuje zataženou horní čelistí a partií nosu. Lebka je širší než delší. Horní partie lebky široká, skoro plochá se silně vyklenutým čelem. Vyčnívající oblouky nadočnicové jsou rozděleny rýhou, která je obzvlášť vyvinutá mezi očima. Rýha nesmí pokračovat po čele. Velmi málo je vyvinutá zadní část lebky
Oblast obličeje a nosní partie široká, velmi krátká, ohrnutá.

Oči
Bystrý výraz, hluboko posazené oko dosti daleko od nosní houby a především od uší, tmavé barvy, dosti velké, krásně kulaté, lehce vypoulené a bez jakékoliv stopy po bělmu, když se zvíře dívá dopředu. Okraj víček musí být černý.

Uši
Středně velké, u kořene široké a na špičce zaoblené, posazené vysoko na hlavě, ale ne těsně u sebe. Jsou vztyčeny. Boltec je otevřen dopředu.

Morda
Hřbet nosu velmi krátký, široký, jsou v něm symetricky soustředěné vrásky, které sbíhájí dolů na horní pysk (délka 1/6 délky hlavy ). Čelisti široké, hranaté, silné. Spodní čelist probíhá širokým obloukem a končí před horní čelistí. Při zavřené tlamě je předkus zmírněn tím, že spodní čelist je zakřivená. Tento zakřivený tvar je nutný, aby se zabránilo příliš silnému předkusu dolní čelisti. Lícení svalstvo tváří je dobře vyvinuté, ale nevystupuje dopředu.

Nos
Nosní dírky dobře otevřené a souměrné, šikmo dozadu směrované. Sklon nosních dírek a ohrnutého nosu musí však dovolit normální dýchání nosem.

Pysky
Pysky silné, trochu visící a černé. Horní pysk se setkává s pyskem dolním uprostřed a úplně zakrývá zuby, které nikdy nesmí být vidět.

Zuby
Zuby řezáky dolní čelisti nesmějí nikdy být za řezáky horními. Spodní oblouk zubů je zaokrouhlený. Čelisti nesmějí být posunuty do stran nebo zakřiveny. Vzdálenost mezi horními a dolními řezáky při zavřené tlamě nemůže být přesně stanovena. Důležité je, že horní čelist a dolní čelist na sebe doléhají tak, že zuby jsou úplně překryty.

Krk
Krátký, lehce klenutý, bez laloku.

Tělo
Horní linie stoupá stále až do bederní krajiny a potom rychle klesá k ocasu. Příčinou této velmi hledané formy jsou krátká bedra. Břicho a slabiny vztažené, ale ne jako u chrta.

Hrudník
Hruď válcovitá a velmi hluboká. Žebra jsou sudovitá , silně zahnutá .Předhrudí široce otevřené.

Hřbet
Široký a svalnatý.

Ocas
Krátký, hluboko nasazený na zádi, přiléhající k hyždím, nasazení široké. Přirozeně zalomený nebo zauzlený ke konci se zúžující. Při pohybu musí zůstat pod vodorovnou polohou. Je přípustný relativně dlouhý ( ale ne sahající až k patnímu hrotu), zužující se zalomený je přípustný, ale ne žádoucí.

Hrudní končetiny
Rovné a svislé jak ze strany tak zepředu.
Plece a kost ramenní krátké, silné, vystupující, pevné svalstvo. Kost ramenní: musí být krátká, loket musí bezpodmínečně přiléhat k tělu
Předloktí: krátké, dobře nasazené, rovné a svalnaté
Zápěstí a nadprstí: silné a krátké
Přední tlapky: kulaté, malé tak zvané " kočičí ". Dobrý styk se zemí, lehce vytočené. Prsty jsou velmi kompaktní, drápy krátké, silné a dobře posazené.
Polštářky: jsou tvrdé, silné a černé. U žíhaných psů musí být drápy černé. U barvy strakaté ( se střední bílou strakatostí a s převládající bílou strakatostí ) jsou upřednostňovány tmavé drápy, ale světlé nejsou trestány.

Pánevní končetiny
Jsou silné a svalnaté. Jsou trochu delší než hrudní končetiny a zvyšují zadní část těla. Jak ze strany tak i z pohledu zezadu jsou rovné a svislé
Stehno: svalnaté, pevné, nepříliš zaokrouhlené
Pata: správně hluboko posazená, nepříliš hranatá, ale také především nepříliš strmá
Hlezno a nárt: silné a krátké. Buldoček nesmí mít od narození žádné paspárky.
Zadní tlapky: velmi kompaktní.

Osrstění
Srst pěkná, hustá a lesklá, ale krátká.

Barva srsti
Stejnoměrně plavá, žíhaná nebo nežíhaná s ohraničenou strakatostí plavá, žíhaná nebo nežíhaná se střední nebo převládající strakatostí Všechny stupně plavé barvy jsou přípustné od červené až k bílé kávě. Úplně bílí psi se přiřazují k barvě plavé žíhané s převládající strakatostí. Když má některý pes velmi tmavou nosní houbu a tmavé oči s tmavými řasami, tak může být u obzvláště krásných exemplářů vyjímečně tolerována určitá depigmentace v obličeji.

Způsob chůze
Pohybuje se volně, končetiny se pohybují souběžně s rovinou těla.

Vady
Každý odklon od výše jmenovaných bodů by měl být pokládán za vadu, jejíž hodnocení by mělo stát v přímém vztahu ke stupni odchylky.
úzký nebo sevřený nos - chroničtí chrápalové
vpředu chybějící sevření pysků
světlé oko
lalok
volné lokty
pánevní končetiny strmé nebo pod kolenem nevhodně směrem dopředu vysazené (hlezno, nárt a zánartí )
tečkovaná srst
příliš dlouhá srst
depigmentované pysky
špatný způsob chůze.

Těžké vady
Při zavřené tlamě viditelné řezáky
při zavřené tlamě viditelný jazyk
"bubnující " pes (pohyb hrudních končetin neohebný )
depigmentovaná místa v obličeji s výjimkou plavých žíhaných se střední bílou strakatostí (caille - křepelka ) a u plavých se střední nebo převládající strakatostí (fawn –plavý).

Vylučující vady
Různobarevné oči
nosní houba jiné barvy než černé
zaječí pysk
psi, u kterých se spodní řezáky zavírají za horními ( podkus )
psi, jejichž špičáky při zavřené tlamě jsou stále viditelné
nevztyčeně nesené uši
uši, ocas a paspárky kupírované
paspárky na pánevních končetinách
barva srsti černá s pálením, myší šeď a hnědá
bezocasost.

Poznámka
Psi musí mít dvě zřetelně normálně vyvinutá varlata, která se zcela nacházejí v šourku.

zdroj: www.efauna.cz