Jdi na obsah Jdi na menu
 

Foxteriér drsnosrstý


Standard F.C.I. číslo
169

Název plemene
Foxteriér drsnosrstý

Originální název plemene
Fox Terrier (Wire)

Země původu
Velká Británie

Klasifikace F.C.I.
Skupina 3 - teriéři
Sekce 1 - vysokonozí a středněnozí teriéři
Pracovní zkoušky dobrovolné.

Použití
Teriér

Celkový vzhled
Aktivní a živý, kostra a síla v souladu, nikdy však ani hrubý ani robustní. Stavba těla představuje dokonalou vyváženost, především to platí o poměrné proporci lebky a obličejové části hlavy a podobně také výšky v kohoutku s délkou těla od vrcholu ramene k vrcholu sedací kosti, která má být přibližně stejná. V postoji představuje široce postaveného loveckého psa s krátkým hřbetem.

Povaha
Živý a rychlý v pohybu, bystrý ve výrazu, plný očekávání a reagující při sebemenším popudu. Přátelský, vstřícný a nebojácný.

Velikost, proporce, substance
Výška v kohoutku nepřesahuje 39 cm u psů, u fen poněkud méně.
Ideální váha ve výstavní kondici je 8,25 kg u psů, u fen poněkud méně.

Hlava a lebka
Mozkovna téměř plochá, mírně se zužující a postupně se svažující k očím.
Stop: mírný.

Oči
Tmavé, plné ohně a inteligence, přiměřeně malé, nemají vystupovat. Co nejkulatějšího střihu. Posazené nepříliš daleko od sebe, ani příliš vysoko v lebce, ani příliš blízko uší. Světlé oko je vysoce nežádoucí.

Uši
Malé ve tvaru V, středně silné, dobře překlopené a přilehlé k lícím. Vrchol přehybu ucha má být jasně nad úrovní lebky. Špičaté, vztyčené, tulipánovité nebo růžovité uši jsou vysoce nežádoucí.

Morda
Malý rozdíl v délce mezi lebkou a obličejovou částí. Když je obličejová část očividně kratší, hlava vypadá slabá a jaksi nedokončená. Obličejová část se pozvolna zužuje (sbíhá) od očí k čenichu a mírně snižuje v místě spojení s čelem, není pod očima propadlá ani srázná. Má zde být plná a dobře utvářená. Plné a zakulacené obrysy lící jsou nežádoucí.

Nos
Černý

Zuby
Silné s dokonalým pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tzn. horní zuby těsně přesahují přes dolní zuby a jsou zasazeny kolmo v čelisti. Nepřiměřeně kostnaté nebo svalnaté čelisti jsou nežádoucí a nevzhledné.

Krk
Suchý, svalnatý, přiměřeně dlouhý bez kožních záhybů, rozšiřující se k plecím a při pohledu ze strany tvořící elegantní a ladnou křivku.

Tělo
Bedra: svalnatá, nepatrně klenutá, krátká a pevná.

Hrudník
Hluboký, přední žebra mírně klenutá, zadní žebra hluboká, pružná.

Kohoutek
Vždy jasně vyznačen.

Hřbet
Krátký, rovný a silný bez náznaku měkkosti.

Ocas
Podle zvyku krácen. Posazen vysoko a nesen vztyčený, ne však nad hřbet ani zakroucený. Dobré síly (silný) a přiměřené délky.

Hrudní končetiny
Při pohledu zepředu se ramena od kohoutku svažují od spojení s krkem příkře dolů, krk je nasazen proti jejich vrcholům, které jsou jemně vyznačeny. Při pohledu ze strany mají být lopatky dlouhé, dobře vzad uložené. Při pohledu ze všech stran končetiny rovné, silných kostí až k tlapám.
Lokty: přiléhají svisle k tělu, volně pohyblivé podél těla, při pohybu se pohybují rovně vpřed.

Pánevní končetiny
silné, svalnaté, nesmí být pokleslé ani přikrčené. Kombinace krátkého stehna s rovným kolením kloubem je vysoce nežádoucí.
Stehna: dlouhá a silná.
Kolení klouby: dobře úhlené, ani vytočené, ani vtočené.
Hlezno: svisle postavené.
Nárt: svislé a rovnoběžné při pohledu zezadu.
Tlapy: kulaté, pevné s malými, tuhými, plnými polštářky, prsty mírně klenuté. Nejsou ani vtaženy ani vytočeny.

Osrstění
Husté, velmi drátovité struktury, 2 cm (3/4 palce) plecích až 4 cm (1 1/2 palce) na kohoutku, hřbetě, žebrech a bězích s podsadou, která je krátká a jemnější. Na hřbetu a bězích je drsnější nežli na bocích. Srst na mordě je kadeřavá a je dostatečné délky, aby propůjčovala mordě výraz síly. Srst na končetinách je hustá a vlnitá.

Barva srsti
Bílá má nad černou převládat; bílá s černou a tříslovou nebo tříslovými znaky. Žíhané, červené, játrově hnědé nebo břidlicově modré odznaky jsou nežádoucí.

Způsob chůze
Hrudní i pánevní končetiny se pohybují přímo vpřed souběžně. Lokty se pohybují rovnoběžně volně podél těla. Při pohybu se kolena nevtáčejí ani nevytáčejí. Dobrý silný posuv vychází ze správně ohebných pánevních končetin.

Vady
Jakékoliv odchylky od uvedených bodů by se měly považovat za chybu a závažnost chyby je třeba posuzovat v přísném poměru k jejímu významu.

Poznámka
Psi musí dvě viditelně normálně vyvinutá varlata plně sestouplá do šourku.

zdroj: www.efauna.cz