Jdi na obsah Jdi na menu
 

Eurasier

***

***

Standard F.C.I. čísloObrazek
291

Název plemene
Eurasier

Originální název plemene
Eurasier

Země původu
Německo

Klasifikace F.C.I.
Skupina 5 - špicové a primitivní typy
Sekce 5 - asijští špicové a příbuzná plemena
Bez pracovní zkoušky.

Použití
Doprovodný pes

Celkový vzhled
Harmonicky stavěný, středně velký špicovitý pes se stojacíma ušima, v různých barevných rázech, s délkou srsti, která nezakrývá tělesné proporce, středně těžká kostra.

Povaha
Sebevědomá, klidná, vyrovnaná s velkým půvabem, ostražitá a pozorná, bez hlasitého projevu radosti se silně vyhraněnou vazbou na svou rodinu. Vůči cizím zdrženlivá, bez známek agresivity a loveckého pudu. K plnémuvyvinutí těchto znaků potřebuje eurasier stálý úzký kontakt se svou rodinou a srozumitelnou vždy důslednou výchovu.

Velikost, proporce, substance
Kohoutková výška: psi 52 - 60 cm
feny 48 - 56 cm.
Hmotnost: psi 23 - 32 kg
feny 18 - 26 kg.
Směrodatná je vyváženost proporcí, avšak usiluje se o ideální střední velikosti hmotnosti, kohoutková výška psů 56 cm u fen 52 cm, hmotnost u psů 26 kg, u fen 22 kg.
Důležité proporce: délka trupu je o něco delší než kohoutková výška. Poměr mezi délkou čenichové partie a délkou mozkovny je téměř stejný.

Hlava a lebka
Harmonická, nepříliš široká lebka, tvar hlavy z pohledu horního i bočního klínovitý. Nosní hřbet rovnoběžný s mozkovnou. Čelní partie plochá s dobře znatelnou čelní rýhou, výrazný týlní hrbol.
Stop: málo výrazný.
Líce: málo výrazné.

ObrazekOči
Tmavé středně velké, ani hluboko uložené, ani vyboulené. Oční výčka lehce šikmá, okraje víček černě pigmentované, těsně přilehlé.

Uši
Vzdálenost nasezení uší od sebe se rovná přibližně šířce základny ucha, středně velké a trojúhelníkové. Stojící uši s lehce zaoblenými špičkami. Špička uší a střed stopu zobrazují přibližně rovnostranný trojůhelník.

Morda
Čenich ani hrubý, ani špičetý, zužující se ke špičce nosu, nosní hřbet rovný a spodní čelist rovná.

Nos
Středně velký, nosní houba černě pigmentovaná.

Zuby
Čelisti silné, spodní čelist silná. Silný úplný chrup - 42 zubů. Skus buď nůžkový nebo klešťový. Horní řezáky těsně sahajípřes spodní řezáky nebo na sebe. Premoláry a moláry jsou v jedné linii bez mezer, všechny zuby stojí kolmo v čelisti.

Krk
Střední délky v harmonii k celkovému vzhledu, dobře osvalený, kůže na krku těsně přiléhá. Plynulý přechod k tělu.

Tělo
Silné nepříliš krátký trup.
Spodní linie: lehce vtažená.
Bedra: dobré délky a šířky, velmi doře osvalená.
Záď: rovná, široká a silná.

Hrudník
Dosahuje až k loktům, s oválně klenutými žebry, dobře vyvinuté předhrudí, ale ne výrazné. Delší, široké dosahující za hrudní kost.

Kohoutek
Výrazný

Hřbet
Pevný a rovný, velmi dobře osvalený.

Ocas
Dobře nasazený, zatočený a pevný, silný, ke konci se zužující, hostě osrstěný, položený přes záda dopředu, lehce zahnutý na stranu nebo stočený. Visící dosahuje až ke hleznům.

Hrudní končetiny
Při pohledu ze předu rovné a paralelní, ze strany mírně zaúhlené. Nadloktí i předloktí téměř stelné délky. Ramena dobře osvalená, lopatka mírně šikmo položená. Nadloktí středně dlouhé a dobře osvalené. Loket přilehlý k hrudníku. Předloktí střední délky, dobře osvalené. Zápěstní kloub silný. Nadprstí středně dlouhé, při pohledu zepředu úplně rovné, z bočního pohledu lehce šikmo postavené.
Přední tlapky: oválné, sevřené, prsty mírně zaoblené, silné, tmavě pigmentované drápy. Pevné, dobře vyplněné polštářky. Husté osrstění mezi prsty.

ObrazekPánevní končetiny
Ze spodního pohledu rovné a paralelní, ze strany mírně zaúhlené. Stehno a bérec stejné délky. Pánev lehce zašikmená. Stehno středně dlouhé a silně osvalené. Koleno pevné, nepříliš zaúhlené. Bérec střední délky, dobře osvalený. Hlezno nepříliš nízko posazené, pevné, ani vybočené. Nárt dobré délky a silný, při pohledu ze strany kolmo postavený.
Zadní tlapky: oválné, uzavřené, mírně zaoblené, silné s tmavě pigmentovanými drápy. Pevné dobře vyplněné, černě pigmentované polštářky, mezi nimi huste osrstění.

Osrstění
Na celém těle hustá podsada a středně dlouhé, volně ležící pestíky. Morda, obličej, uši a předí strany nohou krátce osrstěné. Ocas, zadní starny nohou s dlouhým osrstěním. Osrstění na krku jen mírně delší než na těle, žádná hříva.

Barva srsti
Jsou povoleny všechny barvy a jejich kombinace, s vyjímkou čistě bílé, bílé skvrnité a játrové.

Způsob chůze
Prostorná s mocným posunem a dobrým krokem.

Poznámka
Psi musí vykazovat dvě zjevně normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá v šourku.

 

zdroj: www.efauna.cz