Jdi na obsah Jdi na menu
 

Erdelteriér

***

Standard F.C.I. čísloObrazek
7/3.1

Název plemene
Erdelteriér

Originální název plemene
Airedale terrier

Země původu
Velká Británie

Klasifikace F.C.I.
Skupina 3 - teriéři.
Sekce 1 - velcí a střední teriéři.

Použití
Společník, hlídač.

Celkový vzhled
Svalnatý, pohyblivý, vzhledný kompaktní pes, bez náznaku nohatosti nebo přílišné délky těla.

Povaha
Otevřený a důvěryhodný, přátelský, odvážný a inteligentní pes. Za všech okolností je ostražitý, neútočný, ale také nebojácný.

Temperament
Odvážný výraz, rychlý, vždy připravený k akci.

Velikost, proporce, substance
Výška psi: 58-61cm
feny: 56-59cm
Váha: 20-23kg

Hlava a lebka
Lebka: dlouhá, plochá, nepříliš široká mezi ušima, směrem k očím se lehce zužuje.
Hlava: je vyvážená (proporcionální), mozkovna je přibližně stejně dlouhá jako obličejová část hlavy. Hlava je bez vrásek.
Stop: sotva znatelný.
Líce: ploché, nevyboulené.
Obličejová část hlavy je dobře vyplněná před očima, nikoli miskovitě propadlá nebo proláklá pod očima, ale jemně modelovaná, takže nemá kuželovitý nebo nepěkný vzhled. Horní a dolní čelist je silná, hluboká, mocně osvalená, ale hrubá čenichová partie je krajně nežádoucí. Nadměrně vyvinuté čelisti nesmějí dodávat hlavě oblý nebo v lících vypouklý vzhled, ovšem propadlé líce jsou též nežádoucí.

Oči
Tmavé, malé, nevystupující, typicky teriérského výrazu, odvážného a inteligentního pohledu. Světlé oko nebo drzý pohled je nežádoucí.

Uši
Tvaru písmene "V", nesené po stranách hlavy, dopředu klopené, malé, velikostí odpovídající velikosti psa. Linie lomu je poněkud nad rovinou mozkovny. Úplně ploše zavěšené ucho je stejně jako ucho příliš vysoko nasazené velmi nežádoucí.

Nos
Černý

Pysky
Přiléhavé

Zuby
Zuby jsou silné. Čelisti jsou také silné. Skus je nůžkový. Tomuto skusu se dává přednost, ale také klešťový skus je povolený. Předkus i podkus je nežádoucí.

Krk
Suchý (čistých linií), osvalený, přiměřené délky a síly (nikoli hrubý), postupně se rozšiřuje do plecí. Je bez laloku.

Hrudník
Hhluboký (dosahuje přibližně k loktům), ne však příliš široký. Žebra dobře klenutá, u tzv. krátce svázaných (tj. krátkých a kompaktních) jedinců a u psů s dobře vyvinutými a rozloženými žebry je patrná jen krátká vzdálenost mezi žebry a kyčlemi. Je-li pes dlouhý, projeví se v této partii jistá ochablost.

Hřbet
Hřbet je krátký, silný, přímý a rovný. Nevykazuje žádné známky ochablosti.

Ocas
Vysoko nasazený a vesele nesený, nikoli přetočený nad hřbet. Je náležitě silný, odpovídající substance. Přiměřeně se krátí, takže jeho konec je přibližně ve výšce týlního hrbolu na lebce.

Hrudní končetiny
Lopatky jsou dlouhé, správně uložené (vrcholky lopatek směřují šikmo vzhůru a vzad, přičemž plochými částmi přiléhají k hrudníku). Volné horní končetiny jsou dokonale rovné, náležitě silných kostí. Lokty se kyvadlovitě pohybují podél dlouhé osy těla, při pohledu ze strany jsou volné

Pánevní končetiny
Stehna jsou dlouhá a silná, bérce osvalené, nárty správně zaúhlené, nevytočené ani ven, ani dovnitř. Hlezna jsou nízko u podkladu a jsou stejně jako ostatní části končetin při pohledu zezadu rovnoběžná.
Tlapy: malé, okrouhlé a uzavřené, se silnými nášlapnými polštářky, jež jsou pěkně pružné, a s přiměřeně klenutými prsty. Nejsou ani vybočené, ani vbočené.

Osrstění
Tvrdá, hustá a hrubá, ne tak dlouhá, aby byla otevřená. Je rovná a přilehlá, kryje tělo i končetiny. Krycí srst je tvrdá a hrubá, silná, podsada je kratší a měkčí. Nejtvrdší srst se kroutí anebo je zvlněná. Kudrnatá nebo měkká srst je nežádoucí.

ObrazekBarva srsti
Na těle je černé nebo prokvetlé (tzv. grizzly) sedlo, které začíná na vrcholu krku a končí na špičce svrchní strany ocasu. Ostatní partie těla jsou zbarveny tříslově. Na uších je tříslo často tmavé. Tmavé stínování se může objevovat i na bocích a spodní straně krku a po stranách na hlavě. Několik bíle zbarvených chlupů na hrudi, mezi hrudními končetinami, se připouští.

Způsob chůze
Končetiny se pohybují přímo vpřed. Hrudní končetiny jsou v pohybu volné, pohybují se rovnoběžně s boky těla. V boku tvoří hrudní končetiny prodloužení rovné hranice přední fronty, tlapky jsou od sebe právě tak daleko, jako lokty. Dopředná síla pohybu vychází z pánevních končetin.

Vady
Všechny odchylky od výše uvedených požadavků se hodnotí jako vady, jejichž závažnost musí být posouzena přesně podle stupně jejich vyjádření.

Poznámka
Psi (samci) musejí mít dvě normálně vyvinutá varlata sestouplá v šourku.