Jdi na obsah Jdi na menu
 

Čivava

Standard F.C.I. číslo
Krátkosrstá varieta č. 218 a
Dlouhosrstá varieta č. 218 b

Název plemeneObrazek
Čivava

Originální název plemene
Chi Hua Hua

Země původu
Mexiko

Klasifikace F.C.I.
Skupina 9 : Společenská plemena a toy
Sekce 6 : Čivava

Použití
Společenský pes

Celkový vzhled
Tento pes má kompaktní stavbu těla. Velice podstatný význam má jablíčkovitý tvar hlavy a jeho mírně dlouhý ocas, který nese vysoko vztyčený; je buď ohnutý nebo do půlkruhu zatočený, se špičkou směřující k bedrům.

Povaha
Hbitá, pozorná, živá a velmi odvážná.

Temperament
Je temperamentní, zvědavý, pozorný a čilý, svému pánu věrně oddaný a na svou malost překvapivě odvážný.

Velikost, proporce, substance
U tohoto plemene se posuzuje pouze váha, nikoliv velikost. Mezi 500 g a 3 kg, přičemž je upřednostňována váha mezi 1 a 2 kg. Zvířata těžší než 3 kg jsou diskvalifikována.
Důležité proporce: délka těla je o něco větší než výška v kohoutku; žádoucí je téměř kvadratické tělo, hlavně u psů. U fen je přípustné tělo poněkud delší vzhledem k březosti.

Hlava a lebka
Hlava: je nejdůležitější. Velmi široká, ale odpovídající tělu. Suché tváře i čenich.
Lebka: Jablíčková, velmi široká, mezi ušima širší než mezi spánky. Čelo široké a velmi zakulacené. Oči od sebe dobře vzdálené. Fontanella je vynikající znak plemen, ale není bezpodmínečně nutná.
Stop: velice zdůrazněn, hluboký a široký přechodem klenutého čela do čenichu.

Oči
Kulaté, velké, výrazné, v dobrém vzájemném odstupu, plné, ale ne vyboulené. Nejnižší bod uší, střed očí a nasazení stopu leží v jedné linii. Každá barva je dovolena, červeně zbarvené oči jsou obzvláštním znakem rasy.

Uši
Velké, vztyčené, rozvinuté. Široce nasazené, zužující se k lehce zaokrouhleným špičkám. V klidu jsou neseny do strany v úhlu 45°.

Morda
Krátká a rovná, na špičce užší než u nasazení. Z profilu je horní a dolní linie skoro rovnoběžná. Hřbet nosu je vodorovný. Je žádoucí, aby při pohledu shora a zepředu vznikl dojem špičatých ploch. Zakončení čenichu - symetrické, v poměru k velikosti celého čenichu.

Nos
Každá barva je dovolena.

Pysky
Suché a napjaté.

Zuby
Nůžkový nebo klešťový. Lehké nepravidelnosti v postavení zubů, jako i chybění několika zubů při korektním skusu jsou tolerovány a u jinak dobrého psa nejsou trestány.

Krk
Lehce klenutý, střední délky. U psa o něco silnější než u feny, ale stále ještě elegantní. Žádoucí je lehce zvýšené osrstění na krku, což jej činí zdánlivě tlustším. Krk přechází měkce do silných suchých ramen.

Tělo
Velmi kompaktní. O něco delší než výška v kohoutku, ale co nejkratší, zvlášť u psů. Rovná a vodorovná linie hřbetu, Feny smějí být o něco delší než psi, aby měla děloha dosti místa.

Hrudník
Douhý, hluboký a prostorný. Tvořen dobře klenutými žebry. Širší ve frontě. Hrudní kost je ve výši loktů. Vzdálenost hrudní kosti od kohoutku se rovná vzdálenosti hrudní kosti k zemi. Břicho lehce vtažené, aby nemohl vzniknou dojem těžkopádnosti. Bedra ve stejné linii jako hřbetní linie. Pánev dlouhá a plochá a zvláště u fen široká.

Kohoutek
Málo vyznačený.

Hřbet
Krátký a pevný.

Ocas
Vysoko nasazený, střední délky. U nasazení široký, zužující se ke špičce. Způsob nesení je důležitý charakteristický znak plemene: je nesen buď vysoko v oblouku nebo do půlkruhu zatočený se špičkou směřující k bedrům. To propůjčuje tělu vyváženost.

Hrudní končetiny
Hrudní končetiny: rovné a dostatečné délky, při pohledu zepředu tvoří i s loktem rovnou linii, při pohledu ze strany stojí svisle.
Ramena: suchá a málo osvalená. Úhlení mezi lopatkami a ramenní kostí je přiměřené.
Lokty: pevně a těsně přiléhají k trupu, což zaručuje volný pohyb hrudních končetin.
Záprstí: lehce šikmé, ale silné a pohyblivé.

Pánevní končetiny
dobře osvalené, s dlouhými kostmi, které směřují svisle a jsou v rovnoběžném vzájemném postavení, s dobrým úhlením v kyčelním kloubu, v kolenech i v hleznu. Úhlení je v souladu s úhlením hrudních končetin.
Hlezna: krátká, s dobře utvářenými Achillovými šlachami. Při pohledu zezadu jsou rovná a svisle postavená.
Tlapky: velmi malé a oválné, s dobře utvářenými, ale nerozevřenými prsty. Ani zaječí ani kočičí. Drápky jsou zvlášť zřetelně zahnuté a úměrně dlouhé. Polštářky jsou dobře vyvinuté a velmi pružné. Paspárky musí být odstraněny.

Kůže
Hladká a pružná na celém povrchu těla. Bez laloku, u dlouhosrsté variety je velice žádaný límec s delší srstí.

Osrstění
Varieta krátkosrstá: srst je krátká a na celém těle dobře přiléhá. Při přítomnosti podsady je trochu delší, osrstění na hrdle a břichu povoleno. Srst je o něco delší na krku a na ocase, krátká v obličeji a na uších. Je lesklá a měkká. Chybějící srst je penalizována.
Varieta dlouhosrstá: srst má být jemná a hedvábná, rovná nebo lehce zvlněná. Žádoucí je nepříliš hustá podsada. Srst je delší a tvoří třásně na boltcích, na krku, na zadní straně hrudních i pánevních končetin, na tlapkách a na ocase. Psi s dlouhou a načechranou srstí jako u maltézáčka se penalizují.

Barva srsti
Všechny barvy ve všech možných odstínech a kombinacích jsou přípustny.

Způsob chůze
Krok je dlouhý a pružný, energický a aktivní, s dobrým vykročením hrudních končetin a nakročením pánevních. Při pohledu zezadu mají být pánevní končetiny při pohybu vzájemně skoro paralelně, takže stopy pánevních končetin se shodují s těmi od hrudních. Se zvyšující se rychlostí mají končetiny tendenci sbíhat se ve směru linie centrálního těžiště (single track). Při tom pohyb zůstává volný a pružný, bez viditelné námahy, se zdviženou hlavou a pevným hřbetem.

Vady
Každou odchylku od shora vyjmenovaných bodů je nutno pokládat za vadu, ocenění musí být v přesném poměru ke stupni odchýlení.
úzká lebka
dlouhý nos
předkus a podkus
chybění jednotlivých zubů
zdvojení zubů
deformace čelistí
oči malé, vpadlé nebo vystouplé
špičaté uši
krátký krk
dlouhý trup
kapří nebo prohnutý hřbet
spáditá záď
úzké předhrudí, plochý hrudník
špatně nasazený, stočený nebo krátký ocas
krátké končetiny
vybočené lokty
příliš úzký postoj pánevních končetin
luxace kolenní čéšky.

Vylučující vady
Štíhlý, lehký, protáhlý jelení typ
klopené nebo krátké ucho
extrémně dlouhý trup
chybějící ocas
váha přes 3 kg
u dlouhosrsté variety: psi s velmi dlouhou, jemnou srstí, charakteristickou pro maltézáčka
u krátkosrsté variety: holá místa (alopecie).

Poznámka
Krátkosrstá i dlouhosrstá varieta se mohou mezi sebou křížit. Na výstavách se posuzují zvlášť a každá zvlášť získává odpovídající ocenění a čekatelství.
Psi musí mít zřetelně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář