Jdi na obsah Jdi na menu
 

Bullmastif


Standard F.C.I. čísloObrazek
157 / 02.03.1988

Název plemene
Bullmastif

Originální název plemene
Bullmastiff

Země původu
Velká Británie

Klasifikace F.C.I.
Skupina - 2 pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce - 2 molossoidní

Celkový vzhled
Plný síly, vykazuje velkou sílu, aniž by přitom působil těžkopádně. Je vyrovnaný a aktivní.

Povaha
Velmi činorodý, ostražitý a věrný.

Temperament
Plný síly, vytrvalý, aktivní a spolehlivý.

Velikost, proporce, substance
Kohoutková výška:
psi: 6,5 až 68,5 cm
feny: 61 až 66 cm
Váha:
psi: 50 až 59 kg
feny: 41 až 50 kg

ObrazekHlava a lebka
Hlava je při pohledu ze všech stran velká a kvadratická; na čele se tvoří lehké vrásky, jakmile je vzbuzena pozornost psa. Tyto vrásky však v klidu nejsou vidět. Obvod lebky by měl odpovídat kohoutkové výšce. Lebka je hluboká a široká s dobře vyplněnými lícemi. Výrazný stop.

Oči
Tmavé nebo oříškově hnědé, jsou středně velké, posazené od sebe asi tak na šířku tlamy, mezi nimi je střední rýha. Světlé nebo žluté oči jsou velmi nežádoucí.

Uši
Ve tvaru písmene V, složené dozadu, daleko a vysoko nasazené ve stejné výši jako týlní hrbol, čímž propůjčují hlavě kvadratický vzhled, což má velký význam. Uši jsou malé a jejich barva je tmavší, než barva srsti na těle. Jakmile je vzbuzena pozornost psa, špičky uší se nacházejí na jedné úrovni s očima. Růžové uši (jako u chrta) jsou navýsost nežádoucí.

Morda
Tlama je krátká; vzdálenost od špičky čenichu ke stopu obnáší zhruba třetinu celkové délky hlavy od špičky nosu k vrcholu týlního hrbolu. Morda pod očima je široká a až ke špičce čenichu si zachovává zhruba stejnou šířku. Ten je tupý a kvadraticky řezaný, s horní linií tlamy tvoří pravý úhel a je ve správném poměru k lebce.Tlama z profilu není ani špičatá, ani klenutá, ale plochá. Dolní čelist je široká až do konce.

Nos
Nos je široký, se široce otevřenými nosními otvory.

Pysky
Pysky nevisí, nikdy nesmí přesahovat dolní okraj dolní čelisti.

ObrazekZuby
Žádoucí je klešťový skus, malý předkus nevadí, ale neměla by se mu dávat přednost. Špičáky jsou velké a osazené široko od sebe, ostatní zuby jsou silné, stejnoměrné a dobře uložené v čelisti.

Krk
Patřičně klenutý, přiměřeně dlouhý, velmi svalnatý, a obvod téměř odpovídá obvodu hlavy.

Tělo
Je kompaktní a podsadité.

Hrudník
Hrudník je hluboký a široký a dosahuje hluboko mezi hrudními končetinami.

Hřbet
Hřbet nesmí být tak krátký, aby to mělo vliv na pohyblivost bullmastiffa. Kapří hřbet nebo spadající hřbet jsou velmi nežádoucí.

Ocas
Vysoko nasazený, u kořene silný, ke špičce se zužuje, jeho délka dosahuje až k hleznům. Je nesen rovně nebo v oblouku, ale nikdy svisle nahoru jako u chrta. Ocas ve tvaru rukojeti pumpy je vysoce nežádoucí.

Hrudní končetiny
Hrudní končetiny jsou silné a rovné, se silnými kostmi. Jsou postavené široko od sebe.
Nadprstí: rovné a silné.
Plece: svalnaté, šikmé a plné síly, nicméně ne přehnané.
Hrudní kost: dosahuje hluboko.
Tlapy: dobře klenuté, kočičí, se zahnutými drápy. Tvrdé polštářky. Žádoucí jsou tmavé drápy. Prošlápnuté tlapky jsou vysoce nežádoucí.

Pánevní končetiny
Pánevní končetiny silné a svalnaté, lýtko dobře vyvinuté. Známky síly a pohyblivosti bez náznaků těžkopádnosti.
Bederní partie: široké a svalnaté s odpovídající hloubkou slabin.
Hlezna: přiměřeně úhlená.
Tlapy: dobře klenuté, kočičí, se zahnutými drápy. Tvrdé polštářky. Žádoucí jsou tmavé drápy. Prošlápnuté tlapky jsou vysoce nežádoucí.
Kravský postoj vysoce nežádoucí.

Osrstění
Krátké a tvrdé, odolné proti počasí a těsně přiléhá k tělu. Dlouhé, hedvábné nebo vlnité osrstění je nepřípustné.

ObrazekBarva srsti
Jakýkoliv odstín žíhané, jelení červeni nebo hnědé. Barva musí být bez stínů a jasná. Malé bílé odznaky na hrudi jsou povoleny. Ostatní bílé odznaky jsou nežádoucí. Černá tlama se k očím zesvětluje, tmavé lemy očí podtrhují výraz.

Způsob chůze
Pohyb vykazuje sílu a účelnost. Při přímém pohybu by se neměly ani hrudní ani pánevní končetiny křížit nebo "plést"; pravá hrudní končetina a levá pánevní končetina by se měla zvedat a pokládat současně. Pevný hřbet, který neovlivňuje nepříznivě silný posuv pánevních končetin, poskytuje vyrovnaný a harmonický pohyb.

Vady
Veškeré odchylky od uvedených bodů by se měly posuzovat jako chyby, jejichž hodnocení musí přesně odpovídat míře a závažnosti odchylky.

Poznámka
Psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, plně spuštěná do šourku.