Jdi na obsah Jdi na menu
 

Brazilská fila

Standard F.C.I. čísloObrazek
225

Název plemene
Brazilská fila

Originální název plemene
Fila Brasileiro

Země původu
Brazílie

Klasifikace F.C.I.
Skupina 2 - Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

Použití
Je používána jako pes hlídací, díky svým instinktům též jako pes lovecký na velkou zvěř, a též jako pes honácký pro stáda skotu.

Celkový vzhled
Typicky molossoidní plemeno. Silné kosti, obdélníková stavba těla, kompaktní, ale i harmonická a s dobrými proporcemi. Přes svoji váhu se vyznačuje viditelnou pohyblivostí. Feny musí mít vysloveně samičí výraz, což je na první pohled odlišuje od psů.

ObrazekPovaha
Nejvýznamnější rysy její charakteristiky jsou odvaha, rozhodnost a navenek projevovaná udatnost. Je poddajná vůči svému pánovi a jeho rodině, extrémně tolerantní je i vůči dětem. Její věrnost bývala v Brazílii příslovečná. Vyhledává vždy společnost svého pána. Podstatou její povahy je nedůvěra k cizím. V domě je tichá, jejím sebevědomím a sebedůvěrou neotřesou ani neznámé zvuky, ani cizí prostředí.

Velikost, proporce, substance
Velikost: kohoutková výška: psi 65 až 75 cm; feny 60 až 70 cm.
Váha: psi minimálně 50 kg; feny minimálně 40 kg.

ObrazekHlava a lebka
HLAVA: hlava fily je velká, těžká, mohutná, přitom však vždy v dobrém poměru k celému tělu. Při pohledu shora se podobá lichoběžníku, v němž je hlava vepsána ve tvaru hrušky. Při pohledu ze strany by měly být tlama a lebka zhruba v poměru 1:1, přičemž tlama je nepatrně kratší než lebka.
Výraz: v klidu uvolněný, klidný a plný sebevědomí. Nikdy nemá znuděný nebo nepřítomný výraz. Je-li vzbuzena její pozornost, zrcadlí její výraz rozhodnost a ostražitost, opět spolu s rozhodným pohledem.
Lebka: z profilu opisuje lebka lehký oblouk od stopu až k týlnímu hrbolu, který je vyjádřen, obzvláště u štěňat. Při pohledu zepředu je lebka veliká, široká, horní linie lehce klenutá. Boční linie probíhají v oblouku, který se ve směru tlamy mírně zužuje, téměř svisle. Nikdy nevykazuje stop.
Stop: obzvláště při pohledu zepředu chybí. Středová rýha je lehce vyjádřena a dozadu mírně stoupá. Při pohledu ze strany je stop mírně naznačen, šikmý a ve skutečnosti je formován pouze dobře vyvinutým obočím.

Oči
Středně velké až velké, tvaru mandle, posazené poměrně daleko od sebe, a středně až hluboko uložené.
Povolené barvy očí: tmavě hnědá, u fil se světlejší barvou srsti se připouští světlejší odstín, nikdy však barva žlutá. Následkem množství volné kůže mají mnohé fily visící dolní víčka, což se neposuzuje jako vada, protože tato maličkost podtrhuje typický melancholický výraz rasy.

Uši
Zavěšené, velké, silné, ve tvaru písmene V. V místě nasazení jsou široké, směrem ke špičce se zužují. Špičky jsou zaobleny. Jsou posazeny v zadní části lebky, v klidu přibližně v úrovni koutku oka. V afektu jsou uši zvednuty nad tuto původní pozici. Odstup předního okraje ucha je výše než odstup okraje zadního. Uši jsou visící a přiložené k lícím nebo položené zpět, a pak ukazují vnitřní stranu ucha.

Morda
Silná, hluboká a široká, vždy v souladu s lebkou. Při pohledu shora je pod očima dobře vyplněná, až ke středu se zužuje, a pak až ke konci čenichu se opět nepatrně rozšiřuje. Při pohledu ze strany je horní linie rovná nebo lehce konvexní (římský nos), ale nikdy konkávní. Přední strana tlamy je pravoúhlá, s malou prohlubní přímo pod čenichem, a s horním pyskem tvoří perfektní oblouk. Tlama je v nasazení velmi hluboká, hloubka ale není větší než délka tlamy.

Nos
Barva: černá. Dobře vyvinuté otevřené nosní otvory, které však nemají šířku čelisti.

Pysky
Horní pysk je silný, masitý, visící, padá přes dolní pysk a tím formuje dolní linii tlamy, která je s horní linií téměř rovnoběžná. Okraje pysků jsou vždy vidět. Dolní pysk přiléhá až ke špičákům k dolní čelisti, odtud je volný se zoubkovaným okrajem. Okraje pysků tvoří obrácené "U".

Zuby
Jsou širší než delší, silné a bílé. Horní řezáky jsou u kořene široké a na okrajích ostré. Špičáky jsou silné, dobré a široce v čelistech posazené. Ideální skus je nůžkový, klešťový skus je ale přípustný.

Krk
Mimořádně silný a osvalený, působí krátkým dojmem. Na horní straně lehce klenutý a od hlavy dobře odsazený. Lalok na hrdle.

ObrazekTělo
Trup: silný, široký a hluboký, pokrytý silnou a volnou kůží. Hrudník je delší než zadní část těla. Délka těla se rovná výšce s připočtením 10%, přičemž se tato délka měří mezi plecí a nejzadnějším bodem hýžďového svalu.
Bederní partie: je kratší, a ne tak hluboká jako hrudní koš, od kterého je zřetelně oddělena. U fen jsou slabiny ve své spodní části lépe vyvinuty. Při pohledu shora je bederní partie užší proti hrudníku a zádi, ale toto zúžení nesmí být příliš zřetelné. Ne vosí pas.
Spodní linie: hrudník je delší, ohraničen paralelně se zemí probíhající linií. Linie břicha se směrem dozadu nepatrně zvedá, avšak nikdy není podobná břišní linii např. vipeta.
Záď: široká a dlouhá, s vodorovnou rovinou svírá úhel přibližně 30 stupňů, je zaoblená. Je poněkud výše než kohoutek. Při ohledu zezadu je záď téměř tak široká jako hrudník, u fen může být ještě širší.

Hrudník
Dobře zaoblený, při pohledu zepředu nesmí toto zakřivení přesahovat výčnělek ramene. Hluboký a prostorný hrudní koš, který dosahuje až k loketnímu kloubu. Celkový vzhled hrudníku dokreslují mohutné a výrazné přední končetiny.

Kohoutek
Kohoutek je uložen ještě v místě, kde linie klesá. Kohoutkové hrboly lopatek jsou velmi daleko od sebe. Kohoutek leží níž než záď.

Hřbet
Za kohoutkem horní linie mění směr, a lehce k zádi stoupá. Linie hřbetu není nikdy klenutá nebo klesající.

Ocas
Středně vysoko nasazený, v místě nasazení velmi silný. Ve svém průběhu k hlezennímu kloubu se podstatně zužuje. Jestliže je fila rozčilena, je ocas nesen vysoko a malé zakřivení na špičce je silně zvýrazněno. Nemá být nesen zatočený přes hřbet.

Hrudní končetiny
Přední část těla: ramenní partie je tvořena dvěma stejně dlouhými kostmi, lopatkou a kostí ramenní. Lopatka svírá s horizontální rovinou úhel 45 stupňů, a s kostí ramenní úhel 90 stupňů. Spojení lopatky a kosti ramenní tvoří ramenní kloub. Tento se nachází ve stejné výšce jako předhrudí, pouze nepatrně posunut dozadu. V ideálním případě se nachází kloub v poloviční výšce vzdálenosti mezi spodní hranou hrudníku a kohoutkem. Myšlená kolmice vedená z kohoutku se má dotýkat loketního kloubu a protažena dolů zadní části paty.
Přední končetiny: silnější kosti, postoj předních končetin paralelní, rovné předloktí až po spěnku. Kosti zápěstí viditelně silnější, krátké. Lehce obloukovité záprstí. Délka končetin od země až k lokti činí 50% kohoutkové výšky.
Přední tlapy: silné a dobře kostnaté prsty, nepříliš těsně sevřené. Polštářky silné,široké a hluboké. V ideálním případě směřují tlapky rovně dopředu. Silné, tmavé drápy. Bílé drápy jsou povoleny jen tehdy, když barva srsti na prstech nebo na tlapách je bílá.

Pánevní končetiny
Poněkud silnější kosti než u předních končetin, nikdy nevykazují nedostatečnou kostní substanci. Pánev je obdařena silnou svalovinou. Tyto svaly odstupující od hrbolů kyčelního a sedacího zároveň tvoří výrazné ohraničení zadní části pánevní končetiny. Proto musí být sedací kost dostatečně dlouhá. Pánevní končetiny mají paralelní postoj, silná hlezna, holenní kosti jsou lehce obloukovité a leží výš než předloktí. Kolenní a hlezenný kloub jsou jen mírně zaúhleny.
Zadní tlapy: poněkud méně oválné než přední tlapy, přesto však mají téměř stejný obrys. Nemají mít paspárky (pátý prst).

Kůže
Jedním z nejvýraznějších znaků rasy je silná, volná kůže, která pokrývá celé tělo. Velmi volná na krku, kde tvoří na hrdle lalok, na hrudníku a na břiše. Některé fily mají po straně hlavy nebo na kohoutku vrásku, která probíhá (z kohoutku) až na plece. Pokud je fila v klidu, je hlava bez vrásek. Jakmile je vzbuzena její pozornost, stažením kůže vznikají drobné vrásky podél lebky.

Osrstění
Krátké, hladké, husté, přiléhající k tělu.

Barva srsti
Všechny jednobarevné, s výjimkou diskvalifikujících barev (bílé, myší šedi, black and tan stejně jako skvrnité nebo merle). Zcela žíhané fily mohou vykazovat zcela světlé, stejně jako zcela tmavé žíhání. Přípustná je černá maska, ale nemusí být. U všech povolených barev mohou být drobné bílé odznaky na hrudi, tlapách a špičce ocasu. Jinak na ostatních místech nežádoucí. Bílé odznaky, pokrývající více než 1/3 povrchu těla je třeba postihovat.

Způsob chůze
Pohyb by měl být vydatný a pružný. Její pružný krok připomíná pohyb velkých kočkovitých šelem. Jejím hlavním znakem je mimochod - druh chůze, při němž se páry končetin na téže straně pohybují paralelně v páru vpřed a vzad. Tím vzniká houpavý a vlnivý pohyb celého těla psa (tzv. velbloudí mimochod), zdůrazněný podél celé horní linie až po ocas. V kroku je hlava nesena níže než hřbet. Fila vykazuje pružný, lehký klus s vydatnými kroky. Trysk je plný síly, a u tak velkého a těžkého psa je neočekávaně rychlý. Vzhledem ke své typicky molossoidní volné stavbě těla má člověk z pohybu fily dojem, že by mohla kdykoliv naprosto neočekávaně změnit směr. A to je také pravda.

Vady
Kryptorchismus, monorchismus, albinismus

Těžké vady
Krátká tlama, malé uši, vysoko nasazené uši, příliš světlé oči, tvorba vrásek na lebce v případě, že je pes v klidu, předkus, chybění dvou zubů, horizontální vrásnění pod hrdlem, které netvoří lalok, pronesený hřbet, úzká záď, ocas nesený stočený nad hřbetem, příliš malá hloubka hrudníku, jakékoliv odchylky u nadprstí hrudní i pánevní končetiny, přehnaně úhlené hlezno, nedostatečně prostorný pohyb.
Velmi těžké vady: Malá hlava, suchý horní pysk (bez pysků), při pohledu zepředu výrazný stop, vystupující oči, chybění 2 a více zubů bez ohledu na P1 , chybějící lalok, apatie nebo bázlivost, negativní reakce při výstřelu, kapří hřbet, rovná linie hřbetu (nestoupající k zádi), břicho příliš vtažené, kravský postoj, chybné úhlení pánevních končetin (rovná hlezna), slabé kosti, chybějící substance, přílišná velikost (více než 75 cm u psů a více než 70 cm u fen), bílé znaky, které pokrývají více než čtvrtinu těla, nedostatečná pigmentace okrajů očních víček, kulaté oči, kvadratická stavba těla.

Vylučující vady
agresivita vůči majiteli
zbabělost
růžová nosní houba
podkus
předkus, při kterém jsou při zavřené mordě vidět zuby
chybění jednoho špičáku nebo jedné stoličky s výjimkou M3
modré oči (porcelánové oko)
kupírované uši nebo ocas
záď níže než kohoutek
fily bílé, barvy myší šedi, skvrnité, black and tan a fily s merle faktorem
příliš malá kohoutková výška (psi pod 65 cm, feny pod 60 cm)
nedostatek volné kůže
jiný krok než mimochod

Poznámka
Psi musí mít viditelná, dvě normálně vyvinutá varlata sestouplá v šourku.
DODATEK: test povahy popsaný v dalším odstavci byl do roku 1999 v zemi původu nutný k získání titulu šampiona:
Test povahy: je obvyklý pro všechny fily starší 12 měsíců, pokud se chtěly ucházet o titul vítěze. Jako šampionové musí mít doklad o tom, že obstály v testu povahy. Tento test povahy se prováděl na všech speciálních výstavách. Na velkých výstavách byl dobrovolný a záleželo na posuzovateli. Předpokladem bylo, že se test povahy skládal veřejně a mimo kruh pro posuzování.
Zkouška se skládala:
Napadení s holí: očekává se, že pes útočníka napadne zepředu, a to bez podpory pána, přičemž vystavovatel nebo předvaděč se nepohne z místa. Je zakázáno se psa dotknout nebo ho uhodit.
Test lhostejnosti k výstřelu: výstřely se odpalují ve vzdálenosti 5 metrů od psa. Pes má vyjadřovat pozornost a současně sebevědomí a jistotu.
Během celého předvádění v kruhu má posuzovatel analyzovat chování a povahu fily, a mimořádnou pozornost věnovat výrazu. Během testu povahy by se mělo sledovat:
- nelibost vůči cizím
- sebejistota, odvaha, rozhodnost a statečnost každého zvířete.