Jdi na obsah Jdi na menu
 

Bostonský teriér


Standard F.C.I. čísloObrazek
140

Název plemene
Bostonský teriér

Originální název plemene
Boston Terrier

Země původu
USA

Klasifikace F.C.I.
Skupina - 9 společenští psi

Použití
Společenský pes

Celkový vzhled
Živý, vysoce inteligentní, krátkosrstý pes s krátkou hlavou, krátkým ocasem, pevné tělesné stavby, vyvážený, klidný, žíhané barvy, vždy s bílými znaky. Hlava vykazuje vysoký stupeň inteligence a je proporcionální k celkové velikosti psa. Trup je spíše krátký, pevně svázaný, končetiny silné, náležitě zaúhlené. Ocas je krátký. Nic nemá narušovat celkovou proporcionalitu psa. Pes má být silný aktivní, s výrazem odhodlání, vše ve vysokém stupni. Počínání je lehké a elegantní. Vyvážená kombinace žíhaného zbarvení a ideálně rozmístěných bílých znaků je pro vzhled plemene velmi významná. Ideální výraz bostonského teriéra vykazuje veliký stupeň inteligence a je též velmi důležitý pro charakteristiku plemene. V úvahu ovšem je třeba vzít spolu se zbarvením a výrazem také další znaky.

Povaha
Bostonský teriér je klidný a sebevědomý. Jsou nenáročnými společníky pro všechny věkové kategorie.

Temperament
Je velmi milým a temperamentním společníkem. Jsou odvážní, ne však útoční, inteligentní a snadno vychovatelní. Dobře se také hodí pro výcvik agility.

Velikost, proporce, substance
Výška: 38-43cm
Váha: 4,5 - 11,5 kg

Hlava a lebka
Hranatá, svrchu plochá, bez vrásek, líce ploché, čelo srázné, stop dobře vyznačený.

Oči
Široce uložené, velké a okrouhlé, tmavé barvy, živého výrazu, současně ale přátelského a inteligentního. Při pohledu zepředu jsou oči uloženy zeširoka jako by ve vnějších rozích lebky, v jedné linii s lícemi.

Uši
Vztyčené, buď kupírované, tak jak to vyhovuje tvaru hlavy, nebo přirozeného tvaru, netopýří, nasazené, co nejblíže k /rohům/ hranaté lebky.

Morda
Čenichová partie - krátká, hranatá, široká a hluboká, proporcionální v poměru k mozkovně, bez vrásek. Je kratší než široká a hluboká, její délka většinou nepřesahuje třetinu délky mozkovny. Široký a hluboký je čenich až po samý konec. Nosní hřbet je rovnoběžný až do konce s prodloužením horní linie mozkovny.

Nos
Nos je černý, široký, s dobře utvářenou přepážkou mezi nozdrami.

Pysky
Pysky dobré hloubky, nikoli však volné, dokonale kryjící zuby při zavřené tlamě.

Zuby
Čelisti jsou široké, hranaté, s malými pravidelnými zuby. Skus -těsný předkus, toleruje se klešťový skus. Pysky dobré hloubky, nikoli však volné, dokonale kryjící zuby při zavřené tlamě.

Krk
Náležité délky, lehce klenutý, elegantně nesoucí hlavu. Plynule přecházející do plecí.

Tělo
Trup: má být krátký, ne však podsaditý, lopatky svými vrcholy správně vzad směřující, žebra hluboká a správně klenutá, zasahující dost daleko dozadu k bedrům.
Bedra: krátká, osvalená, směrem vzad lehce spadající k nasazení ocasu.
Slabiny: vellice lehce vykasané.

Hrudník
Hrudník hluboký, správné šířky.

Hřbet
Krátký

Ocas
Nízko nasazený, jemný zašpičatělý, extrémně zakroucený, vždy bez delší nebo hrubší srsti a nikdy nenesený nad linií hřbetu.

Hrudní končetiny
Přiměřeně daleko od sebe stojící, v jedné rovině s kloubními výběžky lopatek. Rovné, kostnaté, osvalené.
Zápěstí: krátká, silná.
Tlapy: okrouhlé, malé a uzavřené, ani vybočené, ani vbočené.
Prsty: správně klenuté.

Pánevní končetiny
Správně postavené, v kolenou patřičně zaúhlené, vzdálenost hlezna a tlapky je krátká, hlezna ani vybočená, ani vbočená.
Stehna: silná, dobře osvalená.
Tlapy: okrouhlé, malé a uzavřené, ani vybočené, ani vbočené.
Prsty: správně klenuté.

Osrstění
Krátké, hladké, lesklé, na omak jemné.

Barva srsti
Žíhané s bílými znaky. Žíhání musí být pravidelné a zřetelné.
Černé zbarvení s bílými znaky je přípustné, ale žíhanému s bílými znaky se dává přednost.
Ideální rozmístění bílých znaků - bíle je zbarvený čenich, z něho přechází bílá barva v podobě lysiny na hlavu, krk (kde tvoří límec), hruď, na část nebo celé hrudní končetiny, na pánevních končetinách je pod hlezny.

Způsob chůze
Jistý, přímo vpřed směřující, hrudní i pánevní končetiny se pohybují rovnoběžně s podélnou osou těla v dokonalém rytmu, každý krok vykazuje eleganci i sílu.

Vady
Hlava - mozkovna klenutá, nebo protáhlá, rozdělená podélnou brázdičkou, mozkovna příliš dlouhá v poměru ke své šířce, slabě naznačený stop, čelo a mozkovna příliš srázné. Oči malé, nebo zapadlé, též příliš vystupující, světlé barvy. Příliš viditelné bělmo v oku, příliš patrné třetí víčko. Čenichová partie klínovitá nebo dostatečně hluboká. Klabonos. Příliš silné "vybrané" prostory pod očima. Úzké nebo příliš široké nozdry. Nos s kresbou tvaru motýla. Zuby nezakryté pysky. Slabá spodní čelist, dolní čelist hákovitě vybíhající vzhůru, zahnutá. Špatně nesené uši nebo uši velikostí neodpovídající proporcím hlavy.
Krk - jelení krk, krk příliš krátký (jako kdyby chyběl), krk krátký a tlustý.
Trup - oploštělý z boků, úzký hrudník, dlouhá a ochablá bedra, klenutý hřbet (jako u kaprovité ryby plotice), hřbet pronesený, příliš vysoko vytažené slabiny.
Končetiny a tlapy - volné lopatky nebo lokty, pánevní končetiny strmě zaúhlené, hlezna příliš vystupující, dlouhé nebo slabé zápěstí, neuzavřené tlapky.
Pohyb nemá být valivý, pádlovitý, pes nesmí "plést" končetinami, a to ani v kroku, ani při běhu, ani zepředu, ani zezadu viděno. Tyto vady jsou vady závažné.
Ocas - dlouhý anebo vesele (nahoru) nesený, extrémně zakroucený nebo nad tělem zatočený. Přednost se dává ocasu, jehož délka nepřesahuje polovinu vzdálenosti od jeho nasazení po hlezna.
Zbarvení a znaky - jednotné bílé, nebo nesprávné proporce žíhání a bílých znaků na hlavě, jakékoli obměny, jež ubírají na kvalitě celkového vzhledu.
Srst - dlouhá, hrubá, bez lesku.

Vylučující vady
Jednotné černé zbarvení, zbarvení černo-tříslové, zbarvení játrově hnědé nebo myší. Skvrnitý nos. Kupírovaný ocas.

Poznámka
Psi musí vykazovat dvě zřetelné normální varlata, plně sestouplá v šourku.