Jdi na obsah Jdi na menu
 

Border kolie

Standard F.C.I. čísloObrazek
297

Název plemene
Border kolie

Originální název plemene
Border kolie

Země původu
Velká Británie

Klasifikace F.C.I.
Skupina 1 - plemena ovčácká, pastevecká a honácká (s vyjímkou švýcarských salašnických psů)
Sekce 1 - ovčáci

Použití
Společník, honění ovcí.

Celkový vzhled
Celkově by měli být psi tohoto plemene dobrých proporcí, přičemž pružné linie obrysu psa vypovídají o kvalitě, půvabu a dokonalé harmonii ve spojení s dostatkem substance. Vzniká dojem, že pes je schopen podávat vytrvalé výkony. Jakýkoliv sklon k těžkopádnosti nebo slabosti je nežádoucí.

Povaha
Bdělý, pozorný, ovladatelný a inteligentní pes, není nervózní ani agresivní.

ObrazekVelikost, proporce, substance
Důležité proporce: temeno a hřbet nosu jsou přibližně stejně dlouhé. Délka trupu by měla poněkud přesahovat kohoutkovou výšku.
Ideální výška u psů 53 cm, u fen poněkud méně.

Hlava a lebka
Lebka: poměrně široká, týlní hrbol nevyjádřen.
Stop: výrazný.
Líce: nejsou plné ani oblé.

Oči
Široce posazené, oválné, střední velikosti a hnědé až na zbarvení blue merle, kdy smí být část jednoho nebo obou očí nebo celé oči modré. Výraz mírný, bdělý, pozorný a inteligentní.

Uši
Střední velikosti a textury, široce posazené, nesené vzpřímeně nebo částečně vzpřímeně, vysloveně pohyblivé.

Morda
Přiměřeně široká a silná, k nosní houbě se zužuje.

ObrazekNos
Černý s výjimkou hnědých nebo čokoládově zbarvených psů, u nichž může být hnědý. U modrých psů by měl být zbarven břidlicově. Nosní otvory dobře vyvinuté.

Zuby
Silné s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, tzn. skus, u něhož řezáky horní čelisti těsně přesahují přes řezáky dolní čelisti, přičemž jsou v čelisti usazeny kolmo.

Krk
Dobré délky, silný a svalnatý, lehce klenutý, k plecím se rozšiřuje.

Tělo
Atletického vzhledu.
Bedra: svalnatá ale ne vtažená.
Záď: široká a svalnatá, při pohledu z profilu půvabně probíhá směrem k nasazení ocasu.

Hrudník
Hluboký a poměrně široký. Žebra dobře klenutá.

Ocas
Přiměřeně dlouhý, svým posledním obratlem dosahuje nejméně k hleznu, hluboko nasazen, dobře osrstěn, na konci s lehkým obloukem vzhůru, čímž působí půvabně a vhodně tak přispívá k celkové harmonii psa. Při vzrušení může být ocas nesen výš, ale nikdy nad hřbetem.

Hrudní končetiny
Při pohledu zepředu rovnoběžné, nadprstí při pohledu z profilu lehce zešikmené. Kosti silné, ale nepůsobí hrubě. Plece uložené dobře dozadu, lokty těsně přiléhají k tělu.
Tlapy: tlapy oválné, polštářky silné a pružné, zdravé, prsty klenuté, těsně přiléhající, drápy krátké a silné.

Pánevní končetiny
Stehno dlouhé, silné a svalnaté, s dobře úhlenými koleny a silnými nízko posazenými hlezny. Od hlezen až k zemi silná stavba kostí. Pánevní končetiny při pohledu zezadu rovnoběžné.

ObrazekOsrstění
Uznávají se dvě varianty srsti, jedna středně dlouhá a druhá patrová. U obou variant je krycí srst hustá a střední textury, podsada měkká a hustá, díky čemuž poskytuje srst border kolii velmi dobrou ochranu proti rozmarům počasí. U variety se středně dlouhou srstí tvoří bohaté osrstění hřívu, kalhoty a vlajku. V obličejové části, na uších, hrudních končetinách (až na vlajku) a pánevních končetinách od hlezna dolů by měla být srst krátká a hladká.

Barva srsti
Dovolena je celá řada barev, přičemž bílá nesmí nikdy převládat.

ObrazekZpůsob chůze
Pohyb by měl být volný, plynulý a neúnavný, tlapy by se měly zvedat co nejméně, aby se pes pohyboval plynule a velkou rychlostí.

Vady
Všechny odchylky od výše uvedených bodů by se měly posuzovat jako vady, přičemž jejich hodnocení musí být v souladu se závažností odchylky.

Poznámka
Psi musí vykazovat dvě zjevně normálně vyvinutá varlata zcela setouplá v šourku.