Jdi na obsah Jdi na menu
 

Bišonek - FCI 215

Originální název plemeneObrazek
Bischon a poil frisé

Země původu
Francie a Belgie

Klasifikace F.C.I.
Skupina - 9 společenští psi
Sekce - 1 bišonci a příbuzná plemena
Podsekce - 1 bišonci

Celkový vzhled
Malý, veselý a hravý psík, živého temperamentu, s velmi jemnou srstí rostlou ve vývrtkovitých (spirálovitých) kudrlinkách, podobající se srsti mongolské kozy. Hlava je nesena hrdě a vzpřímeně, oči jsou tmavé, živé a výrazné.

Povaha
Veselá, přátelská, pozorná, odvážná, miluje děti, snadno se vychovává a je velmi učenlivý.

Velikost, proporce, substance
Kohoutková výška nemá přesáhnout 30 cm. Čím menší vzrůst, tím lepší.

Hlava a lebka
Lebeční část je delší než čenichová, hlava je harmonická v přirovnání k tělu. Líce jsou ploché a nepříliš osvalené. Stop je málo výrazný. Rýha mezi nadočnicovými oblouky je mírně patrná. Lebka je na omak spíše plochá, ačkoliv osrstěním působí jako kulatá.

ObrazekOči
Jsou tmavé, živé, nepříliš velké, bez viditelného bělma, nejsou vystupující nebo velké jako u Bruselského Grifonka nebo Pekinéze, oční víčka jsou spíše zakulacené, nikdy ne mandlové, nejsou umístěny zešikma, a jsou pokud možno tmavě pigmentované.

Uši
Jsou převislé, dobře osrstěné jemně zkadeřenou srstí, při zvýšené pozornosti jsou neseny spíše dopředu, ale jen tak, aby spodní část se dotýkala lící a neodkláněla se do strany. Uši jsou méně široké a jemnější než u pudla, ale mají dosahovat jen do poloviny čenichu.

Nos
Je zakulacený, výrazně černý, jemně zrnitý a lesklý. Čenich nesmí být těžký ani hrubý, avšak také ne špičatý.

Pysky
Jsou jemné a dosti suché. Horní pysk lehce zakrývá pysk spodní. Nikdy nejsou těžké nebo převislé. Spodní pysk nesmí být odchlíplý tak, aby bylo vidět čelisti při zavřené mordě. Okrajová sliznice pysků je černě pigmentovaná až ke koutkům.

Zuby
Skus je nůžkový nebo klešťový.

Krk
Je dosti dlouhý, vysoko a hrdě nesený, oblý a tenký u hlavy, a rozšiřuje se nenásilným přechodem až k plecím. Jeho délka se rovná přibližně 1/3 délky těla – např. u jedince vysokého 27 cm je délka krku 11 cm a délka těla 33 cm (základem pro měření krku je jeho délka od nasazení hlavy až po špičky lopatek u kohoutku).

Hrudník
Je dobře vyvinutý a dosti hluboký, předhrudí patrné, žebra zakulacená, volná žebra jsou zakulacena a ne prudce ukončena.

Hřbet
Je rovný a pevný.

Ocas
Je níže nasazený, obvykle nesen zdvižený a to překlopený na záda v rovině s linií páteře aniž by byl zatočený. Nesmí být kupírovaný.

Hrudní končetiny
Z pohledu zepředu jsou rovné, jemných kostí. Zápěstí je krátké a zepředu rovné, z profilu velmi lehce zešikmené drápky jsou přednostně černé, je to však ideál, který je těžko dosažitelný. Plece jsou dosti dlouhé, sešikmené, budící dojem, že jejich délka je stejná jako délka zbývajících končetin. Délka pažní kosti je asi 10 cm. Plece nejsou vystouplé od těla a loket není vybočený.

ObrazekPánevní končetiny
Bedra jsou široká a dobře osvalená, lehce klenutá. Pánev široká, záď jemně zakulacená, ocas nasazen poněkud níže pod hřbetní linii než u pudla.
Stehna jsou široká a dobře osvalená, hlezna jsou více zaúhlená než u pudla. Noha suchá. Slabiny: Jsou vtaženy k břichu, s jemnou kůží bez záhybů, vytvářejí téměř chrtovitý zjev.

Kůže
Pod bílou srstí se dává přednost tmavé pigmentaci kůže. Pohlavní orgány jsou pak pigmentovány černě, namodrale béžově nebo žlutohnědě.

Osrstění
Srst je jemná, hedvábná, spirálovitě (vývrtkovitě) zkadeřená, podobná srsti mongolské kozy. Není plochá ani šňůrovitá, dosahuje délky 7 až 10 cm. Jedinec může být předveden s jemně a mírně sestřiženou srstí čenichové partie a nohou.

Barva srsti
Čistě bílá.

ObrazekVady
Každá odlišnost předepsaných charakteristik se považuje za vadu, čím větší odlišnost, tím větší vada. Pigmentace kůže tak silná, že se přenáší až do srsti v podobě rezavých skvrn. Plochá, vlnitá (kudrnatá), šňůrovitá nebo příliš krátká srst. Mírný předkus nebo podkus.

Vylučující vady
Tak silně vyvinutý předkus nebo podkus, že se zuby nedotýkají, růžově zbarvená kostní houba a pysky, světlé oko, kryptorchismus, monorchismus, zaokrouhlený ocas nebo zatočený do strany, tmavé skvrny v srsti.

Poznámka
Samci musí mít dvě normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.