Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Bearded kolie - FCI 271


Originální název plemeneObrazek
Bearded Collie

Země původu
Velká Británie

Klasifikace F.C.I.
Skupina: 1 - ovčáci a honáčtí psi
sekce: 1 - ovčáci

Celkový vzhled
Štíhlý, šlachovitý aktivní pes; jeho délka přesahuje kohoutkovou výšku zhruba v poměru 5 : 4, měřeno od předního okraje prsní kosti až po vrchol sedací kosti. Feny mohou být poněkud delší. Přes robustní stavbu těla by měl být pes postaven dostatečně vysoko a neměl by působit těžkým dojmem. Charakteristickým znakem tohoto plemene je čilý a zvídavý výraz.

Povaha
Spolehlivý, inteligentní pracovní pes, bez známek nervozity nebo agresivity.

Temperament
Pozorný, činorodý, sebejistý a aktivní pes.

ObrazekVelikost, proporce, substance
Pes mírně obdélníkového rámce - přibližně 5:4, feny mohou být nepatrně delší. Přes silnou tělesnou stavbu nepůsobí těžkým dojmem
Výška: pes 53-56 cm, fena 51-53 cm
Při hodnocení by měla mít přednost celková kvalita a proporce, přehnané odchylky od ideální velikosti by se však neměly podporovat.

Hlava a lebka
Hlava ve správném poměru k velikosti těla. Lebka široká, plochá a kvadratická. Vzdálenost mezi stopem a týlním hrbolem odpovídá šířce hlavy mezi otvory uší. Tlama je silná a její délka odpovídá vzdálenosti stopu od týlního hrbolu. Působí celkovým dojmem psa se silnou tlamou a lebkou, jež poskytuje velký prostor pro mozek. Přiměřený stop.

Oči
Barevným tónem jsou sladěny s barvou srsti. Široko posazené a velké, měkké a láskyplné, nevystupují. Obočí klenuté nahoru a dopředu, jeho délka však není taková, aby překrývalo oči.

Uši
Středně velké a visící. Při vzbuzené pozornosti se jejich nasazení zvedne až na úroveň temene, nesmí se však přesahovat. Díky nim se zdá lebka širší.

ObrazekNos
Nosní houba velká a kvadratická, většinou černá, u modrých a hnědých psů však obvykle odpovídá barvou barvě srsti. Nosní houba a pysky jednobarevné, bez teček nebo skvrn.

Pysky
Pigmentace pysků a okrajů víček odpovídá barvě nosní houby.

Zuby
Zuby velké a bílé. Silné čelisti, pokud možno s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, přičemž horní řada řezáků přesahuje těsně přes dolní řadu a zuby jsou v čelistech posazeny šikmo. Klešťový skus je povolen, ale není žádoucí.

Krk
Přiměřeně dlouhý, svalnatý a lehce klenutý.

Tělo
Délka hřbetu plyne z délky hrudního koše, ne z délky beder. Žebra dobře klenutá, ale ne sudovitá. Bederní partie silná, se spoustou místa pro srdce a plíce.

Hrudník
Hluboký

Hřbet
Rovný

ObrazekOcas
Hluboko nasazený, bez zálomku a nezatočený, tak dlouhý, aby poslední obratel ocasu dosahoval nejméně k hleznu. Ve stoji nebo v pohybu nízko nesený se špičkou otočenou vzhůru, při rychlejším pohybu i rovně nesený. Nikdy nenesen nad hřbetem. Pokryt bohatou srstí.

Hrudní končetiny
Plece uložené dobře šikmo nazad. Končetiny rovné a svislé, se silnými kostmi, celé pokryté chundelatou (huňatou) srstí. Přední nadprstí lehce pružné, ale bez známek slabosti.
Tlapky oválné s dobře vyplněnými pružnými polštářky. Prsty klenuté a dobře uzavřené, dobře kryté srstí i mezi polštářky.

Pánevní končetiny
Dobře osvalené, se silnými lýtky, dobře úhlenými koleny a hluboko postavenými hlezny. Zadní nadprstí je v pravém úhlu k podložce a v normálním postoji se nachází na svislici, spuštěné z vrcholu sedací kosti.
Tlapky oválné, s dobře vyplněnými pružnými polštářky. Prsty klenuté a dobře uzavřené, dobře kryté srstí i mezi polštářky.

Osrstění
Dvojité, s jemnou, huňatou a hustou podsadou. Krycí srst hladká, tvrdá, silná a huňatá. Krycí srst není vlnitá ani kučeravá, třebaže velmi lehká zvlněnost je povolena. Délka a hustota srsti dostačuje k tomu, aby poskytovala ochranu a dobře uplatnila tvary psa, nesmí však být tak bohatá, aby stírala přirozené linie těla. Srst se nesmí nijak zkracovat. Hřbet nosu je pokryt srstí spoře, srst je po stranách poněkud delší a stačí právě tak k pokrytí pysků. Na lících, dolních pyscích a na bradě se délka srsti směrem k hrudi prodlužuje a tvoří typický vous.

ObrazekBarva srsti
Břidličně šedá, červenavá jelení, černá, modrá, všechny odstíny šedé, hnědé a pískové, s bílými odznaky nebo bez nich. Jsou-li v osrstění bílé znaky, vyskytují se na tlamě, jako lysinka na temeni, na špičce ocasu, na hrudi, na bězích a na tlapách. Má-li jedinec bílý límec, nesmí nasazení bílé srsti přesahovat přes plece. Bílá by se na vnější straně pánevních končetin neměla vyskytovat nad hlezny. Lehce tříslově zbarvené znaky jsou povoleny na obočí, vnitřní straně uší, na lících, pod kořenem ocasu a na končetinách na přechodu mezi bílou a základní barvou.

Způsob chůze
Plynulá, stejnoměrná, pružná a prostorná i při minimální vynaložené námaze.

Vady
Všechny odchylky od výše uvedených bodů by se měly posuzovat jako vady, jejichž hodnocení musí být v přesném poměru k velikosti odchylky.

Poznámka
Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.