Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

BARNEY (Cash and Carry Sonix)

 

(parson rusell teriér)

 

Obrazek

datum narození: 10.6.2007

 

termín pobytu: 31.1.2010 – 27.2.2010

 

Barney je klasickým představitelem svého plemene, je velmi temperamentní, připraven do každé akce a bystrý. Svou agilnost by mu mohlo závidět mnoho psů. Majitelka Barneyho k nám již nějaký čas dojíždí na lekce poslušnosti, vzhledem k vzdálenosti ne však moc pravidelně. Nicméně i tak spolu udělali velký pokrok ve výcviku. A Barnyho poslušnost se jen a jen zlepšuje. Při první návštěvě u nás byl Barney velmi nesoustředěný, vše ho vyvedlo z koncentrace, cviky plnil ve chvíli, kdy uznal za vhodné a nic neměl řádně dopilované ani upevněné. Barney se projevuje agresivně vůči psům a v jejich přítomnosti při přímém kontaktu neposlouchá. Kamenem úrazu je to, že má majitelka již předem strach z jeho útoku vůči psům, proto jsme se dohodnuli na prozatím krátkém internátním výcviku, abychom zjistili, zda je Barney opravdu již tak ztracený případ, jak se majitelce občas zdá :))

 

 

S Barniem budeme kromě kontaktu se psy trénovat tyto cviky:

  1. přivolání (ke mně + přiřazení k noze, za pochodu k noze)
  2. chůze u nohy + obraty, změna tempa – na vodítku, na volno
  3. dlouhodobé odložení
  4. odložení za pochodu – sedni, lehni
  5. polohy u nohy – sedni, lehni, vstaň
  6. aport
  7. odložení na dálku – lehni
  8. výstavní postoj

 

 

31.1.2010

 

Prvotní seznámení s novým prostředím:

 

Barney se chová velmi přirozeně, má velký zájem o nové prostředí přesně tak, jak se na teriéra patří. Je velice bystrý a nic mu neujde. Zhruba po pěti minutách pátrání nachází plyšáka a rozjíždí své bouřlivé hry. Barney je nejspíše zvyklý si hru vynucovat, neustále nám hračky nabízí a nabádá nás ke hře. Jeho vytrvalost je na dobré úrovniJ

 

PRVNÍ VÝCVIK

 

Vzhledem k tomu, že Barneyho známe, víme co umí a co je třeba dopilovat. Pes má velký zájem o žrádlo i o hračky, takže o motivaci k výcviku je postaráno. Výcvik probíhal poměrně bez problémů, cvičení s jiným psovodem mu nedělalo žádné potíže a myslím, že si budeme rozumět. Dopilování cviků nebude dlouho trvat, pes je velmi bystrý a je již schopen se soustředit na výcvik a i o výcvik jako takový má velký zájem.

 

 
 

Dnešní výcvik probíhal na klidném místě, kde se tu a tam objevili nějací lidé, pes jejich přítomnost téměř nevnímal a velmi dobře se soustředil na výcvik.

 

 

Chůze u nohy

Provádění cviku není nikterak špatné, pes je pohotový ve změnách tempa, zastavení i obratech, přisedá však k noze křivě a často má tendenci jít až před psovoda. Se psem je nutno dopilovat i těsnější provádění cviku, pes se často od psovoda vzdaluje. Nácvik chůze byl ve zcela klidném prostředí a potom také v klidnější části města.

 

Obraty na místě

Obraty vpravo a čelem vzad psovi nedělají velké obtíže, ale opět je tu špatné dosedání k noze a předcházení před psovoda a také i vzdálenost psa od psovoda. Vlevo je pro psa cvik nový a musím říct, že jeho nácvik se velmi daří.

 

Dlouhobé odložení

Odložení bylo dnes velmi dobře prováděné, pozornost psa po celou dobu byla výborná.

 

Přivolání ke mně

Pes velmi dobře a radostně reaguje na povel, má však špatné předsedání a často zamíří rovnou k noze. Obrat k noze je taktéž nedopilovaný, pes dělá při obcházení psovoda velký oblouk a opět dosedá k noze křivě občas má tendenci předejít až před psovoda, zastavit se před ním a dívat se s výrazem: „Cože jsi říkala?“

 

Odložení na dálku (nový cvik)

Nácvik povelu LEHNI na dálku se velmi dařil. Cvik je však zatím v počátcích.

 

Odložení za pochodu – sedni, lehni (dosud učeno jen okrajově)

I při nácviku těchto cviků byl pes velmi šikovný. Cvik však chce čas pro jeho dopilování.

 

Aport

Díky velkému zájmu o míček i aport půjde se psem dobře učit, pes rád a ochotně míček donáší, předsedání zatím není vůbec aktuální. Zatím zůstane nácvik pouze metodou hry.

 

Polohy u nohy psovoda

Sedni – pes zvládá povel sedni ze stoje i z lehu bez větších obtíží

Lehni – ze stoje pes křivě lehá a často provádí cvik dvoufázově, ze sedu je jeho provádění velmi pohotové a přesné

Vstaň – na bodu mrazu :)

 

Ještě jednou musím zmínit, že za poměrně krátkou dobu, co k nám panička s Barným jezdí, spolu udělali v poslušnost opravdu velký a znatelný pokrok a pes má k výcviku kladný vztah.

 

 1.2.2010

 

Dnes jsme Barnyho seznámili s naší psí smečkou, seznámení proběhlo kupodivu velmi dobře.

Barney se ani jednou ke psům neprojevil agresivně. A to ani při setkání na vodítku ani poté, když byl na volno. Prvotní setkání probíhalo s náhubky a na vodítku, po chvilce se naši psy pohybovali na volno, pes s náhubkem a Baronie si k náhubku vyfasoval stopovací šňůru a s ní byl puštěn na volno, nakonec byl jak bez šňůry tak bez náhubku. Psi kolem něj běhali, řádili, skákali a pes to ustál velmi dobře. Bylo zřejmé, že ne vždy si je jejich přítomností jist, ale agresivně se nezachoval a vždy po vyslovení jeho jména či povelu ihned reagoval.

Při výcviku se kolem nás motali dva pejsci, Barney plnil úkoly velmi dobře, pokud byl od nich vzdálen min 5 metrů, jakmile se ocitl blíže, měl problém povel ihned splnit – a to především přivolání. Po chvíli si na pejsky zvykl a dále probíhal výcvik bez problémů. 

Se psy jsme krátce zkusili společnou chůzi při noze, odložení za pochodu a přivolání ke mně.

 

Obrazek

 
 

Obrazek

 
 

Obrazek

 
 

Obrazek

 

Obrazek

Obrazek

 

3.2.2010

DOPOLEDNÍ VÝCVIK 9:30-10:15

Výcvik probíhal na klidném místě, trénovali jsme hlavně přivolání, odložení na dálku a chůzi u nohy. Barny spolupracoval dobře, ale nejvíce ocenil hru s míčkem. : - )

 

ODPOLEDNÍ VÝCVIK 14:00 – 16:45

Na místo cvičení jsme došli s Barneym pěšky, Barny zhruba 25min chůzi zvládl velmi dobře, asi 15 min z toho šel poslušně při noze, zbytek cesty šel na vodítku, ale nikoli tak, aby musel jít při noze, Barny je zvyklý psovoda táhnout, nerespektuje délku šňůry. Po cestě jsme potkali hned několik psů, všechna setkání proběhla výborně. Barney rozhodně nepatří ke psům, kteří vyhledávájí konflikty, spíše naopak, Barney se psům často vyhýbá, dává hlavu na stranu či ztuhne a dívá se upřeně dolů, to vše poukazuje na to, že Barney se chce sporům vyhnout, nikoli si je vynutit. Barney spory sice nevyhledává, za to ale velmi vehementně vyhledává fenečky : -) U kterých je často velmi nesoustředěn. Barney se tedy dnes ve městě vůbec neukázal jako trhač, ale jako pes, který se konfliktům se psy a psům chce vyhnout. V případě, že je Barney na vodítku a dostane se až k psovi, situace se lehce mění, vzhledem k jeho nejistotě z druhého psa vystupuje dominantně. Pokud je na volno, zatím jsem se s tímto setkáním u něj nikterak nesehnala. Toto však píšu na základě dnešku, kdy jsme sice potkali pár psů, ale je ještě brzy pro to, dělat závěry. Asi 2x se pes při spatření druhého psa nechtěl z místa hnout, po jasném povelu a korekci vodítka pes v cestě pokračoval.

Poté následoval výcvik za přítomnosti fenky, která je mnohem větší trhač, než Barney. Barney se soustředil na výcvik velmi dobře a plnil cviky se zájmem. Po výcviku jsme psy nechali společně vyběhat. Sára (přítomná fenka) si nemohla nechat ujít Barneyho občas trochu nepostrašit, Barney její útok odvrátil jasným zavrčením a zvednutím pysku, nikoli aktivní obranou. Tato reakce byla pouze obranou a upozorněním pro fenu, že její chování se mu nelíbí. Fena i pes byli okřiknuti a situace se z Barneyho strany již neopakovala, pes se začal feně vyhýbat a na její útoky (štěkání, vrčení, skákání kolem něj) reagoval tak, že se vrátil k psovodovi či se feně vyhnul a pokračoval v cestě.

Zpětná chůze domů byla po celou dobu s povelem k noze za přítomnosti druhé fenky. Oba pejsci šlapali velmi pěkně. Barney přišel, párkrát po bytě udělal kolečko s hračkou a spokojeně spí.

 

6.2.2010

 

Dopoledne byl Barney opět přítomen výcvikovým lekcím, Barney se na dva psy značně rozčílil a to ve chvíli, kdy na něj dva mladí psi chtěli naskakovat. Jeho nechuť je oprávněná, ale bylo by mnohem lepší, kdyby se pes naučil, že tyto problémy řeší psovod, nikoli on sám. Jinak se Barney choval dobře.

Pro Barneyho jsme připravili odpoledne krátký výlet, všichni psi, kterých se to mělo týkat byli samozřejmě nadšením bez sebe, někteří páníčky už méně, ale z úcty k výcvikářům se k nám přidali :) Na výletě byli přítomni tito psi:

 

Arty – cane corso

 

Atrey – cane corso

 

Ebby – cane corso

 

Sabar – německý ovčák

 

Dixie – německý ovčák

 

Echo – border teriér

 

Cilka – maďarský ohař

 

Ambra – belgický ovčák

 

Sára – kříženec

 

Bred – český fousek

 

…… no a samozřejmě zabiják Barney :)

 

Barney byl při příchodech psů v pohodě, psi přicházeli postupně, takže stihl všechny v klidu pozdravit. Z počátku byl kromě náhubku jištěn šňůrou, kterou jsme po chvíli odepnuli, protože se samozřejmě velmi motala pod nohy a z toho uskakování šňůře a brodění ve sněhu jsme byli unaveni.

Napjatě jsme čekali, kdy vrahoun zaútočí a kým začně, ale ono nějak nic. První konflikt nastal ve chvíli, kdy jsme se stavili u jedné z výletnic na kafčo a čaj a fenka cane corso Ebby byla jako jediná přivázaná, Barney se ocitnul vedle ní a fenka po něm vyjela, Barney se rozhořčil na lehce labilnější fenku tak moc, že se jal jí vše vrátit i s příplatkem. Vzhledem k tomu, že jsme držela v té chvíli své dva psy, nemohla jsem moc dobře zasáhnout. K Ebby se ihned hrnula majitelka Věrka, kterou však Ebby s Barneym bravurně smetli na zem i s hrníčkem plným čaje. To už však zakročila Lída a bylo po rvačce, oba psi byli potrestání a po celý zbytek procházky se nic nestalo a to ani těsně po útoku, kdy se Barney ocitnul vedle Ebby na úvazu znovu. Druhý a za ty tři hodiny poslední konflikt byl s nově příchozím výletníkem, českým fouskem Bredem, Bred byl na vodítku a seznamoval se se psy, kteří by se mohli s Bredem chtít poprat. Barney se šel tedy taky seznámit, sám a srabácky zezadu, když se Bred otočil, Barney vytasil své zoubky a zavrčel. Měl však tu smůlu, že jsem byla od něj asi půl metru, byl ihned potrestán, nejspíše o mé přítomnosti nevěděl, protože se trestu lekl, že odběhl asi na tři metry od nás všech a jen koukal, po zbytek procházky se k Bredovi téměř nepřiblížil a šel velmi blízko mě.

Tuto procházku jsem čekala mnohem horší, než byla, Barney spolupracoval se smečkou velmi dobře a určitě si procházku užil. Poprvé, když jsme se vraceli z Boleslavi domů, se stalo, že Barney nasedl, lehl a spal po celou cestu domů. 

 
 

Obrazek

jeden hezčí než druhý :)

 

fotogalerie z výletu ZDE

 
 

KRÁTKÉ VIDEO Z VÝLETU
 

 

 

 10.1.2010

 

Berney se stále zlepšuje, obzvláště odložení na dálku už má pěkné, i když se mu občas nechce, nebo se chce vrátit udělat povel u psovoda.

Na dopolední procházce jsme potkali 5 psů, se všemi majiteli jsem se dohodla, zda mohu Barneyho "vyzkoušet" s žádným ze psů se nepopral, ani nezavrčel, jen při styku s nimi a očuchávání je opatrný. Již si začíná zvykat, že přijde trest, když se bude chovat nevhodně.

Při dopoledním cvičení nechtěl Barney příliš poslouchat, protože jsme cvičili i s ostatními psy. Viděl jejich míček a chtěl ho také. Ostatní pejsky jsme poté zavřeli a Barney cvičil sám a dobře. :-)

Po příchodu domů z dopoledního cvičení si Ambra dovolila půjčit Berneyho hračku, to se mu nelíbilo, tak na fenku zaútočil a ta se řádně ohnala, Barney má drobné kousnutí na hlavě.  oba byli potrestáni, byla jsem přímo u toho, nyní si spolu hrají, ale Barneyho hračky jsem ze hry odstanila.

Barney si adoptoval Ambry velký pelech a odmítá spát jinde. Večer ho i pelíškem přenesu do ložnice a to je moc spokojený.

 
 

14.2.2010

Výlet k Brtnickým ledopádům

Na výlet jsme se vypravili již v půl sedmé ráno. Přijeli jsme do Šluknova k naší klientce Líbě, která má bojácnou a útočnou fenku Sáru. Nejprve jsme psy nechali  pobíhat venku, aby se seznámili, neboť Sára si svůj byteček před nezvanými hosty hlídá. Seznámení proběhlo v pohodě a klidu. Do Brtníku jsme jeli vlakem. Cestu zvládl Barney s přehledem. Připojila se k nám kamarádka se 3,5 měsíčním štěnětem psa plemene slovenský čuvač.   Ten se Barneymu líbil. Šli jsme přibližně 12 kilometrovou trasu, polovinu na volno, polovinu na vodítku. Cestou jsme potkali několik pejsků, Barney byl na vodítku, jednalo se o klidné psy. Barney ve většině případů klidně prošel kolem, při setkání s labradorem se zastavil a vyčkával. Po chvilce pes odběhl a Barney dostal velkou pochvalu za vzorné chování. Při chůzi na volno se proti nám vyřítil s řevem sebevědomého trhače jorkšírský teriér, ihned jsem utíkala k Barneymu,  ten se   zarazil a vyčkával co bude dál, to už ale přiběhla majitelka jorka a odnesla ho v náručí pryč. Barney byl opět velmi pochválen. Čekala jsem, že během procházky dojde ke konfliktu, neboť pejsků jsme potkali opravdu dost, ale Barney mne velice mile překvapil. Celou cestu domů spal a byl tak unavený, že se i rozmýšlel, zda se má po příjezdu nažrat :-)

 

Rada pro majitelku: Barney měl během návštěvy u Líby /cca 2 hod./ novou zábavu, lehnul si ke kleci s morčetem a celou dobu ho pozoroval Nechtěl se nechat odvolat ani na piškot :-) Nepořídíte Barneymu domů nového společníka?? :-) Bylo to pro něj úžasné filmové představení.

 

 

 Obrazek

 

 

Obrazek

 

 16.02.2010

Barney se při odpolední vycházce setkal s poměrně velkým množství psů, nejzajímavější setkání bylo s dvěma jack ruselli, kteří jsou sami o sobě velmi vzrušiví a nějaké rvačky za sebou již mají, Barney se ke psům vydal, chvíli se vzájemně očuchávali a poté Barney sám odešel od psů, bez náznaku sebemenšího vrčení a nejistého chování. Při cestě domů jsme potkali pána s velmi nezvládnutým stafordem, pes se zmítal na vodítku a jasně dával najevo, že kdyby byl na volno, setkání by dobře neproběhlo. Procházeli jsme s Barniem kolem psa, pes se  bez ustání choval velmi agresivně, Barnie na psa zavrčel, byl okamžite potrestán. Žádný velký útok se na psa ale nekonal. Je však smutné, že jsme nuceni, potkávat na ulici takto nezvládnuté psy, sice na vodítku, ale bez náhubku a zcela bez výchovy' Pokud je pes takto schopný vysoce agresivně a bez ustání reagovat na psa již z dálky, jak to může dál pokračovat, nechci ani zamýšlet. A na vině bude zas jen tentu druh psů.

 

19.02.2010

Dnes byl Barnie na očkování, tudíž jsme omezili akčnost celého dne a doma jsme se vrhli na intenzivní přípravu výstavní kariéry. Barnie nebyl zrovna nadšen, když už se nám podařilo z něho něco jako výstavní postoj dostat, stál s hlavou dolů, s výrazem nejznuděnějšího živočicha pod sluncem. Ožil vždy při podávání pamlsku. Během vteřiny se z něj ale opět stalo zvíře těsně před porážkou :) Nicméně, pracujeme na tom, aby vypadal k světu a paničce udělal na výstavě radost, je však již zcela jasné, že to pro něj moc velká zábava nebude, ale nechal se slyšet, že to bude trpělivě od nás dvounožců snášet. Takový on je!

 

20.02.2010

Dopoledne jsme se věnovali hlavně odkládání na dálku mezi psy. Barnie se snaží cvik často šidit je taky velý rozdíl mezi jeho provádění s košíkem a bez něj. S košíkem často zaboří hlavu do sněhu a zadek mu tancuje ve vzduchu, to mu však neprojde a dolehnout musí :)

Obrazek

Obrazek

 

 

Barnie si zvykl na předváděcí vodítko pro výstavní předvedení. Barnie se učí samostatnému výstavnímu postoji i zastavení z předvedení v pohybu do zastavení tak aby si nesedal ale v klidu stál (povel POSTOJ). Barniemu dělala a ještě stále dělá velký problém situace, kdy má vydržet chvíli stát, Barnie si automaticky sedal a nebo lehal a to jak při polohách při noze tak i právě při zastavení, což je logické, jelikož byl doposud učen pouze tomu, po zastavení psovoda se posadit k jeho noze.

V odpoledních hodinách jsme s Barniem zabrousili do psího výběhu, kde pobyt nedopadl úplně dobře. Barnieho přivítali dvě slečny, které se mu velice líbili :) Třetím výtačem byl 3-letý špringlšpaněl. Psi byli od nás vzdáleni asi 40 m, takže nešlo zaslechnout, zda Barnie vrčel. Psi se asi 5 sekjund obcházeli a než jsme k nim došli, už si vjížděli do srsti. Zdálo se, že ten impuls, který je vedl ke rvačce byl u obou stejně silný, ačkoli panička tvrdila, že se nikdy nepere. Po usměrnění psů se majitelka psa bála ho opět pustit, takže to setkání nedopadlo úplně nejlépe, Barnieho jsme však alespon přivedli na chvíli až k psovi , Barnie zavrčel a byl ihend potrestán, stále jsme trvali na tom, aby byl v jeho blízkosti, ale to už Barnie velmi  efektivně předváděl, že tam ten pes vlastně není. Znovu byl puštěn na volno, psa, který vysedával u paničky si vůbec nevšímal.

 

 

21.02.2010

Dopoledne jsme se vydali do města, potkali jsme několik psů. Velmi ráda mám plemena typu bull, ale pohled na teenagera, vláčícího urputného stafforda na flexině, asi 5cm tlustém koženém obojku a bez náhubku, mě od blízkého setkání odradil. Myslím, že i Barnie byl rád, že se tomu vyhnul :) Za celou cestu jsme potkali asi 8 psů. Z toho se Barnie jednou při spatření psa pokusil zaseknout, posadil se a nechtěl jít dát, ihned následovala korekce vodítkem a Barnie poslušně cupital, myslím si, že pokud ani majitelka nenechá psovi žádný čas na to, aby se před psem zasekával, ale ihned ho zkoriguje, rychle to vymizí i u ní. Právě toto čekání považuji za špatný krok v jeho nápravě. ZAatavením psovod jednak poukazuje na to, že se něco děje a že je třeba být na pozoru a ve vypjaté situace ale jednak si rozhodně nepolepšuje v ovladatelnosti psa a ani nemůže docílit nevšímavosti Barnieho k jiným psům, ve chvíli kdy má provádět například chůzi u nohy. Těsně před domovem vyběhl střední knírač. Hrnul se k Barniemu, Psi se očuchali a v klidu od sebe odešli.

 

Odpolední výcvik probíhal velmi dobře. Cvičili jsme jak na pamlsky tak na hračky.Zhruba po 50 min. jsem výcvik ukončila, ale Barniemu se to očividně zdálo málo, stál na místě výcviku a nechtěl jít. Poté začal provokativně štěkat. Na povel KE MNĚ, však ihned reagoval a měl po srandě, domů šel celou cestu při noze :)

 

 23.2.2010

Dnes Barney ochotou k výcviku zrovna nesrsšil, neměl svůj den, nakonec jsme to spolu však zvládli a Barney se po celý den podivně vtíral, neustále se chtěl mazlit, .... třeba bude cvičící den zítra :) Video, které zde přidávám je ze dvou dnů. 22.2. a 20.2. Barney se velmi zlepšil v povelu vstaň z bodu mrazu je to na velmi dobré cestě, má však záhadný dar přes noc zapomenout, co přes den dřel a pochopil :) Takže často s dobrým pocitem, že už na povel sám vstává jdeme spát  a ráno nás čeká opět to stejné překvapní, pes položen u nohy psovoda na povel vstaň nereaguje, tupě kouká na psovoda a po chvíli vyskočí  na psovoda a dožaduje se pochvaly :)) K povelu aport jsem řidali prvotní nácviky předsedání.

 

24.02.2010

DOPOLEDNÍ VÝCVIK:

Ranní procházka proběhla bez problémů, potkali jsme s Barneym dva pejsky, první byl německý ovčák, starší pes, pes nabířil k Barneymu, ten se však psovi elegantně vyhnul, starší NO ještě chvíli koukal na Barneyho, který pohrdl jeho pozdravem a potom se vydal dál. Druhý pes byl střední kříženec, který Barneyho velmi bouřlivě vyzíval ke hře, do psa narážel, skákal přes něj, Barney toho měl dost a zavrčel, ihned nusledoval zakazovací povel FUJ! a pes se ihned zklidnil. Mladý pes mu však nedal pokoj a neustále se ho snažil přesvědčit o tom, že on je ten pravý pro tuhle chvíli. Barneyho jsme zkusila 3x od psa přivolat, bez problémů ihned na povel reagoval.

Dál jsme cvičili  v bytě, snažili jsme se urputně dopilovat povel vstaň, Barney měl ráno opět vypláchnutý mozeček, ale ke konci se již povel vstaň opět dařil. Věnovali jsme se výstavnímu postoji, když jsme postoj zkoušeli potřetí, byl Barney již velmi znechucen a nechtěl spolupracovat :) Obraty na místě jsou stále dost nepřesné a to hlavně obrat vlevo. Při dlouhodobém odložení pes vydržel asi 15 minut a poté se vzbouřel, štěkal na mě z místa, určeném k odložení, nicméně, měl smůlu, vyčkal tam tedy ještě 5 minut a teď mi neustále vráží do ruky hračky.

 

takto vypadá cesta domů s Barneym z Ml.Boleslavi .... únava, je únava  br />

 

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

společné odložení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář