Jdi na obsah Jdi na menu
 

Anglický kokršpaněl - FCI 5
 

 

 

Originální název plemeneObrazek
English cocker spaniel

 

Země původu
Velká Británie

Klasifikace F.C.I.
Skupina - 8 slídiči a retrívři
Sekce - 2 slídiči

Použití
Společník, lovecký pes

Celkový vzhled
Veselý, robustní, sportovní, dobře vyvážený, kompaktní lovecký pes. Je přibližně právě tak dlouhý, jako vysoký.

Povaha
Jemný, přítulný pes, plný života a překypující energií.

Temperament
Veselá povaha se projevuje neustálým pohybem ocasu, který je též typickým výrazem jeho snaživosti, zvláště, když pracuje na stopě zvěře, zcela beze strachu i v hustém houští.

Velikost, proporce, substance
Hmotnost se má pohybovat od 12,7 do 14,5 kg

ObrazekHlava a lebka
Čenichová partie je hranatá, stop výrazný, umístěný ve středu vzdálenosti od špičky nosu po týlní hrbol. Mozkovna dobře modelovaná, ani příliš jemná ani hrubá. Líce nevystupují.

Oči
Plné, kulaté, nikoli však vystupující. Oříškově nebo hnědě zbarvené, v souladu s barvou srsti, ušlechtilého a inteligentního výrazu, s jasným, pozorným a veselým pohledem.

Uši
Zavěšené, nasazené ve výši očí. Jsou tenké, dosahující až k vrcholu nosu. Jsou dobře pokryté dlouhou, hladkou, hedvábnou srstí.

Nos
Nos má být dostatečně široký a dobře vyvinutý, aby poskytoval psu vynikající čichový smysl.

Zuby
Silné čelisti, skus nůžkový, pravidelný a úplný, zuby nasazeny kolmo v čelistech.

Krk
Dlouhý a svalnatý, dobře nasazený do šikmo položených lopatek.

Tělo
Kompaktní, pevně vázáno, působí dojmem koncentrované síly a neochabující výkonnosti.

Hrudník
Dobře vyvinutý, hluboký, vepředu ani příliš široký, ani úzký. Žebra dobře klenutá.

Kohoutek
Kohoutková výška je přibližně u psů 39 - 41 cm, u fen 38 - 39 cm.

Hřbet
Rovný, krátký, neobyčejně silný a pevný hřbet v poměru k velikosti a hmotnosti psa se směrem k prutu mírně svažuje. Bedra krátká a široká, ke konci, k nasazení ocasu, jen lehce skloněná.

ObrazekOcas
Je charakteristickým ukazatelem ušlechtilosti u všech španělů. Nízko nasazený prut u lehčího a živějšího kokra může být nesen výše, než u ostatních druhů španělů. Nikdy jej však nesmí nést vztyčený, spíše v linii s hřbetem, a čím níže, tím lépe. Při práci má být prut u tohoto nejchytřejšího a nejveselejšího člena rodiny španělů v neustálém pohybu. Nemá být příliš zkracován.

Hrudní končetiny
Lopatky jsou šikmo uložené, suše osvalené. Končetiny mají silné kosti, jsou rovné, dostatečně krátké na využití koncentrované síly, ne však tak krátké, aby omezovaly enormní snaživost psa v pohybu při práci.

Pánevní končetiny
Široké, dobře osvalené, náležitě silných kostí. V koleni správně zaúhlené, pod hlezny krátké.

Osrstění
Hladké, hedvábné, nikdy drátovité nebo vlnité, ne příliš bohaté, nikdy loknaté. Trup, hrudní i pánevní končetiny nad hlezny jsou na patřičných místech porostlé delší srstí.

Barva srsti
Barva srsti může být rozličná. U jednobarevných jedinců není, s výjimkou odznaku na hrudi, přípustná bílá. Barvy: zlatá, černá, černá s pálením, hnědá, hnědá s pálením, sobolí - zlatá, oranžový bělouš, zlato bílá, tmavě modrý bělouš, světle modrý bělouš, modrý bělouš, černo bílý, modrý bělouš s pálením, světle modrý bělouš s pálením, hnědý bělouš, ...

Způsob chůze
Bezvadný, se silnou akcí pánevních končetin, vydatný.

ObrazekVady
Jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.

Těžké vady
Hrubá lebka, slabé kosti, kadeřavá srst, strmé lopatky, otevřené tlapky, nesprávné pohyby, slabá záprstí, vysoko nesený prut, nevyvinutý čelní sklon, světlé oko.

Poznámka
Psi musí mít dvě zřetelná varlata, zcela sestouplá do šourku.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář