Jdi na obsah Jdi na menu
 

Anglický buldok

 

STANDARD PLEMENE

Originální název plemeneObrazek
Bulldog

Země původu
Velká Británie

Klasifikace F.C.I.
Skupina - 2 Pinčové, knírači, plemena molossoidní (dogovitá plemena typu mastifa) a švýcarští salašničtí psi
Sekce - 2 molossoidní
Podsekce 2.1 - typ mastif

Použití
Společník

Celkový vzhled
Krátkosrstý, podsaditý, spíše hluboko posazený, široce stavěný, silný a kompaktní. Masivní hlava, v poměru k tělu poněkud veliká. Žádný ze znaků nesmí dominovat tak, aby byla narušena celková vyváženost, nebo aby se zdála nepříznivě ovlivněna pohyblivost psa. Obličejová partie krátká, tlama široká, tupá a směřuje nahoru. Trup krátký, dobře svázaný, silné končetiny, dobře osvalené a v silné kondici. Pánevní končetina vysoká a silná, ale ve srovnání s těžkou hrudní končetinou působí poněkud lehčeji. Feny nejsou tak velkého rámce a silně vyvinuté, jako psi.

Povaha
Pozorná, smělá, odvážná, věrná, spolehlivá, divokého vzhledu, ale milé povahy.

Velikost, proporce, substance
Váha:Psi 25 kg
Feny 22,7 kg

Hlava a lebka
Objem hlavy velký (měřeno před ušima), odpovídá přibližně kohoutkové výšce psa. Při pohledu zepředu se zdá hlava od čelisti až po temeno velmi vysoká, ale i široká a hranatá. Vedle očí prostorné, dobře zaoblené líce. Při pohledu z boku se hlava jeví od týlu až ke špičce čenichu velmi vysoká a krátká. Čelo ploché, volné záhyby kůže na a kolem hlavy, nejsou však ani příliš silně vyvinuté, ani nesmí překrývat obličej. Lebeční kosti vyjádřené, široké, kvadratické a vysoké; hluboká a široká rýha mezi očima. Od stopu probíhá až ke středu temene široká a hluboká čelní rýha, která je hmatatelná až k týlnímu hrbolu. Obličejová partie od přední strany lícních kostí až po špičku čenichu krátká, s kožními záhyby. Vzdálenost od vnitřního koutku oka (nebo od středu stopu)až ke špičce nosu nepřesahuje vzdálenost špičky nosu k okraji dolního pysku. Čelist široká, masivní a hranatá. Délka dolní čelisti výrazně přesahuje horní čelist a tvoří dobrý oblouk. Při pohledu zepředu musí být různé partie obličejové části hlavy vyvážené vůči myšlené ose.

Oči
Při pohledu zepředu jsou uloženy hluboko v lebce, dosti vzdálené od uší. Oči, stop v jedné přímce kolmé na čelní brázdu. Široce od sebe posazené, ovšem vnější koutky se nacházejí na vnitřní linii lícních kostí. Jsou kulaté, přiměřeně velké, ani zapadlé nebo vypouklé. Barva očí velmi tmavá - skoro černá. Nesmí být vidět bělmo, když se pes dívá dopředu.

Uši
Vysoko nasazené, takže přední okraje obou uší, při pohledu zepředu tvoří ne nejvyšší křivky hlavy. Mají být co možná nejdál od sebe a od očí. Malé a tenké. Růžovité je korektní : na zadní straně dovnitř složené a dozadu stažené, horní okraj ucha je do strany též tažen dozadu, vnitřní ucho je částečně viditelné.

Morda
Tlama krátká, široká, obrácená vzhůru a od koutku oka až po koutek pysků velmi hluboká.

Nos
Nos a nosní otvory velké, široce otevřené, oddělené svislou výraznou rovnou rýhou uprostřed a vždy černé, nikdy ne játrové, červené ani hnědé. Špička nosu je posazena dozadu směrem k očím.

Pysky
Široké, převislé - hluboké, spodní čelist ze strany plně zakrývají, ale vepředu musí dosahovat ke spodnímu rtu a plně zakrývat zuby.

Zuby
Čelisti široké a hranaté, šest řezáků v jedné přímce mezi špičáky, které jsou daleko od sebe. Zuby velké, mohutné, při zavřené tlamě nejsou viditelné. Při čelním pohledu je dolní čelist paralelně před horní čelistí.

Krk
Přiměřené délky (lépe kratší, než delší), velmi silný, hluboký a mohutný. Dobře klenutý, s hodně volnou kůží v silných záhybech, na hrdle od spodní čelisti po hruď tvořící oboustranný lalok.

Tělo
Trup je daleko odzadu žebrován, břicho je vtažené a nevisící.

Hrudník
Hrudní koš široký, ze stran klenutý, dobře vyjádřený a hluboký. Velký průměr hrudního koše, za hrudními končetinami kulatý průřez (ne plochá žebra, ale žebra dobře klenutá).

Hřbet
Krátký, silný, v plecích silný, v bedrech poměrně štíhlejší. Bezprostředně za plecemi hřbet lehce klesá (nejnižší bod hřbetní partie), odtud páteř stoupá k bedrům (nejvyšší bod beder je výš, než kohoutek), pak horní linie strměji klesá - obloukem - k ocasu (nazývá se "roach-back" - "kulatá záda"), což je pro toto plemeno charakteristický znak.

Ocas
Nízko nasazený, z kořene dosti silný, vychází poměrně rovně, a pak se ohýbá dolů. Kulatý, krátce osrstěný, bez praporců a hrubého osrstění. Přiměřeně dlouhý, spíše kratší než dlouhý, silný v nasazení, rychle se zužující k jemné špičce. Nesen dolů (aniž by se konec ocasu točil nahoru), a nikdy ne nad linií hřbetu.

Hrudní končetiny
Přední končetiny velmi silné a mohutné, dobře vyvinuté, široce postavené, silné, svalnaté a rovné. Vnější linie se jeví spíše klenutá, ale kosti jsou rovné a silné, nejsou zkřivené ani vyhnuté. V poměru k pánevním končetinám jsou krátké, ale ne natolik krátké, aby se zdál hřbet dlouhý, nebo aby tím trpěla aktivita psa a pes působil chromým dojmem. Loketní kloub hluboko posazen, výrazně odstává od hrudníku. Přední nadprstí krátké, rovné a silné.

Pánevní končetiny
Zadní končetiny mohutných kostí, svalnaté, poměrně delší než přední, tudíž jsou bedra vyvýšená, zánártní kosti lehce zaúhlené, nohy delší a svalnaté od beder až k zánártní kosti, nártní kosti krátké, rovné a silné. Kolena oblá a lehce ven vytočená, proto se zánártní kosti lehce vtáčejí k sobě a tlapy se mírně vytáčejí ven.

Osrstění
Jemné struktury, krátké, husté a hladké (tvrdé jen díky krátkosti a hustotě, nikdy však nepůsobí jako kartáč).

Barva srsti
Jednobarevná nebo jednobarevná s tmavou maskou ( smuts). Vícebarevná vždy jasné a čisté barvy, též žíhaná, červená v mnoha odstínech jako srnčí červená, rezavá, plavá atd., bílá a strakatá - to je bílá s výše uvedenými barvami. " Dudley" to zn. s hnědým nebo masovým nosem, černá a černá s hnědou jsou nepřípustné.

Způsob chůze
Zvláštní, těžkopádná chůze, jakoby krátkými, rychlými kroky, chodící po špičkách. Zadní nohy nezvedá příliš od země, což vypadá jakoby šoupal nohama po zemi. Při běhu se plece střídavě poněkud vysouvají.

Vady
Každá odchylka z výše jmenovaných bodů se má posuzovat jako chyba. Jejich závažnost pak v přesném poměru ke stupni důležitosti chyby.

Poznámka
Psi mají mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, která se zcela nacházejí v šourku.

 

 CHOVATELSKÉ STANICE

ARCITA

Chovatelská stanice se zabývá chovem anglických buldoků

 Ivana Mašková

Hořesedly 58,

270 04 Hořesedly, okr. Rakovník

tel: +420 313 582 032, +420 603 183 052

skype: arcita-bulldogs

e-mail: arcita@c-box.cz

www: http://www.arcita-bulldogs.com

Obrazek

Zlatá dolina

Chovatelska stanice se zabývá chovem irských vlkodavů a anglických buldoků

Kovarova Svatoslava

Krizanovice 256

Tel-777965896,

E-mail: Svatoslava1@seznam.cz

www: http://www.zlatadolina.cz/news.php

Obrazek

 

PSI VE VÝCVIKU / PROŠLI VÝCVIKEM

- žádný pes ve výcviku

 

FOTOGALERIE

portrét plemene

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář