Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americký buldok

 ***

STANDARD PLEMENE

Standard F.C.I. čísloObrazek

Není uznán FCI

Název plemene
Americký buldok / american bulldog

Původ
USA

Použití
Společník, hlídač.

Celkový vzhled
Americký buldok je silný, atletický, mohutný pes střední velikosti. Jeho pohyb je lehký, dynamický a účelný, působí dojmem rychlosti, síly a hbitosti. Je inteligentní a zvědavý. Je neohrožený a nebojácný, aniž by jevil známky zbytečného nepřátelství nebo dokonce přehnané agresivity. První dojem, kterým by měl na člověka zapůsobit, je dojem velmi velkého, atletického buldoka, a ne silného teriéra.

Velikost, proporce, substance
Americký buldok byl chován na práci, ne pro psí přehlídky, takže je velký rozdíl mezi velikostmi psů.
Psi mohou být vysocí od 55,8 – 71 cm.
Fenky jsou menší asi od 43,2 – 66 cm.
Pes byl měl vážit od 41 kg do 61 kg. Váha by měla být v proporci s výškou. Pes vážící 41 kg by měl být 55,8 m vysoký. Pes vysoký 68,9 nebo 71 cm by měl vážit spíš 61 kg.Ideální pes by byl asi 63,5 cm vysoký a vážil by 54 kg. Tyto váhy jsou pro dobře svalnatého psa. Am. buldok je pracovní pes, a samotná velikost nehraje žádnou roli. Dobře vypadající pes se 49,5 kg je lepší, než špatně vypadající pes s 58 kg. Ale tento typ teriéra není obvyklý v chovu a neměl by být brán v úvahu. Jestliže je pes v pořádku, je lepší mít psa velkého než malého.

Hlava a lebka
Linie hlavy jsou pravoúhlé. Lebka by měla být široká a čtvercová. Temeno ploché, ale opatřené silnými svaly. Mezi očima zřetelná čelní rýha. Hluboký, výrazný stop.

Oči
Oči kulaté a široko posazené, hnědé.

Uši
Uši mohou být neseny složené dozadu nebo překlopené, žádnému z uvedených způsobů se nedává přednost. Uši mohou být neseny i napůl vztyčené.

Morda
Tlama rovněž čtvercová a pravoúhle řezaná. Tlama by měla být hluboká, široká a silná. Délka tlamy by měla být přibližně 35 až 40 procent celkové délky hlavy.

Nos
Nosní houba široká, černá, s velkými nosními otvory.

Zuby
Žádoucí je lehký předkus (přibližně osminu palce). Zuby velké a silné.

Krk
Krk by měl odpovídat tělu - poměrně krátký, ale ne příliš, silný a mohutný. Krk psa je místem, které nese hlavní nápor síly při boji s nepřítelem a musí být dostatečně dlouhý, aby dobře přenášel sílu, dostatečně krátký, aby byl pevný, a dostatečně svalnatý, aby mohl sílu vyvinout.

Tělo
Trup robustní a silný. Americký buldok je mohutný, široký pes, avšak šířka by neměla být přehnaná, a pes by neměl působit sudovitě. Plece široké a mohutně osvalené.
Břicho poněkud vtažené.

Hrudník
Hluboký, s dobře klenutými žebry.

Hřbet
Poměrně krátký a velmi silný. Rovný hřbet je přípustný, avšak nedává se mu přednost.

Ocas
Dostatečně dlouhý, aby dosahoval k hleznům nebo i delší. Středně silný, a jako prodloužení páteře by měl být robustní. Při pohybu nebo při vzrušení je často nesen nad hřbetem. Na konci by měl být lehce zatočený do půlkruhu, což bývá dobře vidět, nese-li pes ocas nad hřbetem.

Hrudní končetiny
Hrudní i pánevní končetiny by se měly posuzovat jako celek, protože musí být vyvážené.
Hrudní končetiny rovné a velmi svalnaté.

Pánevní končetiny
Pánevní končetiny amerického buldoka by měly být výborně osvalené, avšak nejsou tak široké, jako jeho plece. Pánevní končetiny přiměřeně úhlené a jejich postoj musí být rovnoběžný.

Osrstění
Krátké, tvrdé a lesklé. Srst odráží celkový zdravotní stav psa a měla by být čistá a lesklá.

Barva srsti
Přednost se dává barvě s alespoň 50 % bílých ploch. Přípustný je i zcela bílý pes, avšak je třeba se přesvědčit, že bílí psi nemají problémy se sluchem. Barevné skvrny mohou být libovolného odstínu žíhání nebo libovolného odstínu hnědé (pálená, červená, žlutá, plavá atd.). Přednost se dává bílým psům s barevnými skvrnami. Na další stupeň v pořadí žádoucích barev patří barevní psi s bílými skvrnami a nakonec psi barevní s odznaky.

Způsob chůze
Americký buldok by se měl pohybovat rychle, hbitě a působit dojmem síly. Krok by měl být pružný, a pánevní končetiny by měly mít výrazný posun a poskytovat pohybu psa dynamiku, neměly by jen následovat tělo psa. Akce pánevní končetiny by měla být výrazná. Všechny končetiny by se měly pohybovat souběžně se směrem pohybu psa. Je-li pes v pohybu, neměly by se hrudní končetiny křížit ani vyhazovat. Pánevní končetiny by se neměly pohybovat obloukem, ale přímo ve směru pohybu psa. Délka kroku by měla být přiměřená, ani příliš krátká a drobná, ani dlouhá (a podobná kroku dobrmana).

Vady
- Lehká nebo úzká hlava.
- Zřetelná sbíhavost linií, odchylky od pravoúhlého vzhledu hlavy.
- Úzká nebo zužující se tlama.
- Výrazný předkus, při němž jsou při zavřené tlamě vidět zuby.
- Obě oči modré.
- Kupírované uši.
- Růžové nebo skvrnité nosní houbě se nesmí dávat přednost.
- Slabý, měkký hřbet nebo hřbetní linie klesající k zádi.
- Jakýkoliv náznak nedostatečného vývinu končetin.
- Kravský postoj. Vybočené nebo vbočené tlapy hrudních končetin.
- Krátký nebo rovný ocas, příliš zatočený. Ocas nesmí být kupírován.
- Jakákoliv odchylka od uvedených velikostí. Závažnost vady závisí na velikosti odchylky od udaných hodnot.
- Psům, kteří jsou podobni teriérům, je třeba se důsledně vyhýbat.
- Barva srsti černá, černá s pálením, černá s játrovou, merle a plavá s černou maskou nejsou přípustné. Plavá je přípustná pouze bez masky.

Vylučující vady
Psi s menší váhou než 75 liber (37 kg), feny s váhou méně než 60 liber (27 kg). Barvy černá, černá s pálením, černá a játrová, merle a plavá s černou maskou. Psi, kteří nemají dvě normálně vyvinutá varlata, zcela spuštěná v šourku. Kupírované uši nebo ocasy.

Poznámka
Psi musí vykazovat dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, zcela sestouplá v šourku.

 

 CHOVATELSKÉ STANICE

zatím nebyly vloženy žádné prezentace

 

FOTOGALERIE

portrét plemene

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář