Jdi na obsah Jdi na menu
 

Aljašský malamut

 

 

STANDARD PLEMENE

Originální název plemeneObrazek
Alaskan malamute

Země původu
USA

Klasifikace F.C.I.
Skupina 5 - špicové a primitivní psi.
Sekce 1 - severští saňoví psi.
Bez zkoušek z výkonu.

Použití
Saňový pes

Celkový vzhled
Robustně stavěný pes s hlubokým hrudním košem a silným kompaktním tělem. Pevný postoj mu dává vzhled velké aktivity, ukazuje zájem a zvědavost. Malamut se pohybuje s pyšným držením těla, se vztyčenou hlavou a bdělýma očima . Tělo a výraz ukazují vytrvalost a inteligenci. Oči mají vlčí vzhled svým umístěním, ale měkký výraz ukazuje sklon k laskavosti.

Povaha
Aljašský malamut je laskavý, přátelský pes, není psem jednoho pána. Je věrným, oddaným společníkem, na výzvu hravým, ale obecně v dospělosti pozoruhodný svojí důstojností.

Velikost, proporce, substance
Výška psi: 63cm
feny: 58cm
Váha psi: 39–45kg
feny: 29–35kg
Hodnocení velikosti by nemělo převažovat nad celkovým hodnocením typu, správných proporcí, pohybu a ostatních funkčních znaků. Jsou-li posuzovaní psi shodní co do typu, proporcí, pohybu, dá se přednost psovi, který se nejvíce blíží ideální velikosti. Hloubka hrudníku odpovídá zhruba polovině kohoutkové výšky psa, nejhlubší místo hrudníku se nachází hned za hrudními končetinami. Délka trupu od ramene po vrchol kosti sedací přesahuje kohoutkovou výšku psa. Trup nesmí být přehnaně těžký a kosti musí být v dobrém poměru k velikosti.

Hlava a lebka
Hlava: široká a hluboká, je harmonických tvarů a elegantní, není hrubá, ale ve správném poměru k velikosti psa. Výraz je jemný a zřetelně vyjadřuje laskavost a přátelskost psa.
Lebka: široká a středně klenutá mezi ušima, směrem k očím poněkud plošší a užší. Mezi očima je naznačená čelní rýha. Spojením horní linie lebky a horní linie hřbetu nosu tvoří mírný stop.
Stop: mělký

Oči
Šikmo posazené v lebce. Oči jsou hnědé, mandlového tvaru a středně velké. Modré oči jsou diskvalifikující vadou. Okraje víček jsou černě pigmentované, s výjimkou psů s červenou srstí, ta povoluje hnědou barvu.

Uši
Středně velké, ale vzhledem k velikosti hlavy malé. Uši jsou trojúhelníkového tvaru, s poněkud zaoblenými špičkami. Jsou nasazeny široce na vnějších stranách mozkovny ve stejné výšce s horním okrajem oka. Jsou-li vzpřímené, působí dojmem, jakoby odstávaly od hlavy. Vztyčené uši ukazují poněkud směrem vpřed, ale při práci bývají uši někdy složeny k lebce. Vysoko nasazené uši jsou vadou.

Morda
Široká a mohutná, v dobrém poměru s velikostí mozkovny, od kořene tlamy po čenich se lehce zužuje co do šířky i hloubky.

Nos
Černý. U červených psů je povolena hnědá barva. Světlejší žíhání "sněhového" čenichu je přijatelné.

Pysky
Těsně přiléhající.

Zuby
Horní a spodní čelisti široké s velkými zuby, skus nůžkový, ale nikdy předkus či podkus. Není vyžadována plnochrupost, ale je upřednostňována.

Krk
Silný, mírně klenutý.

Tělo
Tělo silné a kompaktně stavěné, ale ne příliš krátké.
Bedra: pevná a dobře osvalená. Dlouhá bedra oslabující horní linii jsou vadou.

Hrudník
Hrudní koš silný a hluboký.

Hřbet
Rovný a mírně klesající k zádi.

Ocas
Středně nasazen, v základně plynule navazuje na linii páteře. Pokud pes nepracuje, je ocas nesen nad hřbetem. Ocas však není zatočen, ani zakroucen proti zádi, ani není huňatý jako u lišky. Ocas malamuta je dobře osrstěn a vzhledem připomíná chochol.

Hrudní končetiny
Plece: středně skloněné; hrudní končetiny silných kostí a dobře osvalené, při pohledu zepředu až k nadprstí rovné.
Nadprstí: krátké a silné a při pohledu ze strany poněkud skloněné.
Tlapy: podobné sněžnicím, hluboké a uzavřené, s pevnými polštářky tlap, díky nimž vypadají tlapy pevné a kompaktní. Tlapy jsou velké, prsty těsně přiléhající a dobře klenuté. Mezi prsty roste ochranná srst. Tlapy jsou silné a tvrdé, drápy krátké a silné.

Pánevní končetiny
Zadní končetiny jsou silné a mohutně osvalené ve stehnech, kolena přiměřeně úhlená a dobře skloněná. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny v postoji i v pohybu rovnoběžné s pohybem hrudních končetin, nejsou ani příliš úzké, ani příliš široce postavené. Paspárky pánevních končetin jsou nežádoucí a odstraňují se krátce po narození štěňat.

Osrstění
Malamut má silnou tvrdou krycí srst; nikdy nesmí být dlouhá, ani měkká. Podsada je hustá, dlouhá jeden až dva palce, mastná a vlnitá. Délka krycí srsti i podsady se mění. Srst je poměrně krátká až středně krátká na bocích, její délka roste na plecích a krku, na zadní straně zádi, na zadní straně stehen a ocasu. V letních měsících mívají malamuti srst obvykle kratší a méně hustou. Malamuti se předvádějí s přirozeně upravenou srstí. Trimování je nepřípustné s výjimkou úpravy tlap tak, aby vynikl jejich přirozený tvar.

Barva srsti
Obvyklé barvy jsou počínaje světle šedou přes střední odstíny šedé až po černou, sobolí a odstíny sobolí až po červenou. Barevné kombinace jsou přijatelné v podsadě a na okrajových částech těla. Jediná jednotná povolená barva je celá bílá. Bílá je vždy převažující barvou na spodní straně trupu, částech končetin, tlapách a části znaků na obličeji. Na přední straně hlavy lysina, límec nebo skvrna na šíji jsou atraktivní a přijatelné. Malamut má plášť a skvrny rozkládající se po trupu. Nerovnoměrné skvrny jsou nežádoucí.

Způsob chůze
Krok malamuta je vytrvalý, vyvážený a plný síly. Na svoji velikost a stavbu těla je velmi čilý. Při pohledu ze strany vykazují pánevní končetiny silný posun, který se přenáší dobře osvalenými bedry k hrudním končetinám. Hrudní končetiny získávají silný impuls zezadu, který přenášejí v plynulý dlouhý krok. Při pohledu zepředu nebo zezadu se končetiny pohybují v přímce, ne příliš těsně, ani příliš daleko od středové linie. Při rychlém klusu mají končetiny tendenci pohybovat se blíž k ose těla. Kulhání nebo jakýkoliv krok, který není dokonale účelný a neúnavný, se postihuje.

Vady
Všechny odchylky od výše uvedených bodů se hodnotí jako vada; hodnocení vady by mělo přesně odpovídat stupni dané odchylky od ideálu.

Vylučující vady
Modré oči.

Poznámka
Psi musejí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela spuštěná v šourku.

 

 CHOVATELSKÉ STANICE

Z Kováňské tvrze

Naše chovatelská stanice patří mezi malé rodinné. V současné době máme doma dva chovné psi a a jednu fenu a a poskytujeme chovatelský servis jedné feně ve spoluvlastnictví.

Naším cílem je odchovat kvalitní štěňata s vyvinutým sociálním cítěním, neboť malamut je především psem společenským, který vyžaduje kontakt se svojí lidskou smečkou.

M. Hencová

www.malamuti.estranky.cz

Obrazek

 

FOTOGALERIE

portrét plemene

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář