Jdi na obsah Jdi na menu
 

AGRESE PSA K MAJITELŮM

 

V počátku chci poznamenat to, že zde není rozebrána agrese strachová, pokud se k Vám pes chová agresivně ze strachu, je nutný zcela jiný přístup a nelze napsat k tomu problému obecné rady.

Co dělat, když z Vašeho štěněte vyrostl agresivní jedinec vůči vlastním pánům?

Chyba je hlavně v hierarchii. Mnoho lidí se nad malým štěňátkem rozplývá a všechny jeho činy omlouvá, ale pes je velmi chytrý tvor a veškéré úlevy a nedůslednost z Vaší strany si pamatuje. Někdy stačí pár chybiček, zaváhání nebo strach a pes se začne cpát na místo vůdce smečky. Většinou každý jen trošku dominantnější pes v pubertě určitým způsobem zkusí, co vše může a pokud je  v nezkušenných rukách, nebo u majitelů co mu vše dovolí, zkouší víc a víc, až se najednou octne v pozici alfa a opravdu si do ničeho nenechá "kecat". Poté mají jeho majitelé a okolí plno řečí, že zrovna ten pes je zlý, ale pes je smečkový tvor a vůdce, musí být opravdu vůdce, pokud vůdce nezastává svojí funkci, převezme jí právě pes … není to chyba psa, ale majitele. Když se tak stane, je třeba mu to přehnané sebevědomí zase vzít. Na každého psa je nutný trošku jiný postup, proto zde nenajdete přesný popis nápravy, ale jen několik obecných rad.

 

1) Pevné zázemí jako jistota?

Je třeba si uvědomit, kde si je pejsek nejjistější … je to jeho pelíšek, proto mu ho seberte, dejte mu nový, něco co je ze začátku neutrální, položte ho na jiné místo než ten předešlý a poprvé si na něj sedněte Vy...chvilku tam pobuďte ať Vás pes vidí, že je to i Vaše. Je vhodné, pelíšek často prát a měnit jeho místo, proto, aby v něm nezískal postupem času již odbouranou jistotu.

 

 

2) Začátek a konec hry je prioritou vůdce

Seberte mu všechny hračky a pokaždé, když si bude chtít hrát, je-li pes hravý, ignorujte ho, hru začíná zásadně vůdce smečky a také ji ukončí, když si s ním budete hrát a všimnete si, že pejska to přestává bavit a mohl by on sám chtít ukončit hru, hned jí ukončete a hračku schovejte. Jestli si s ním hrajete tak, že se o něco taháte, nikdy Vám to pes nesmí vzít, musíte ho vždy přetáhnout Vy, jestli je pejsek větší a má větší sílu, tak se s ním netahejte ! Jen by mu to zvýšilo sebevědomí.

 

3) Agresivní chování musíte náležite potrestat.

Jestli po Vás pes vyjíždí, může to být pro Vás dost nebezpečné. V takovém případě musíte naleznout řešení, kdy bude možné psa potrestat, připněte mu tedy na obojek delší vodítko, nejvhodnější by bylo mít stahovací obojek pro možnost vycukání (simulace skousnutí krku při trestání psím vůdcem podřízeného psa). Lehce ho potom budete mít po kontrolou a trest můžete aplikovat na dálku, aby nedošlo k pokousání. Útok svého psa musíte náležitě potrestat, sami musíte však poznat, jaký trest je ten dosatečný a nevyhýbejte se ani silné intonaci hlasu. V případě, že máte ze svého psa strach a patří k těm větším plemenům, nechte mu klidně i doma náhubek, při správné velikosti náhubku psovi nedělá problém v něm spát i pít.

 

 

4) Poslušností ke správné hierarchii

I podle poslušnosti svého psa, poznáte, jak moc je váš vztah v pořádku, pokud Vás naprosto ignoruje, je to při nejmenším známkou toho, že jste jeho výcvik nezvládli. Pokud se pes cítí v pozici vůdce, rozhodně nebude ovladatelný, což ale neznamená, že nesplní žádný cvik. Ale logické je, že poslušnost náleží podřízenému, nikoli nadřízenému... Pracujte tedy na poslušnosti svého psa, dbejte na to, abyste byli důslední a pes plnil povely spolehlivě.

 

5) Určitá pravidla velmi pomohou.

Je třeba i vhodné to, abyste do bytu chodili první, pes až za Vámi a nejlépe na povel (např. "volno" "domů"), zakažte mu vstup na vyvýšená místa a všude tam, kde spíte, sedíte či jíte, jídlo mu dávejte vždy ve stejnou dobu a vždy po psovi předtím požadujte nějaký povel. Pokud je pes zvyklý něco si vynutit kňučením, ignorujte ho. Vůdce si všímá podřízeného psa jen, když on sám chce. Takových pravidel, které psa usazují do pozice podřízeného je spousty a stačí se nad tím pouze logicky zamyslet. Samozřejmě to ale na druhou stranu není o tom, že pokud psa necháte spát v posteli, bude Vás chtít zakousnout, dobře vychovaný a ovladatelný pes může spát v posteli, žebrat o jídlo, cpát se domů jako první, pokud Vám to nevadí a neznamená to nic. V tomto případě jde pouze o zavedení řádu, který pomáhá k nápravě problémového chování. Samotný řád Vám ale k nápravě psa nepomůže. Jde o mnoho aspektů, které na psa působí, přesný vhodný způsob nápravy je však možné stanovit pouze osobně. Nikoli přes internet.

 

A co závěrem? 

Na závěr je třeba říci, že ne u každého páru (pes + majitel) musí zákonitě dojít k vyjasnění svých pozic tak, aby jeden byl jasný vůdce, druhý podřížený, navzájem si nemusí překážet a nikdy k takové situaci nedojde. Pokud však je Váš jedinec od mala dominantnější je velice pravděpodobné, že Vám může připravit nemalé problémy a to především, pokud nebudete od mala dostatečně důslední a nepovedete ho tak, jak byste měli. Je logické, že dominatnní jedinec bude mít aktivní snahu o to, zaujmout ve Vaší smečce co nejvyšší post, naopak pasivní a sumbisivní jedinec se nejspíše neprojeví vůdcem smečky za celý život nikdy ani tehdy, pokud je Vaše výchova a důslednost nulová, zkrátka a dobře, nebude mít potřebu s někým o cokoli bojovat, zařadí se do smečky bezproblémů a může být bezproblémový ve všech ohledech.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář